Slováci sa konečne dočkajú lacnejších hypoték. Prehľad aktuálnych sadzieb
- Hypotéky sú pre väčšinu Slovákov ostro sledovanou témou
- Dôvodom je súvislosť s ich mesačnými výdavkami na bývanie
- Odborníci očakávajú znižovanie úrokov

- Hypotéky sú pre väčšinu Slovákov ostro sledovanou témou
- Dôvodom je súvislosť s ich mesačnými výdavkami na bývanie
- Odborníci očakávajú znižovanie úrokov
Hypotéky budú výhodnejšie. Vývoj na trhu jednoznačne naznačuje trend poklesu úrokových sadzieb. Impulzom bolo najmä nedávne rozhodnutie Európskej centrálnej banky (ECB), ktorá ponechala základnú úrokovú sadzbu zatiaľ nezmenenú, ale naznačila blížiace sa zníženie už v júni 2025.
Tento signál okamžite ovplyvnil správanie komerčných bánk aj na Slovensku, píše TA3.
Hypotéky budú klesať
Podľa odborníkov je veľmi pravdepodobné, že ECB bude pokračovať v znížení sadzieb, čo by malo ešte viac podporiť lacnejšie úvery. Nedávno opäť znížila úroky a aktuálne sme na úrovni 2,25 %. To je dosť podstatný rozdiel napríklad v porovnaní s americkým Fedom.
Umožňuje to nižšia miera inflácia v eurozóne. Banky na Slovensku už začali reagovať a viaceré oznámili zníženie úrokových sadzieb na hypotékach. Klienti, ktorí plánujú kúpu nehnuteľnosti alebo refinancovanie existujúcej hypotéky, tak môžu v najbližšom období výrazne ušetriť.
ECB Interest Rate = 2.25%
US Fed Fund Rate = 4.5% pic.twitter.com/0TznoGxqbQ— Christian Fromhertz 🇺🇸 (@cfromhertz) April 27, 2025
Unicredit Bank ohlásila, že od mája 2025 zníži úrokové sadzby na hypotékach. Pri kratšej fixácii bude nová úroková sadzba začínať už od 3,39 % ročne. To predstavuje pokles oproti predchádzajúcim hodnotám, ktoré sa pohybovali okolo 3,79 % pre trojročný fix. Pomerne nízke úroky nájdeme aj u Fio banky (3,68 %) a Prima banky (3,60 %), ktoré sa snažia získať vyšší podiel na trhu.
Ďalšia veľká banka, ktorou je Slovenská sporiteľňa, tiež oznámila úpravu sadzieb. V prípade kratšej fixácie ponúka úrok už od 3,69 % ročne, pričom predchádzajúca sadzba bola o približne 0,2 percentuálneho bodu vyššia. Aj Tatra banka naznačila, že pristúpi k postupnému znižovaniu úrokov v nasledujúcich mesiacoch, pričom aktuálne sadzby začínajú takisto od 3,69 %. Pri takejto výške tvorí splátka 100 000 úveru približne 450-460 eur mesačne.
Tieto zmeny naznačujú, že banky sa pripravujú na očakávaný dlhodobejší pokles sadzieb a chcú byť konkurencieschopné v boji o nových klientov. Navyše, vzhľadom na klesajúcu infláciu a lepšie makroekonomické vyhliadky sa očakáva, že tlak na ďalšie znižovanie úrokov bude pokračovať.
Je správny čas na riešenie bývania?
Pre záujemcov o kúpu nehnuteľnosti alebo refinancovanie existujúcich úverov je aktuálna situácia priaznivá. Napriek tomu odborníci radia zvážiť fixáciu úrokovej sadzby na dlhšie obdobie, minimálne päť rokov, aby sa klienti chránili pred prípadným budúcim kolísaním sadzieb. Pre výšku ich splátok hypotéky to môže byť priaznivejšie.
Okrem samotných úrokov však treba sledovať aj ďalšie náklady spojené s úverom – napríklad poplatky za poskytnutie, poistenie schopnosti splácať úver či potrebu životného poistenia ako podmienku zvýhodnenej sadzby. V niektorých prípadoch môžu banky ponúknuť nižšiu sadzbu výmenou za využívanie ďalších produktov, ako je účet alebo poistenie.
Samozřejmě, Slovensko má letos citelně vyšší inflaci (viz graf) než Česko i kvůli změnám DPH a zavedení daně ze slazených nápojů v podání Ficovy vlády. Ale:
– měnová politika má reagovat na efekty druhého řádu úprav nepřímých daní
– lednová meziměsíční inflace byla na Slovensku… pic.twitter.com/seziZnE6SJ— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) April 20, 2025
Treba tiež zdôrazniť, že hoci úrokové sadzby klesajú, ceny nehnuteľností sa na Slovensku zatiaľ držia na relatívne vysokých úrovniach. Preto je dôležité dobre zvážiť celkovú výšku úveru a dlhodobé splátky v kontexte vlastnej finančnej stability. Upozorňuje na to aj Národná banka Slovenska. Tá hypotéky sleduje v pravidelných reportoch.
Vývoj na trhu jasne ukazuje, že éra vysokých hypotekárnych sadzieb sa končí. V kombinácii s očakávaným znížením sadzieb ECB v júni a už začatými krokmi slovenských bánk môžeme predpokladať, že dostupnosť bývania sa v druhej polovici roka 2025 zlepší. Pre mnohých môže byť práve teraz ideálny čas začať konať.
Inflácia na Slovensku a stav jeho verejných financií však bankám neumožňujú znižovať úroky viac. Súvisí to aj s dôveryhodnosťou štátu ako dlžníka. Vysoké deficity tak môžu vziať hypotekárnym dlžníkom takýmto spôsobom možnosť ešte nižších splátok.
Čítajte viac z kategórie: Ekonomika
Zdroje: TA3, SITA, NBS