Slováci sa môžu tešiť na finančnú dotáciu. Od štátu dostanú až 100 eur

  • Už tu máme zadarmo vlaky, obedy a k dispozícii sú dokonca aj rekreačné poukazy
  • Najnovšie sa máme tešiť na celkom nové sociálne opatrenie
  • Vďaka nemu dostanú desaťtisíce prvákov príspevok 100 eur a to na nákup školských pomôcok
seko
pixabay.com
  • Už tu máme zadarmo vlaky, obedy a k dispozícii sú dokonca aj rekreačné poukazy
  • Najnovšie sa máme tešiť na celkom nové sociálne opatrenie
  • Vďaka nemu dostanú desaťtisíce prvákov príspevok 100 eur a to na nákup školských pomôcok

Rodičia detí nastupujúcich do prvého ročníka základných škôl by mali podľa informácií TASR dostávať 100-eurový príspevok na nákup školských potrieb. Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR však priznáva, že návrh zákona spôsobí výdavky verejnej správy, ktoré nie sú kryté rozpočtom a to vzhľadom na to, že toto opatrenie nebolo súčasťou schváleného rozpočtu rezortu práce na rok 2019. Celkové výdavky ministerstva na rok 2019 predstavujú 2 300 897 817 eur.

„Suma prídavku na dieťa sa zvýši o 100 eur za ten kalendárny mesiac, v ktorom nezaopatrené dieťa oprávnenej osoby prvýkrát nastúpilo do prvého ročníka základnej školy,“ priblížili poslanci.

zdroj: pixabay.com

Tento zákon má zabezpečiť, aby si každé dieťa, ktoré si začne plniť povinnú školskú dochádzku, malo za čo kúpiť základné školské potreby. Novinka má zároveň finančne odbremeniť rodičov od zvýšených výdavkov, ktoré im vzniknú kvôli nástupu ich dieťaťa do základnej školy.

Príspevok však zrejme nepokryje všetky výdavky na prváka. Na školské potreby prvákov by si rodičia mali podľa prieskumu vyčleniť 100 až 150 eur. Na poplatky škole v podobe príspevku do triedneho fondu, ZRPŠ a ďalších zaplatia od 15 do 100 eur. Ak sa k tomu pripočítajú náklady na družinu, výlety, krúžky a cestovné, priemerné ročné výdavky na prváka sa šplhajú k sume 450 eur. Vyplynulo to z prieskumu spoločnosti 2muse realizovanom na vzorke 540 respondentov pre Poštovú banku.

zdroj: pixabay.com

Aké sú ceny školských potrieb na Slovensku? Školskú tašku pre prváka zoženieš v našich e-shopoch za sumu 13 až 192 eur. Cena peračníka sa pohybuje od 0,70 do 15 eur, cena prezuviek od 4 do 43 eur. Pero pre prváka od 0,70 do 10 eur a vodové farby sa dajú kúpiť v cenovom rozmedzí 0,70 – 39 eur.

Príspevok dostanú desaťtisíce školákov aj z bohatých rodín

V tomto roku bude potrebné zo štátneho rozpočtu na opatrenie vynaložiť 6,2 milióna eur, pričom 5,9 milióna eur má ísť na výplatu zvýšeného prídavku na dieťa a 300-tisíc eur sa má vynaložiť na nevyhnutnú úpravu informačných systémov.

zdroj: pixabay.com

V tomto roku by príspevok mal ísť na 59-tisíc detí, v budúcom roku na 59 300 a v roku 2021 na 59 600 detí. Za zamyslenie stojí aj fakt, že sto eur na peračník či školskú tašku dostanú pre deti všetci, nielen rodičia zo slabších sociálnych pomerov.

Ministerka školstva Martina Lubyová uviedla, že do budúcnosti si vie predstaviť, že by takýto príspevok získali nielen prváci, ale žiaci celého prvého stupňa.

zdroj: TASR, postovabanka.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech