Slováci, pozor. Čoskoro príde piata vlna horúčav, teploty dosiahnu šialené čísla

  • Po niekoľkých príjemných dňoch sa môžeme pripraviť na ďalšie horúčavy
  • Teploty sa vyšplhajú aj na 38 stupňov Celzia
leto
Unsplash/Zoran Zonde Stoja, Jorge Vasconez
  • Po niekoľkých príjemných dňoch sa môžeme pripraviť na ďalšie horúčavy
  • Teploty sa vyšplhajú aj na 38 stupňov Celzia

Na Slovensko sa blíži ďalšia vlna horúčav. Na sociálnej sieti o tom informuje Meteo Slovensko, podľa ktorého prinesie nápor teplého vzduchu na naše územie aj 38 stupňov Celzia. Táto správa mnohých nepoteší, keďže sme s podobnými horúčavami počas leta 2022 museli bojovať už viackrát.

Prichádzajúca vlna horúčav je konkrétne piata a bude spôsobená tlakovou výšou, ktorá sa v priebehu pondelka alebo utorka začne rozprestierať nad Talianskom s tým, že pohltí aj Slovensko.

So zrážkovou činnosťou sa môžeme na istý čas rozlúčiť a z daždivého počasia prejdeme to horúceho. Stane sa tak približne počas stredy najbližšieho týždňa.

Prvé dva dni nového týždňa môžu byť ešte upršané, teploty budú postupne stúpať. Nárast teplôt bude postupný. V pondelok sa teploty v niektorých oblastiach vyšplhajú na 32 stupňov Celzia, v utorok na 33 stupňov Celzia a v stredu už na 35 stupňov Celzia. Sľubovaných 38 stupňov Celzia príde na Slovensko vo štvrtok a rovnaká teplota by tu mala zotrvať do piatku.

„Cez deň sa v záverečnej fáze horúčav teploty v najteplejších oblastiach na západnom a južnom Slovensku dostanú vo štvrtok na 38, krajne aj na viac stupňov Celzia. Vývoj po dňoch závisí od sídla a trase tlakovej výše. Zmeny ešte, samozrejme, možné sú, nie sú však vysoko pravdepodobné,“ píše Meteo Slovensko.

Prídu aj búrky

Nie veľmi dobrou správou je aj to, že rovnako, ako budú teplé dni, budú teplé aj noci. Na mnohých miestach teplota neklesne pod 20 stupňov Celzia.

Najteplejšiu noc možno očakávať zo štvrtka na piatok, kedy teploty podporí vietor, ktorý vznikne v dôsledku tlakového gradientu. „Teploty sa tak niekde udržia po celú noc aj nad hranicou 25 °C, s dôrazom na túto obávanú skutočnosť hrozí veľmi teplá noc.“

Ako sa hovorí, na konci každého tunela je svetlo. V tomto prípade to bude studený front, ktorý z teoretického hľadiska prinesie vrcholné maximá vzduchu práve na východ. V piatok by tak mali západné Slovensko pohltiť búrky. 

„Príležitostne, podľa predbežných informácií, bude umožnený vo veľmi horúcom a už aj vlhkom vzduchu pred príchodom samotného frontu vznik lokálnych prehánok, či dokonca búrkových udalostí počas štvrtkovej noci, schopných vytvoriť nie tak významné, no intenzívnejšie zrážky s početnou bleskovou aktivitou,“ píše na záver Meteo Slovensko. 

Vysoké teploty zastihli Slovensko aj včera, informuje o tom SITA. Na Slovensku bolo avizované oblačné počasie, spočiatku so zmenšenou oblačnosťou.

Najvyššia denná teplota v sobotu 13. augusta dosiahla 25 až 31 stupňov Celzia, na severe väčšinou 19 až 25 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 m bola okolo 14 stupňov Celzia.

Zdroje: Meteo Slovensko, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá