Slováci prerazili s prelomovým riešením. Po ich produkte je obrovský dopyt

 • Od veselých paradajok prešli k optimalizácii výroby a inteligentným domácnostiam
 • Experti na smart technológie teraz pomáhajú uľahčiť život aj firmám
 • S inteligentným systémom sa dajú ušetriť stovky eur
smartt
Zsolt Bindics zo Smart Home Simple má automatizovanú celú budovu firmy a systémy sú ovládané cez jednu aplikáciu., Startitup
 • Od veselých paradajok prešli k optimalizácii výroby a inteligentným domácnostiam
 • Experti na smart technológie teraz pomáhajú uľahčiť život aj firmám
 • S inteligentným systémom sa dajú ušetriť stovky eur

Je možné prejsť od pestovania paradajok k vývoju smart systémov? Podnikateľ Zsolt Bindics dokazuje, že áno.

Šéfuje totiž najväčšiemu združeniu pestovateľov paradajok na Slovensku, ktoré na pultoch reťazcov môžeme nájsť pod známou značkou Veselá paradajka, a zároveň ľuďom poskytuje smart systémy. 

Práve dlhoročné skúsenosti a automatizácia pestovania paradajok prerástli do toho, že v spoločnosti Smart Home Simple začali vyvíjať smart riešenia pre domácnosti a firmy.

_DSC7710
zdroj: Startitup - Zsolt Bindics zo Smart Home Simple

Od paradajok k inteligentným domácnostiam

Celá myšlienka ovládania domácnosti smart technológiami sa zrodila práve pri pestovaní paradajok. „My pestujeme len v skleníkoch a využívame obnoviteľné zdroje energií. To je to, čo precízne poľnohospodárstvo vyžaduje – precízne smart technológie, ktoré sú inteligentne ovládané. Každá kvapka vody musí byť nasmerovaná tam, kde má byť využívaná,“ opísal zrod poskytovania smart služieb Bindics. 

Neskôr svoje poznatky zužitkovali aj pri pozberovej úprave, čiže do balenia či logistiky, a vytvorili tím šikovných ľudí, ktorí svoje poznatky preniesli aj do svojich domácností. 

Smart Home Simple sa špecializuje na inteligentné firmy a domácnosti. Ide o bezdrôtové systémy, ktoré sa inštalujú bez búracích prác. Po nainštalovaní systémov zaúčajú majiteľa domu alebo budovy a taktiež ponúkajú doživotný servis. 

Technológie sú riadené jednou aplikáciou, ktorú majiteľ získa zadarmo. Funguje s každým operačným systémom, aj na viacerých zariadenia s niekoľkými užívateľskými účtami a jedným administrátorom. 

Zistiť o smart riešeniach pre firmy a domácnosti viac →

Snímka obrazovky 2023-10-25 o 10.18.14
zdroj: Startitup - V Smart Home Simple využívajú poznatky, ktoré získali pri automatizovaní výroby

Inteligentné a lacnejšie

Na trhu v súčasnosti existuje množstvo smart spotrebičov, smart žiaroviek, zásuviek či iných inteligentných technológií. Ich problémom je však to, že často nefungujú tak, ako je potrebné, a nie sú prepojené. 

Smart Home Simple sa zameriava len na tie, ktoré sú založené na technológii Z-wave. Práve tie medzi sebou dobre komunikujú a dajú sa integrovať do jedného systému. 

Z-Wave je komunikačný protokol, ktorý prepája technológie svetových značiek. Spája špičkové produkty viac ako stoviek značiek a tvorí z nich jednu inteligentnú elektroinštaláciu. 

Z-Wave je bezdrôtová technológia špecificky vyvinutá pre inteligentné riešenia ovládania domácnosti, domov a budov. Tým, že je bezdrôtový, je možné ho inštalovať do novostavieb, ale aj starších budov.

Umožňuje komunikáciu medzi rôznymi bežnými elektronickými zariadeniami v domácnosti a vo firmách, ich vzdialenú kontrolu a ovládanie.

 

„Náš systém je kompaktný, to znamená, že je kompatibilný so zariadeniami väčšiny výrobcov. My vieme urobiť logiku fungovania, to znamená, že vieme naprogramovať zariadenia podľa požiadaviek klienta. Do jedného systému vieme zahrnúť všetko od dverí po kúrenie, klimatizáciu či závlahu,“ vysvetľuje Zsolt Bindics. 

V čase energetickej krízy začali ľudia šetriť a rozmýšľať nad úspornými opatreniami. Riešením boli aj výmeny kotlov, tepelných čerpadiel či uvažovali nad fotovoltikou.

So smart zariadeniami sa pritom dá ušetriť 15 až 20 % výdavkov, čo je porovnateľné s už spomínanými riešeniami, no vstupná investícia je nižšia.

Inteligentné systémy sa totiž dajú naprogramovať podľa životných podmienok klientov, či už sú to domácnosti alebo firmy, a na základe toho im šetria peniaze.

Snímka obrazovky 2023-10-25 o 10.18.34
zdroj: Startitup - Výrobná hala Veselých paradajok, v ktorej Zsolt Bindics tiež využíva smart systémy.

Smart by mali byť aj firmy

Firmy v súčasnosti kladú dôraz na optimalizáciu a automatizáciu výroby. Majitelia sa už však menej zameriavajú na veci mimo produktovej/výrobnej zóny, na ktorých môžu tiež ušetriť stovky eur.

Napríklad pri kanceláriách alebo jedálňach, parkoviskách a iných spoločných priestoroch, kde je tiež osvetlenie, klimatizácia či kúrenie.

Čo všetko môže byť vo firme smart?

 • Ovládanie osvetlenia,
 • ovládanie kúrenia/klimatizácie,
 • hlasové oznamy pre zamestnancov,
 • uzamykanie/odomykanie dverí,
 • alarm,
 • kontrola všetkých nastavení,
 • automatické zapínanie/vypínanie strojov.
Priemysel 4.0

Priemysel 4.0 je názov pre štvrtú priemyselnú revolúciu v histórii ľudstva. Pokračuje v tom, čo zaviedla tretia priemyselná revolúcia, a teda v rozširovaní automatizácie a digitalizácie. 

Podľa myšlienky Priemyslu 4.0 vzniknú „inteligentné továrne“, ktoré budú využívať kyberfyzické systémy. Tie prevezmú opakujúce sa a jednoduché činnosti, ktoré dovtedy vykonávali ľudia.

Pomocou metód a nástrojov Priemyslu 4.0 by malo dôjsť k úsporám času a peňazí a zvýšeniu flexibility firiem.

 

„Veľakrát sa nám stalo, že ľudia vo výrobe odišli po skončení zmeny a nechali zapnuté svetlo, pás alebo kúrenie, takže my sme si povedali, že okrem toho, že sme optimalizovali výrobu, aplikujeme to aj na zvyšok priestorov vo firme,“ hovorí Bindics.

Snímka obrazovky 2023-10-25 o 10.22.55
zdroj: Startitup - Smart systém vie ovládať osvetlenie, ale aj žalúzie či dokonca upozorní na to, že sú otvorené okná a hlásia dážď

Vyjadri svoj názor v ankete:

Využívate vo svojej firme smart systémy?

Jedna aplikácia na všetko

Smart riešenia však nešetria len peniaze, ale aj čas. Inteligentné technológie sa dajú ovládať cez aplikáciu v mobile alebo tablete a výhodou je, že na všetky technológie v smart systéme je potrebná len jedna. V nej je jedno administrátorské konto a niekoľko užívateľských. 

„Každý užívateľ, ktorému dá administrátor prístup, sa prihlasuje pod svojím kontom. Viete tam riadiť všetko, čo je cez systém nainštalované vo firme alebo domácnosti. Aplikácia je rovnaká pre všetkých a funkcionalita je potom prispôsobená,“ ozrejmil druhý spoločník Smart Home Simple Zoltán Kiss. 

Aplikácia dodaná so systémom Smart Home Simple je bezplatná a funguje na všetkých zariadeniach aj so všetkými operačnými systémami. Má lokálny a vzdialený prístup.

Funguje aj v lokálnej sieti, čo znamená, že nie je závislá od wifi. Nestane sa teda, že ak vypadne internet, tak sa napríklad neotvoria dvere. 

Aplikácia sa dá graficky prispôsobiť priamo na mieru. Smart Home Simple vedia do aplikácie pridať aj zariadenia, ktoré sú smart, ale nie sú priamo v ich systéme. Všetko sa tak dá ovládať z jednej aplikácie.

 

„Dokonca je tu taká možnosť, a to robí len naša firma, že my dokážeme naprogramovať tzv. dashboardy priamo šité pre vás na mieru. Dostanete tablet, ktorý si vyvesíte napríklad k vchodovým dverám, keď odchádzate, tak to budete mať rovno po ruke. Táto naša aplikácia beží všade, ale keď máte nejakú predstavu o inom dizajne, že by ste tam chceli mať nejaké iné pozadie alebo rozhranie, my to vieme na vašu mieru prispôsobiť. A keď sa robí táto verzia dashboardu, vieme vám sprístupniť vaše ďalšie smart zariadenia, aj keď nie sú v našom systéme,“ hovorí Kiss.

Snímka obrazovky 2023-10-25 o 15.22.47
zdroj: Startitup - Na všetky smart technológie vo firme stačí jedna aplikácia

Snímka obrazovky 2023-10-25 o 10.22.21
zdroj: Startitup - Smart otváranie dverí do spoločnosti Smart Home Simple

Šetrí peniaze aj čas

Cez túto aplikáciu sa systém dá ovládať aj vzdialene, čo je veľkou pomocou najmä vo firmách. Viete pomocou nej skontrolovať, či sú vo firme vypnuté svetlá, zamknuté dvere, zapnutý alarm, ale vie nahlásiť aj to, že bude v noci pršať, a upozorniť majiteľa na to, aby zatvoril okná. 

„Náš systém vie prijímať aj príkazy a aj hlásiť odkazy cez reproduktor. Napríklad vo výrobe, keď sa blíži koniec zmeny alebo prestávka, tak vie zahlásiť aj to, čo majú ľudia spraviť a na čo nezabudnúť,“ dodal expert na smart technológie.

Snímka obrazovky 2023-10-25 o 10.22.05
zdroj: Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá