Slováci priniesli na trh bezobalový obchod, vyrobiť si tu môžeš vlastné arašidové maslo alebo namlieť múku

  • V bratislavskom Fresh Markete je už pár týždňov otvorený bezobalový obchod U Vážky
  • Natrafíš tu na nevšedný sortiment najvyššej kvality a od lokálnych výrobcov
  • Na nákup ti postačí akákoľvek nádoba, ktorú nájdeš doma
com (1)
U Vážky
  • V bratislavskom Fresh Markete je už pár týždňov otvorený bezobalový obchod U Vážky
  • Natrafíš tu na nevšedný sortiment najvyššej kvality a od lokálnych výrobcov
  • Na nákup ti postačí akákoľvek nádoba, ktorú nájdeš doma

Priemerný Slovák minie 466 igelitiek ročne, no priemerný Dán len štyri. Našťastie, čoraz viac Slovákov sa snaží robiť kroky vedúce k minimalizácii produkcie zbytočného odpadu. Svedčí o tom aj narastajúci záujem o takzvané zero waste predajne, v ktorých nakúpiš potraviny, ako aj iný tovar, bez zbytočných neekologických obalov.

Aktuálny zoznam všetkých zero waste obchodov v tvojom okolí nájdeš aj na interaktívnej Bezodpadovej Mape. Už niekoľko týždňov sa Slováci môžu tešiť s ďalšieho, ktorý si hovorí U Vážky. Za týmto konceptom stoja ambiciózni Slováci, ktorí túžili po zmene.

„Všetci sme už dlhšie cítili, že chceme spraviť niečo viac. Niečo, čo dáva zmysel. Preto sme sa rozhodli vytvoriť priestor, miesto, ktoré dáva viac. Hovorí sa, že každý človek časom dozrie. Dozrie na niečo, o čom je presvedčený, že je to správne. Že cesta, po ktorej kráča, je práve jemu predurčená. A my sme túto cestu našli,” hovorí pre Startitup tím U Vážky.

zdroj: U Vážky

S myšlienkou, víziou a misiou konceptu sa síce pohrávali už dlhšie. Riešiť otvorenie prvej predajne a zhmotňovať víziu však začali v lete 2018. Obchod U Vážky nájdeš na prízemí vo Fresh Market – farmárska tržnica na Rožňavskej 1A.

zdroj: U Vážky

Pri štartovaní biznisu sa však tím U Vážky stretol aj s rôznymi výzvami. Najväčšia z nich bola podľa zakladateľov zabezpečiť suroviny z lokálnej produkcie, ako aj zvládnutie dlhýych diskusií s dodávateľmi ohľadom dodávok vo väčších baleniach. Zároveň majú aj pozitívne skúsenosti s obchodnými partnermi, ktorých ich koncept inšpiroval a spolu s nimi vyvíjajú nové ekologické balenia, či sortimenty „na mieru“.

zdroj: U Vážky

Taktiež sú toho názoru, že koncept ekologického obchodu s rešpektom, ktorý prinášajú na trh, nie je len o bezobalovom predaji, nakoľko ich víziou je aj inšpirovať ľudí k celkovo ekologickejšiemu spôsobu života, ktorý nezahŕňa výhradne samotný bezobalový nákup, ale prístup k prírode, pôde a zdraviu.

„Sme presvedčení, že ľudí s podobným zmýšľaním v Bratislave stále pribúda,” hovoria.

zdroj: U Vážky

Ak chceš vyskúšať niečo ekologickejšie a zdravšie, ako ponúka bežný supermarket, U Vážky je ideálnym miestom pre tvoj nákup. Nenájdeš tu však mäsové konzervy, sladkosti balené v sáčkoch alebo hotové jedlá.

Rozhodne si však prídeš na svoje, ak vyhľadávaš tradičné a kvalitné suroviny a potraviny, ktoré boli bežnou stravou našich predkov.

Dnešná doba nám však neumožňuje si ich sami vyrábať a preto vám tieto výrobky prinášame od malých výrobcov, ktorí i doteraz používajú tradičný spôsob výroby,” dodávajú.

zdroj: unsplash.com

Jednoduchým stlačením páčky si tu môžeš napríklad sám vyrobiť arašidové, mandľové, lieskovcové či kešu maslo. Každý týždeň bude na výber z dvoch druhov.

Mnohých určite zaujme aj možnosť pomlieť si vlastnú hrubú či hladkú múku. Vybrať si pritom môžeš až z 13 druhov obilnín, prípadne z rôznych druhov strukovín či orechov. Napríklad taká šošovicová múka je ideálna na výrobu placiek či sušienok. Tak čo, prídeš sem v pondelok na nákup? 

Zdroj: Enviroportal.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech