Slováci pracovali na vakcíne, namiesto toho našli liek na COVID-19. Investovať doňho chce aj štát

  • Spoločnosti Axon Neuroscience prezradila plánované kroky
  • Podľa slov spoločnosti sa hľadajú cesty, ako by sa Slovensko mohlo zapojiť do financovania
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, tasr/Robert Michael/AP
  • Spoločnosti Axon Neuroscience prezradila plánované kroky
  • Podľa slov spoločnosti sa hľadajú cesty, ako by sa Slovensko mohlo zapojiť do financovania

Ako v rozhovore pre portál vZdravotníctve.sk povedal vedecký riaditeľ biotechnologickej spoločnosti Axon Neuroscience Norbert Žilka, na stole sú viaceré alternatívy, ako by štát mohol pomôcť, jednou z nich je podpora v rámci Plánu obnovy.

Namiesto vakcíny liek

Počas vývoja vakcíny COVIDAX proti infekčnému ochoreniu COVID-19, sa firme Axon Neuroscience podarilo vytvoriť protilátky, ktoré dokážu efektívne zabrániť množeniu vírusu SARS-CoV-2, informuje firma.

Prostredníctvom protilátok, ktoré ukázali svoju účinnosť v niekoľkých nezávislých testovaniach, sa týmto vedcom podarilo „hacknúť vírus“, teda zmapovať zraniteľné miesta vírusu, ktoré sú dostupné pre imunitný systém.

Firma pôvodne pracovala na vývoji vakcíny proti koronavírusu, v procese výskumu však objavili aj látku, ktorá ochorenie lieči. Na jej vývoj sa teraz zameriavajú.

Slováci z Axon Neuroscience hackli koronavírus. Hľadali vakcínu, prišli na niečo ešte väčšie

 Vedenie biofarmaceutickej spoločnosti AXON Neuroscience rokuje so zástupcami štátu o financovaní lieku proti COVID-19. V rozhovore pre portál vZdravotníctve.sk to povedal vedecký riaditeľ farmaceutickej firmy Norbert Žilka. Na stole sú podľa neho viaceré alternatívy, ako by im štát mohol pomôcť, jednou z nich je podpora v rámci Plánu obnovy.

Testovanie
zdroj: TASR/Martin Schutt/AP

Ochota pomôcť

„Musím úprimne povedať, že za posledné tri mesiace sme absolvovali niekoľko stretnutí, či už na úrovni jednotlivých ministerstiev alebo priamo s niektorými poslancami Národnej rady Slovenskej republiky. Všetci majú obrovskú ochotu nám pomôcť a hľadajú cesty, ako by sa Slovensko mohlo zapojiť do financovania,“ povedal Žilka pre portál vZdravotníctve.sk.

Podľa Žilku by mohlo ísť o strategický krok výhodný pre Slovensko. V prípade, že by sa v budúcnosti prebudila vírusová aktivita, krajina by mohla byť na to pripravená. „Slovensko možno nebude mať v tej chvíli vlastnú vakcínu, ale môže disponovať vlastným liekom,“ dodal vedecký riaditeľ spoločnosti.

zdroj: Axon Neuroscience
Zdroje: SITA, Vzdravotníctve.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK