Slováci pyrotechnike nedokážu povedať nie. Zasahovať museli hasiči, petardy a ohňostroje ľudia púšťali aj v národnom parku

  • Slováci sú veľkými milovníkmi zábavnej pyrotechniky
  • V noci museli zasahovať hasiči
ohnostroj
Unsplash/Zuza Galcynzska, Peter Oslanec
  • Slováci sú veľkými milovníkmi zábavnej pyrotechniky
  • V noci museli zasahovať hasiči

Počas silvestrovskej noci a osláv príchodu nového roka 2022 ľudia opäť porušovali zákaz používať pyrotechniku v Tatranskom národnom parku (TANAP). Riaditeľ Správy TANAP Pavol Majko pre TASR uviedol, že ľudia odpaľovali ohňostroje predovšetkým v území pod Cestou Slobody v tatranských a liptovských sídlach. Tie síce patria do intravilánu, no zároveň sú vo vyššom stupni ochrany prírody.

„Mrzí ma, že ľudia hovoria, že nemajú na nič peniaze, ale na takúto hlúposť sa vždy financie nájdu. Strážcovia prírody udelili niekoľko blokových pokút, ale týkali sa najmä pohybu mimo turistických chodníkov. Vo vyšších polohách, napríklad v okolí Sliezskeho domu, Skalnatého plesa, Hrebienka či tatranských chát, sme našťastie odpaľovanie ohňostrojov nezaznamenali,“ priblížil Majko.

Zároveň upozornil, že používať pyrotechniku je zakázané už od 2. stupňa ochrany prírody. Táto činnosť je pre divé aj domáce zvieratá stresujúca. Majú totiž veľmi citlivý sluch a skalné steny i dlhé tatranské doliny poskytujú dobré podmienky na šírenie a zosilňovanie zvukových efektov. Preto dochádza k zraneniam alebo usmrteniam zvierat, keď sa snažia uniknúť pred zdanlivým nebezpečenstvom.

Neberieme ohľady

Podľa Majka je paradoxom, že v území národného parku sú aj trvalo obývané ľudské sídla s panelákmi a rodinnými domami. „Ak má niekto v krvi tri promile, tak mu budeme darmo vysvetľovať, že táto jeho činnosť má veľmi zlé účinky na faunu národného parku, on vidí len svoj vlastný zážitok,“ skonštatoval Majko. Zároveň upozornil, že používanie pyrotechniky škodí aj ľuďom, keďže dochádza k znečisteniu ovzdušia.

Podľa neho je cesta, ako zabrániť používaniu pyrotechniky, všeobecne záväzné nariadenie jednotlivých obcí a miest, kde sa takáto činnosť úplne zakáže. Jednoduchšia by bola potom aj vymáhateľnosť zo strany polície. Riaditeľ Správy TANAP zároveň vyzdvihol, že sa niektoré samosprávy rozhodli peniaze na organizovaný ohňostroj využiť zmysluplnejšie.

Okrem toho pomohlo aj nariadenie, že pyrotechniku je možné používať len počas silvestrovskej noci. „Kedysi sme tu mali hluk od petárd a inej pyrotechniky pomaly od Mikuláša do Troch kráľov. Teraz sa to nemôže predávať počas roka, len pred Silvestrom. Mojím snom je úplný zákaz, ako to urobili tento rok v Nemecku. Na celoštátnej úrovni by to bolo najrozumnejšie a ideálne, ale na to musí byť vôľa,“ uzatvára Majko.

Hasiči zasahovali

Príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) zasahovali počas Silvestrovskej noci do dnešného rána spolu 126-krát. Ako informovala hovorkyňa Prezídia HaZZ Katarína Križanová, k požiarom boli hasiči vyslaní spolu 84-krát. Pri technických udalostiach pomáhali hasiči 42-krát, pričom v 14 prípadoch išlo o dopravné nehody.

„Z celkového počtu požiarov bolo 39 spôsobených zábavnou pyrotechnikou, pričom najviac takýchto požiarov vzniklo v Bratislavskom (13) a v Trnavskom kraji (7),“ povedala Križanová. Zábavná pyrotechnika podľa nej spôsobila najmä požiare kontajnerov a balkónov.

„V niekoľkých prípadoch však museli hasiči zasahovať aj pri požiaroch osobných motorových vozidiel a strechy rodinného domu,“ dodala hovorkyňa.

Najhorší rok 

Záchranári Záchrannej zdravotnej služby absolvovali počas Silvestra celkovo 1 702 zásahov. Ako informovala hovorkyňa záchranárov Alena Krčová, k najčastejším príčinám výjazdov patrili akútne bolesti brucha, sťažené dýchanie a zhoršený zdravotný stav u pacientov s kardiovaskulárnymi ochoreniami.

„Za posledné roky ide o Silvester s najvyšším počtom zásahov, v porovnaní s predchádzajúcimi oslavami príchodu nového roka ich bolo viac o 239. Počet volaní na tiesňovú linku 155 bol ešte vyšší, časť z nich vyriešili operátori konzultáciou,“ uviedla Krčová.

Úrazov, spôsobených neodbornou manipuláciou so zábavnou pyrotechnikou zaznamenali podľa hovorkyne celkovo 32, z toho najviac v Žilinskom kraji.

„Najmladším pacientom bol 13-ročný chlapec z Prešovského kraja, ktorému vybuchla petarda v rukách, našťastie bez devastačných poranení. Nebol potrebný ani prevoz do nemocnice a tínedžer bol ošetrený na mieste,“ povedala Krčová.

Vo všetkých prípadoch, súvisiacich s pyrotechnikou, ktoré riešila záchranná zdravotná služba, vyviazli podľa hovorkyne pacienti s ľahkými až stredne ťažkými zraneniami a žiaden prípad neskončil fatálne.

Záchranári takisto pomáhali v 51 prípadoch ťažkej otravy alkoholom, z toho šiestim deťom. „Smutné prvenstvo v tomto smere patrí Banskobystrickému kraju, kde pomáhali záchranári až 11 osobám s intoxikáciou alkoholom. V rovnakom kraji pomáhali aj najmladšiemu pacientovi s touto diagnózou,“ uviedla Krčová.

Trinásťročný chlapec sa podľa nej opil tak, že upadol do bezvedomia. „Vzhľadom na vážny zdravotný stav musel byť prevezený do nemocnice,“ dodala hovorkyňa.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie