Slováci sa báli, že sa formuje tornádo. Supercela priniesla prívalový dážď a veľké krúpy

  • Slovákov opäť trápia búrky
  • Obyvateľov Bardejova vystrašila supercela
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/online bardejov/ Matúš Vilček, Facebook/Ivana Jančušová
  • Slovákov opäť trápia búrky
  • Obyvateľov Bardejova vystrašila supercela

Sotva sme si užili horúce dni a počasie sa začína opäť zhoršovať. Na niektorých územiach Slovenska už ľudí potrápili aj búrky.

Prívalové zrážky aj veľké krúpy

Ovplyvňovať nás začína studený front, no ešte pred ním vznikajú predfronálne búrky, ktoré sú lokálne až extrémne,“ informuje Imeteo.

Podľa ich radarových odhadov sa v oblasti severovýchodného Slovenska vyskytujú extrémne javy ako prudké prívalové zrážky či veľké krúpy. Silným búrkam sa nevyhla ani obec Lenartov, ktorú minulý mesiac zaplavilo. V júli totiž v dedine zalialo záhradky, dvory domov aj pivnice.

Viditeľný rotujúci výstupný prúd

Búrke sa aktuálne nevyhlo ani okolie Bardejova. Obyvatelia na sociálnych sieťach zdesene zdieľali fotografie s obavou, že sa jedná o formovanie tornáda.

„Dobrý deň, ak chcete, posielam Vám fotku, autor fotky je Matúš Vilček, pred chvíľou, formovalo sa asi tornádo,“ obdržal správu profil Online Bardejov od miestneho obyvateľa. V komentároch si následne ľudia vymieňali fotografie, ktoré nad Bardejovom zachytili.

Situáciu objasnil až Slovenský hydrometeorologický ústav. „Supercela nad Bardejovom. Zreteľne viditeľný rotujúci výstupný prúd a pod ním wall cloud (lokálne znížená základňa oblaku). Priniesla prívalový dážď a veľké krúpy,“ uviedol SHMÚ na svojej sociálnej sieti.

Prívalovým dažďom sa nevyhla ani obec Kurov, ktorá sa nachádza v okrese Bardejov. Voda sa ulicami valila nekontrolovateľnou rýchlosťou, pričom zaplavila dvory aj cestu.

Zdroje: imeteo, Facebook/ONlineBardejov, Facebook/SHMU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie