Slováci pozor: Poznávacie značky čakajú veľké zmeny. Budú úplne iné, ako ich poznáme

  • Vodičov v našej krajine čakajú veľké zmeny týkajúce sa EČV
  • Dočkáme sa ich neskôr, ako sa pôvodne očakávalo
Policajt s ečv na Slovensku
TASR/Pavel Neubauer, Michal Svítok
  • Vodičov v našej krajine čakajú veľké zmeny týkajúce sa EČV
  • Dočkáme sa ich neskôr, ako sa pôvodne očakávalo

Národná rada SR schválila poslanecký návrh novely zákona o cestnej premávke, ktorý prinesie vlastníkom vozidiel menej byrokracie a ušetrí peniaze za správne poplatky. Zmeny mali pôvodne začať platiť od 1. marca 2022.

Novela sa však posúva a účinnosť nadobudne až od 1. januára 2023. Obsahuje tiež povinnosti vodičov vo vzťahu k cyklistom s cieľom zvýšenia bezpečnosti cyklistov na cestách.

Viazanie EČV na vozidlo

Zruší sa povinná zmena evidenčného čísla, ak sa vozidlo predá novému vlastníkovi do iného okresu alebo ak sa vlastník presťahuje do iného okresu.

V týchto prípadoch teda nebude potrebné vydanie nových tabuliek s evidenčným číslom a ich výmena na vozidle. Evidenčné číslo tak bude viazané na vozidlo a ak ho vozidlo raz dostane, môže ho mať do konca svojho využitia.

Možnosť vlastníka preniesť si EČV na iné vozidlo

Zavedie sa tiež možnosť prenositeľnosti tabuľky s evidenčným číslom na iné vozidlo toho istého vlastníka. Čiže ak vlastník predá svoje vozidlo, bude si môcť tabuľky s evidenčným číslom ponechať a dať si ich prideliť na svoje iné vozidlo.

Tieto zmeny ušetria finančné prostriedky štátu za nákup nových tabuliek, ako aj vlastníkom motorových vozidiel za správne poplatky. Znovupoužitie pôvodnej tabuľky však okrem finančnej úspory pre majiteľa vozidla prináša aj ekologický efekt. V súčasnosti sa ročne rozstrihá približne 400 000 jednotlivých tabuliek. 

Na tabuľke už nebude skratka okresu

Zároveň sa zruší systém vytvárania evidenčného čísla založený na skratke okresu, keďže jeho uvádzanie na tabuľke už stratí svoje opodstatnenie. Skladba evidenčných čísel ostane rovnaká (2 písmená – 3 číslice – 2 písmená), avšak evidenčné čísla sa začnú vytvárať nanovo od kombinácie AA-001AA. Informoval rezort vnútra.

Stretávaš sa ako majiteľ vozidla s množstvom byrokracie?

Zruší sa dvojkrokový prepis vozidla

Taktiež sa zruší dvojkrokový prepis vozidla spočívajúci v tom, že najskôr pôvodný vlastník odhlásil vozidlo na svojom dopravnom inšpektoráte a potom ho nový vlastník prihlásil na svojom inšpektoráte.

Kompletný prepis vozidla aj s vydaním nových dokladov sa vykoná na ktoromkoľvek dopravnom inšpektoráte, pričom v prípade potreby sa budú doklady aj EČV zasielať kuriérom.

Zároveň sa navrhuje upraviť zákon tak, aby bolo zrejmé, že poplatok za pridelenie evidenčného čísla a vydanie tabuľky s evidenčným číslom sa nevyberie, ak držiteľ vozidla požiada o opätovné použitie tabuľky s evidenčným číslom na iné vozidlo.

Na snímke je policajt pri cestnej kontrole.
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Slovensko má tak šancu urobiť značný posun v pred po vzore Írska, Rakúska, ale napríklad aj Českej republiky. Aj tu platí, že prvé vydané EČV na vozidlo platí na dané auto až do jeho vyradenia z prevádzky.

Samostatnou kategóriou je aj prepis auta. Veľmi prepracovane to má urobené Dánsko, ktoré jednoducho nemá potrebu obťažovať ľudí zbytočnosťami. Predávajúci a kupujúci sa dohodnú, na technický preukaz sa uvedie nový majiteľ a odošle sa to na úrad. Nový majiteľ následne dostane poštou nových technický preukaz, priamo na adresu, ktorú uvedie.

Zmena v dizajne

Od začiatku budúceho roka sa zmení aj grafické prevedenie tabuliek. Ako informuje Dnes 24, zmení sa font písma. Novinkou bude tiež odstránenie modrého pásika a zjednotenie všetkých značiek do čierno-bieleho farebného prevedenia. Skončia tak aj zelené tabuľky, ktorými sa označovali elektromobily. Rozpoznateľné budú namiesto toho tak, že ich evidentné číslo začne písmenami EV alebo EL.

Za grafickým prevedením tabuliek s EČV stojí podľa predkladateľa Katedra vizuálnej komunikácie Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave.

Zdroje: slov-lex.sk, minv.sk, Dnes 24

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá