Slováci prežívajú strach. Po útoku na Tepláreň však viac podporujú registrované partnerstvá

  • Po útoku v Bratislave na Zámockej ulici narástla podpora pre registrované partnerstvá
  • Prieskum ukázal, že o svoju bezpečnosť sa obávajú najmä mladí
Zhromaždenie Ide nám o život na Námestí SNP a dve ženy
Ilustračný obrázok, TASR/Dano Veselský, Unsplash/courtney coles
  • Po útoku v Bratislave na Zámockej ulici narástla podpora pre registrované partnerstvá
  • Prieskum ukázal, že o svoju bezpečnosť sa obávajú najmä mladí

Na Zámockej ulici v Bratislave došlo 12. októbra k streľbe pred podnikom Tepláreň, ktorý navštevujú najmä LGBTI+ osoby. Ako sme ťa informovali v predchádzajúcom článku, na tomto mieste zomreli dvaja mladí ľudia. Páchateľ z miesta činu ušiel, následne ho polícia našla nadránom mŕtveho. Prípad bol označený za teroristický čin a ďalej ho vyšetruje NAKA.

K činu sa mladík priznal na sociálnej sieti. Napísal aj to, že pôvodne chcel zavraždiť predsedu vlády. Neskôr ho polícia našla mŕtveho. Len pár hodín pred samotným incidentom páchateľ zverejnil vyše 60-stranový manifest v angličtine, v ktorom píše o Židoch, sionistoch, nadradenosti bielej rasy.

Tento tragický útok otriasol celým Slovenskom. Najnovší prieskum ukazuje, že po tejto udalosti, ktorá sa odohrala v Bratislave na Zámockej ulici, narástla podpora pre registrované partnerstvá. Ako uvádza Denník N, mladí ľudia majú však aj väčší strach o svoju bezpečnosť.

Radikálna zmena názoru

Prieskum „Ako sa máte, Slovensko“ zo začiatku novembra ukázal, že v dôsledku útokov na podnik Tepláreň v Bratislave majú najmä mladí ľudia strach o svoju bezpečnosť. Okrem toho si polovica ľudí zároveň myslí, že k incidentu došlo najmä kvôli prevládajúcej netolerantnej atmosfére, ktorá na Slovensku prevláda.

Streľba na Zámockej ulici v Bratislave

Celkovo 12,3 % respondentov v prieskume odpovedalo, že po tragickom útoku na Zámockej ulici sa úplne zmenil ich pohľad na registrované partnerstvá. Uviedli, že aj keď boli pred teroristickým útokom proti ich uzákoneniu, teraz súhlasia s ich zavedením. 

V rámci prieskumu sú za zavedenie registrovaných partnerstiev hlavne ľudia, ktorí pracujú v odborných či technických pozíciách, ktoré si vyžadujú vyššiu kvalifikáciu. Okrem nich súhlasili aj respondenti žijúci vo veľkých mestách.

Obavy mladých

V prieskume sa však našli aj ľudia, ktorí sú stále proti zavedeniu registrovaných partnerstiev. Išlo najmä o voličov Smeru či mužov. Častejšie sú proti aj nábožensky založení ľudia a nezaočkovaní respondenti. Zaujímavosťou je, že v rámci podpory pre registrované partnerstvá nie je žiadny rozdiel v závislosti od veku respondentov. 

Počas prieskumu vyjadrili respondenti aj veľké obavy o seba a svojich najbližších. Celkom 10,1 % respondentov deklarovalo v súvislosti s vraždou dvoch mladých ľudí strach o svoju bezpečnosť. Žiadne obavy nevyjadrilo až 60,5 % odpovedajúcich. Po tragickom útoku pociťujú strach najmä mladí ľudia.

Útok na Zámockej ulici považuje 50,6 % respondentov ako výsledok netolerantnej atmosféry, ktorá prevláda na Slovensku. Títo odpovedajúci majú zároveň v súvislosti s tragickým činom aj väčšie obavy o seba samých a svojich blízkych.

pochod ľudí v dúhových vlajkách na podporu LGBTI menšiny v Bratislave
zdroj: SIU

28,3 % respondentov tento názor nezdieľa. Myslia si, že je skôr dôveryhodné to, čo im o svete a politike povedia ich známi či rodina. To, čo sa dozvedia z rozhlasu, televízie či z novín, za dôležité  nepovažujú. Túto odpoveď zdieľali najmä voliči strán Smer, SNS, KDH či Republika. 

Držanie strelných zbraní

So sprísnením regulácie držania strelných zbraní súhlasí „rozhodne“ celkom až 83,1 % respondentov. Ďalších 28,3 % odpovedajúcich je za túto možnosť „skôr“. So sprísnením súhlasia menej často muži a respondenti nezaočkovaní proti Covidu-19.

Častejšie so sprísnením súhlasia starší respondenti, respondenti, ktorí majú po útoku obavy o seba a o svojich najbližších, a respondenti, ktorí sú za uzákonenie registrovaných partnerstiev.

„Zaujímavé je, že napriek tomu, že toto presvedčenie ide naprieč politickými deliacimi líniami a zhodujú sa na ňom voliči všetkých parlamentných strán, tému sprísnenia držania zbraní v reakcii na útok na Zámockej žiadny z politikov neotvoril,“ uviedol Miloslav Bahna zo Sociologického ústavu SAV.

Zdroje: Denník N, SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá