Slováci porovnávajú certifikát negatívneho testu na koronavírus s potvrdením Židov na voľný pohyb

  • Slovenským internetom sa masívne šíri naozaj absurdný hoax
  • Polícia upozorňuje na statusy, v ktorých ľudia porovnávajú certifikát negatívneho testu na koronavírus s potvrdením Židov na voľný pohyb v roku 1942
certifikat, testovanie
TASR/Jaroslav Novák
  • Slovenským internetom sa masívne šíri naozaj absurdný hoax
  • Polícia upozorňuje na statusy, v ktorých ľudia porovnávajú certifikát negatívneho testu na koronavírus s potvrdením Židov na voľný pohyb v roku 1942

Ako píše polícia vo svojom profile Hoaxy a podvody – Polícia SR na sociálnej sieti, na priame porovnanie dnešnej situácie a holokaustu sa neodvážia premyslení konšpirátori, ktorí cielene manipulujú, „keďže sami vedia, že ide o do neba volajúcu hlúposť a výsmech smrti miliónom tých, ktorí čelili nepredstaviteľným trápeniam”. Na priame porovnanie sa znižujú takzvaní najjednoduchšie premýšľajúci konšpirátori.

„Možno si to ani sami neuvedomujú, ale sledujú tým jediné – spraviť zo seba dôležitú, významnú obeť. Chápu, že Židia boli hlavnou cieľovou skupinou medzi obeťami počas druhej svetovej vojny, čo si dnes celý svet citlivo uvedomuje a vzdáva ich pamiatke hold. Po podobnom uznaní, azda aj po zriaďovaní vlastnej expozícii v múzeách, túžia najjednoduchšie zmýšľajúci konšpirátori,” uvádza polícia s tým, že najhoršie na podobných statusoch je to, že ich autori svojim tvrdeniam môžu úprimne veriť.

UMRNČANÍ KONŠPIRÁTORI BEZHRANIČNE TÚŽIA PO DÔLEŽITOSTI: AHA, VEĎ MY SME AKO ŽIDIA!Podobné statusy sme tu mali už…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Monday, January 25, 2021

„Autori takýchto myšlienok sa nezrodili s koronakrízou. Žijú s nami od nepamäti. Len vďaka benevolentnosti sociálnych sietí dostali priestor, vďaka ktorému o nich počujeme,” dodáva polícia.

Slováci uverili hoaxu z Egypta

Stovky používateľov Facebooku zdieľali v posledných dňoch aj príspevky s obrázkom, podľa ktorého boli otroci v starom Egypte trestaní poškodením bariéry a čuchového nervu prostredníctvom paličky cez nos podobnej tej, aká sa používa pri teste na ochorenie COVID-19.

Revolúcia v televízoroch: Ambilight TV od Philips so svetelnou technológiou
Reklama
Zistiť viac
Reklama
Zistiť viac
Pokojné Vianoce či divoká párty. Philips Ambilight TV mení každú obývačku na kino s revolučnou svetelnou technológiou.

Tieto tvrdenia sú nepravdivé. Obrázok síce pochádza z Egypta, ale zobrazuje vyšetrenie oka. Podľa odborníkov sú testy z nosohltana bezpečné a mozog pri nich nie je poškodený. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

„V Egypte sa táto procedúra považovala za trest a pokutu pre otrokov,“ uvádzal príspevok s obrázkom zdieľaný 6. januára 2021 na Facebooku. „Dnes sa táto metóda nazýva: test na covid, a tvrdia vám, že takýmto spôsobom chránia vás i všetkých naokolo,“ oznamoval text na obrázku.

EGYPTOLOGIČKA BLANKA ZO SPIŠSKEJ NOVEJ VSI VRACIA SPÄŤ DO HRY HOAX O POŠKODENÍ MOZGU PALIČKOU PRI TESTOVANÍ: VYLEPŠILA…

Posted by Hoaxy a podvody – Polícia SR on Monday, January 18, 2021

Pôvodne bol obrázok zdieľaný na stránke zemavek.sk ako súčasť výzvy riaditeľom škôl k testovaniu žiakov na COVID-19 zo 4. januára 2021. V texte sa okrem iného uvádzalo: „že symbolický trest poškodenia čuchového nervu sa prevádzal s otrokmi v starovekom Egypte“. Ten istý text výzvy spolu s obrázkom sa objavili aj na stránke badatel.net.

Pomocou reverzného vyhľadávania prostredníctvom Googlu agentúra AFP našla rovnaký obrázok na viacerých webových stránkach, napríklad vo fotobanke fotografickej agentúry Getty Images či na stránkach medicínskych kuriozít.

Poľská archeologička Halszka Przychodzeńová, ktorá sa zaoberá chorobami v starom Egypte a prevádzkuje facebookovú stránku pre fanúšikov tejto témy s názvom Egyptské múmie a paleopatológia (Mumie egipskie i paleopatologie), pre AFP uviedla: „Presnejšie ide o kresbu reliéfu z hrobky číslo TT 217 v robotníckej osade v egyptskej Deir el Medina v Egypte. Muž pochovaný v hrobke sa volal Ipuy a bol jedným zo staviteľov kráľovských hrobiek v slávnom Údolí kráľov počas 19. dynastie, približne medzi rokmi 1279 až 1213 pred naším letopočtom. Rozhodne nejde o zobrazenie trestania otrokov.“

KVÍZ: Rok 2020 bol rokom hoaxov. Máš naozaj prehľad a dokážeš odlíšiť pravdu od klamstva?

Výrez použitý v nepravdivých facebookových príspevkoch je len časťou z originálnej maľby, ktorá nesie názov Building a Catafalque, Tomb of Ipuy (Stavba katafalku, hrobka Ipuy) a nachádza sa v zbierke Metropolitného múzea umenia v New Yorku.

Freska sa spomína aj na stránkach Národného zväzu oftalmológov Francúzska v článku o oftalmológii v starovekom Egypte s vysvetlením, že ide o jediný obraz predstavujúci oftalmológa pri výkone.

Zavádzajúce tvrdenia spojené s obrázkom z Egypta vyvrátila aj Polícia SR. V jej príspevku je citované stanovisko infektológa Petra Sabaku, ktorý uviedol: „Pri výtere na prítomnosť koronavírusu (vyšetrenie na COVID-19) sa síce skutočne zavádza palička do nosa a to pomerne hlboko, keďže sa musí dosiahnuť zadná stena nosohltana. Pri tom sa na malú štetinku na konci paličky nalepia odumreté bunky sliznice, ktoré obsahujú aj koronavírus.

Sliznica nosa je veľmi citlivá, preto je vyšetrenie nepríjemné, nie je ale nebezpečné a nezanecháva žiadne následky. Nie je pravda že by palička mohla pri výtere poškodiť mozog alebo hypofýzu, pretože tie sa nachádzajú až za zadnou stenou nosohltana a sú chránené hrubou kosťou.“

Sabaka vo svojom vyjadrení hovorí aj o hematoencefalickej bariére: „Nie je ani pravda že by vyšetrenie poškodzovalo takzvanú hematoencefalickú bariéru. To je bariéra medzi krvnými cievami a mozgovým tkanivom a v nosohltane sa vôbec nenachádza. Nachádza sa v mozgu vo vnútri lebky, kam sa odberové paličky vôbec nedostanú.“

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech