Slováci sa bavia na „novom prezidentovi Rizmanovi”. Prezidentka vtipne reagovala

  • Zuzana Čaputová odcestovala na pohreb zosnulej kráľovnej Alžbety II.
  • Vo svetových agentúrach sa objavili jej fotografie
  • V ich popise je však významná chyba
čaputová
Zuzana Čaputová a Juraj Rizman, TASR/Ján Krošlák, TASR/Martin Baumann
  • Zuzana Čaputová odcestovala na pohreb zosnulej kráľovnej Alžbety II.
  • Vo svetových agentúrach sa objavili jej fotografie
  • V ich popise je však významná chyba

Prezidentka SR Zuzana Čaputová odcestovala počas víkendu do Londýna, kde Slovensko zastupuje na štátnom pohrebe zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II., ktorý sa uskutočnil už dnes.

Ako ďalej informoval hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, v nedeľu večer sa prezidentka spolu s ďalšími pozvanými svetovými lídrami zúčastnila na recepcii podávanej novým britským kráľom Karolom III. v Buckinghamskom paláci. Avšak ešte predtým vzdala úctu pri katafalku v historickej Westminsterskej sále.

Zuzana Čaputová a jej najsilnejšie momenty zachytené na fotografiách

Úsmevná chyba

Prezidentka sa zúčastnila pohrebu spoločne so svojím partnerom Jurajom Rizmanom. Ako informuje portál TV Noviny, ich spoločné fotografie aj so zvyškom slovenskej delegácie sa objavili vo viacerých svetových agentúrach, avšak s menšou chybou. 

V popise k istej snímke, kde sa nachádza prezidentka spoločne aj so slovenskou delegáciou, sa uvádza, že na nej môžeme vidieť prezidenta SR Juraja Rizmana. Meno skutočnej prezidentky sa v popise snímky nenachádza vôbec. Ostatní ľudia sú na snímke označení ako „delegácia“.

Nie je jasné, či môže za tento omyl samotný fotograf alebo ten kto snímku nahadzoval do fotobanky. Podľa portálu Plus 1 deň je však za tento „trapas“ zodpovedná známa zahraničná agentúra AP. 

čaputová
zdroj: gettyimages.com/Screenshot

Chybu zahraničnej agentúry si už stihla všimnúť aj samotná prezidentka. Ako sa zdá, veľkú hlavu si z toho nerobí. Svojmu partnerovi dokonca aj zagratulovala k úspechu. „Gratulujem Jurajovi! Je to neľahká funkcia pre ženu, nie to ešte pre muža,“ uverejnila vo svojom príspevku.

Program prezidentky

Juraj Rizman je však iba súčasťou slovenskej delegácie, ako sme spomenuli už vyššie. Ako informuje portál Goethe Institut, súčasný prezidentkin partner pôsobil od roku 1993 v environmentálnom hnutí. Okrem toho bol dlhoročným členom Rady vlády pre mimovládne neziskové organizácie a koordinátorom siete Ekofórum. Počas rokov 2008 až 2013 bol vo funkcii riaditeľa Greenpeace Slovensko. 

Čaputová práve s ním priamo z Londýna odcestuje do New Yorku, kde v utorok 20. septembra vystúpi s prejavom v rámci všeobecnej rozpravy na 77. Valnom zhromaždení OSN.

„Prezidentka sa v New Yorku zúčastní aj na slávnostnej recepcii podávanej americkým prezidentom Joeom Bidenom a prvou dámou Jill Bidenovou. Stretne sa aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom a naplánované má tiež viaceré ďalšie bilaterálne rokovania týkajúce sa aj aktuálnej energetickej krízy,“ uviedol hovorca.

Zároveň doplnil, že prezidentka sa takisto stretne s krajanmi pôsobiacimi v USA a odovzdá vysoké štátne vyznamenanie profesorke Ruzene Bajscy, slovenskej rodáčke, ktorá pôsobí na univerzite v Berkeley a patrí medzi najvýznamnejšie odborníčky na robotiku a umelú inteligenciu. „Z New Yorku späť na Slovensko prezidentka odletí vo štvrtok 22. septembra večer,“ dodal Strižinec.

Známe tváre

Na štátnom pohrebe zosnulej britskej kráľovnej Alžbety II. sa zúčastnilo približne 500 zahraničných lídrov. Britskí predstavitelia však uviedli, že zástupcom Ruska, Bieloruska a Mjanmarska pozvánky nezaslali.

Pohreb sa koná dnes v pondelok 19. septembra vo Westminsterskom opátstve v Londýne. Očakávala sa účasť vedúcich predstaviteľov väčšiny krajín Spoločenstva národov vrátane Austrálie, Nového Zélandu a Kanady.

Medzi prítomnými prezidentmi boli Američan Joe Biden, Francúz Emmanuel Macron, Nemec Frank-Walter Steinmeier, Talian Sergio Mattarella, Turek Recep Tayyip Erdogan i Brazílčan Jair Bolsonaro.

Pri spomenutej príležitosti vycestovali do Londýna taktiež japonský cisár Naruhito a španielsky kráľ Filip VI. s kráľovnou Letiziou či bývalý španielsky panovník Juan Carlos I. s kráľovnou Sofiou.

Zdroje: TV Noviny, Plus 1 deň, Goethe Institut, SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá