Slováci sa očkovania boja. Medzi dôvody patrí nedostatok mediálnej a zdravotnej gramotnosti (ROZHOVOR)

  • Vaxinátor je novodobý moderátor slovenskej pandémie
  • Cieľom edukatívno-satirickej stránky je informovať ľudí o prínose očkovania
Vaxinátor, vakcína, Covid-19, koronavírus, očkovanie, antivaxeri
Ondrej Rychňavský, Pexels/ Anna Shvets
  • Vaxinátor je novodobý moderátor slovenskej pandémie
  • Cieľom edukatívno-satirickej stránky je informovať ľudí o prínose očkovania

Za antihoax stránkou Vaxinátor, ktorá šíri osvetu o očkovaní atraktívnym a humorným spôsobom, stojí dvojica Slovákov Peter Búran a Karin Sedláková. Myšlienka vznikla na pôde komunikačnej agentúry Seesame. Tú si osvojil Peter, ktorý následne prizval Karin do projektu.

Duo za takmer rok svojho pôsobenia získalo silnú základňu a ich príspevky zdieľajú politici či štátne inštitúcie. Za úspech vďačia jedinečnému obsahu, ktorý sa zameriava na aktuálne problémy v oblasti zdravotníctva.

Ich posty sú vždy podložené relevantnými zdrojmi či už zo slovenských, alebo medzinárodných výskumných zdravotných inštitúcií.

Samotní autori majú akademický background. Peter má vyštudovanú genetiku na Univerzite Komenského v Bratislave a momentálne si robí doktorát z neurovied na fyziologickom inštitúte v Prahe.

Karin študovala farmáciu a médiá a mimo Vaxinátora sa momentálne venuje zvyšovaniu zdravotnej gramotnosti Slovákov priamo na sociálnych sieťach Ministerstva zdravotníctva.

Vaxinátor, vakcína, Covid-19, koronavírus, očkovanie, antivaxeri
zdroj: Ondrej Rychnavský

S akými najabsurdnejšími hoaxami ste sa stretli?

Peťo: Osobne mi najviac utkvelo v pamäti, že v nových mRNA vakcínach sa nachádzajú malí nano-boti. Tuším mali upravovať DNA.

Karin: Zbožňujem ten, že ti pri testovaní vraj prepichnú hematoencefalickú bariéru a nejak sa prebúrajú do mozgu, aby ti ho poškodili, alebo že nosenie rúšok spôsobuje vodu v pľúcach. Bromhexin s vodkou tiež nebol zlý.

Považuješ práve pandémiu za akúsi liaheň týchto nezmyslov, alebo to v určitej miere na slovenských internetoch existovalo aj predtým?

Karin: Pandémia je podľa mňa len katalyzátor, ktorý urýchlil odhalenie verejného tajomstva, že mediálna gramotnosť je v našej spoločnosti vo vážne zanedbanom stave už veľmi dlho. Zdravotná gramotnosť tiež.

Čo je podľa teba najdôležitejšie v komunikácii na anti-hoaxových stránkach?

Peťo: Odpovedať ľudsky a mať pochopenie pre opačný názor. Snažiť sa vždy reagovať s chladnou hlavou, aj keď druhá strana môže siahnuť po krčmovom slovníku. Veľmi dôležité je byť úprimný, tým myslím napríklad, že pokiaľ má v niečom druhá strana pravdu, treba to priznať a nekľučkovať. Komunikácia je vždy o dôvere. Samozrejme, v našom prípade hrá dôležitú rolu aj odbornosť a dôraz na dohľadateľné relevantné zdroje.

Čo podľa teba robia v tejto komunikácii nesprávne politici?

Karin: Pozornosť ľudí sa stále viac presúva na obrazovky smartfónov, a preto by ju tam podľa mňa mali presunúť aj štátnici a štátne inštitúcie. Mali by vsadiť na budovanie digitálnych tímov. Len tak dokážu patrične reagovať na otázky ľudí, adekvátne ich informovať, prípadne moderovať diskusie pod príspevkami, aby sa neuberali primitívnym a pomýleným smerom. Vzhľad a dizajn príspevkov je tiež veľmi dôležitý. Kým budú spoľahlivé informácie podané nudne, nezaujme to veľa ľudí.

Akým spôsobom by sa mala podľa vás táto osveta najlepšie dostať k mládeži?

Peťo: Školstvo a vzdelávanie. Žiadne Youtube kanály alebo stránky na sociálnych sieťach nemôžu v takej miere zaplátať chybný vzdelávací systém. Pochopím, ak majú vyššie ročníky problém s orientáciou v informáciách. To, že to ale nevedia mladí ľudia, je zásadné zlyhanie školstva.

Karin: Ja som na Slovensku zažila edukačný systém, v ktorom ľudia mohli mať skvelé výsledky bez toho, aby museli premýšľať, diskutovať, pýtať sa správne otázky a kriticky pracovať s informáciami. Začať treba tam.

Nepredstavuje práve Facebook dvojsečnú zbraň, keďže hoaxov na ňom je viac než dosť a mládež často nevie rozoznať správnosť podanej informácie?

Peťo: Samozrejme, Facebook a neregulované sociálne siete sú podľa môjho názoru jadro problému, v ktorom sa nachádzame. Algoritmy, ktoré útočia na tie najprimitívnejšie emócie, aby si udržali našu pozornosť? To nikdy nemohlo dopadnúť dobre.

Karin: Podľa mňa dokáže aj dieťa overovať fakty a rozlišovať falošné tvrdenia od pravdivých, ak mu niekto vysvetlí, ako a prečo sa to má robiť. Nezabúdajme na rôzne reťazové správy plné pofidérnych prezentácií, rád a názorov, ktoré si ľudia s najlepšími úmyslami preposielajú v e-mailoch. Dvojsečné môžu byť rôzne médiá.

Je ťažšie overené informácie dostať do dospelého užívateľa, ktorý „má svoj názor“ ako do študenta?

Karin: Nemyslím si, že vek alebo status v tomto zohráva rolu, skôr psychologický profil daných ľudí. Každopádne, čím viac je diskutujúci emočný, tým je nižšia šanca, že to povedie k rozumným záverom.

Sú antivaxeri v komentároch ochotní pristúpiť k rozumnej diskusii?

Peťo: Ak sú to takí tí „hard-core“ antivaxeri, tak je to prakticky zbytočné. Stále sa opakuje zlaté pravidlo, v tomto „boji“ sa orientujeme vždy na majoritu nerozhodných, nie na polarizovanú minoritu. Preto aj pri diskusii s najviac presvedčeným antivaxerom myslím na tých, čo to budú čítať, a ktorí sa sami rozhodnú, kto ich presvedčil viac. Práve s nimi je aj rozumná diskusia.

Priznajú si chybu, ak niečo podložíš argumentami?

Karin: Niekto si ju prizná, prípadne sa aj poďakuje za vysvetlenie problému, niekto sa vyparí, niekto začne urážať, a niekto radšej vymaže celé komentárové vlákno, ak sme ho prichytili pritom, že trepe piate cez deviate.

Ako si informácie overujete vy? A z akých zdrojov na Vaxinátore čerpáte?

Peťo: Záleží na téme. Pokiaľ je téma o súčasných vakcínach a rôznych legislatívach, čerpám napríklad zo stránok Európskej liekovej agentúry. Väčšinou sa však z mojej strany jedná o vedecké štúdie, tie čerpám z pubmed (databáza vedeckých štúdií z biomedicíny), stránky Nature, Science alebo the Lancet.

Ide o vedecké periodiká, ktoré na svojich stránkach pravidelne informujú o vede. Veľmi často tiež komunikujem s ľuďmi, ktorí sa v nejakej téme vyznajú viac, poprípade mi vedia dohľadať nejaké informácie. Vytváranie kontaktov je jedno z kľúčových elementov pri poskytovaní alebo overovaní informácií.

Dokázala si niekedy zvrátiť mylný názor o očkovaní?

Karin: Neviem s istotou potvrdiť, či sa mi to podarilo ako Vaxinátorovi, ale pár kamarátov som po osobnej diskusii určite naviedla k názoru, že očkovanie je vlastne geniálny vynález modernej medicíny. Ak však niekomu chcete vyvrátiť názor na internete, odporúčam, neargumentujte a nepoučujte. Kto to má rád? Radšej sa dotyčného vypytujte, ako na svoje tvrdenia prišiel. Kameň úrazu sa často skrýva práve tam. Ľudia sa najefektívnejšie učia z vlastných chýb. Skúste ich teda prichytiť v momente, keď ich robia.

Aký to bol pocit?

Karin: Vždy ma veľmi teší, ak sa mi podarí niekomu niečo objasniť a pomôcť mu tým. Pozitívna spätná väzba je najlepší druh odmeny, aký poznám. Raz mi ale kamoš poslal video, ako sa jeho kolega šúľa od smiechu z môjho príspevku. To bolo tiež super.

Akými prvkami sa na stránke snažíš zaujať užívateľa?

Karin: Gramatickými chybami. Ale nie, je to taký mix, ktorý pozostáva z vierohodných odzdrojovaných článkov, debunkov hoaxov a infografík. Náš svojský humor to zrejme predáva tiež, pretože najvirálnejšie zvyknú byť práve tie prvoplánové príspevky, v ktorých vykazujeme pokusy byť vtipní. Ľuďom sa tiež podľa mňa páči, že s nimi interagujeme, diskutujeme a vypytujeme sa na ich názory a skúsenosti.

Často sa v príspevkoch objavujú prvky satiry alebo humoru na účet anti-vaxerov. Ak máte za cieľ priniesť informácie tam, kde je názor mylný, nemyslíte si, že práve tento spôsob komunikácie môže v istých ohľadoch priniesť opačné výsledky?

Karin: Tieto príspevky zbožňuje algoritmus. Rozšíria sa vždy najviac, pretože ľudí nielen pobavia, ale zahrajú im aj na emočnú strunku a niektorí sa s nimi názorovo stotožnia. To články o vakcínach plné faktov úplne vždy nedokážu. Emócia je pre šírenie informácií to najlepšie palivo (preto sa hoaxy plné strachu šíria tak šialenými rýchlosťami). To, že sú tieto príspevky pre niektorých dráždivé, dáva pôdu na vznik pôsobivým diskusiám v komentároch, kam sa často pripletú aj noví ľudia mimo našej komunity. To poznáš, trafená hus zagága. To významne zvyšuje dosah našich príspevkov a názorovú pestrosť v komentárovej sekcii.

Povedala by som, že Vaxinátor je momentálne taký moderátor pandémie, ktorý používa infotainment (informačno-zábavný obsah) a touto cestou sa len chce dostať k neistým ľuďom, ktorým chýbajú správne a ucelené informácie o vakcínach. Kto už chce, ten uvidí, že spolu so satirou publikujeme aj komplexné články o vede týkajúcej sa vakcín. Avšak určite nechceme nikoho o ničom presviedčať. Skôr len chceme dať ľuďom na výber. Či sa chcú radšej riadiť pofidérnymi webmi, publikáciami a svetonázormi, alebo či nenastal čas začať hľadať v dôveryhodných médiách, ktoré majú riadne revízne procesy a spolupracujú s odborníkmi z celého sveta.

Ako by si charakterizovala vaše publikum?

Karin: Premýšľa, je kritické, povzbudivé a vtipné.

Máš pocit, že Vaxinátor ovplyvňuje ľudí?

Peťo: Nefandím si, že by sme robili dieru do sveta. Viem si však predstaviť, že ľudia preberajú naše argumenty pri debatách na internete, poprípade k nám chodia, pokiaľ majú nejaké otázky. Máme aj skúsenosti priamo s lekármi, ktorí sa nás pýtajú na rôzne otázky či zdroje. Môže to znieť zvláštne, že k nám chodia po informácie aj lekári, ale treba si uvedomiť, že nie je v ľudských silách monitorovať neustále všetky informácie a vedieť obratom reagovať na kadejaké hoaxy.

Ľudia sa vedia spýtať na podrobné detaily mRNA vakcín, a v druhej otázke vytiahnuť legislatívnu stránku schvaľovania vakcín. Vďaka tomu, že máme široké kontakty, tak vieme mnohokrát poskytnúť relevantnú odpoveď alebo minimálne nasmerovať správnym smerom.

Tu by som takisto vyzdvihol aj komentáre a vytrvalých diskutujúcich aj z odbornej verejnosti, ktorí sa u nás zapájajú do debaty. Nie sme to teda len my, kto ovplyvňujeme ľudí, ale každý jeden, kto sa v diskusii snaží priniesť trocha svetla do problematiky.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá