Slováci sa skladajú na tank, ktorý pošleme na Ukrajinu. Prispieť môže každý

  • Slováci chcú na Ukrajinu poslať tank
  • Zbierkou chcú vyslať jasný signál na Ukrajinu
  • Tank už v súčasnosti prechádza modernizáciou
TASR/Milan Kapusta, Dar pre Ukrajinu
  • Slováci chcú na Ukrajinu poslať tank
  • Zbierkou chcú vyslať jasný signál na Ukrajinu
  • Tank už v súčasnosti prechádza modernizáciou

Slováci z občianskeho združenia spustili zbierku s názvom Dar pre Ukrajinu, ktorej cieľom je zohnať dostatok finančných prostriedkov, aby mohli poslať do prvej línie potrebnú vojenskú techniku.

Nejde však o hocijakú pomoc. Slováci by takto mohli vyzbierať dosť peňazí na to, aby sa na ukrajinskú stranu mohol dostať modernizovaný tank T-72 vyrobený na Slovensku. 

Modernizácia už prebieha 

Organizátorom zbierky je občianske združenie Dar pre Ukrajinu, o. z. Hlavným partnerom zbierky je Veľvyslanectvo Ukrajiny v Slovenskej republike. Dodávku ťažkej bojovej techniky zabezpečuje slovenská zbrojárska firma, kde sa tank momentálne nachádza a aktuálne prebieha modernizácia.

vojaci1MI1031
zdroj: TASR/Milan Kapusta

Vyzbieraná celková suma bude uhradená zbrojárskej spoločnosti a následne bude tank dodaný ozbrojeným silám Ukrajiny. Veľvyslanectvo Ukrajiny by v prípade, že zbierka vyjde a tank bude zakúpený, zabezpečilo samotný prevoz ťažkého bojového vozidla na územie Ukrajiny. Predpokladaný cieľový termín dodania vojenskej techniky pre ozbrojené sily Ukrajiny je v septembri 2023.

Cieľom je pomôcť Ukrajine v boji proti násilnej ruskej agresii. Slovensko potrebuje vyslať jasný signál priateľom na Ukrajine, že im vieme pomôcť brániť sa. Taktiež je dôležitá psychologická a morálna podpora pre občanov Ukrajiny z občianskej iniciatívy na Slovensku,“ povedali pre Startitup organizátori zbierky. 

Ako bude vyzerať modernizácia?

Tank T-72M1 vyrobili na Slovensku v závodoch ťažkého zbrojárstva v Martine. V týchto chvíľach prebieha modernizácia v slovenskej zbrojárskej spoločnosti. Disponuje 125 mm kanónom s hladkou hlavňou a 12,7 mm koaxiálnym guľometom. Tank je vybavený vysoko presným ukladacím a zameriavacím zariadením a automatickým nabíjačom. Tento nabíjač má vysokú rýchlosť bojovej streľby.

Modernizácia tohto stroja si však aj tak bude vyžadovať viaceré úpravy, aby vyhovovali podmienkam bojov na fronte. Medzi najdôležitejšie vylepšenia patrí najmä pridanie ochrany ERA – reaktívne pancierovanie na zníženie účinnosti nepriateľskej strely.

Ukraine tank
zdroj: SITA/AP, Nariman El-Mofty

Ďalšími úpravami však bude aj zvýšená presnosť paľby, senzory vrátanie nočného videnia, navigácia, rádiové zariadenia, zvýšenie výkonu motora, výmena spojky, prevodovky a ostatných častí bojového vozidla. Tieto požiadavky si po vzájomnej komunikácii vypýtali priamo Ozbrojené Sily Ukrajiny.

Samotný cieľ zbierky je ohraničený na 1,2 milióna eur, za ktoré okrem tanku bude nakúpená aj munícia v hodnote 150-tisíc eur. Samotná zbierka je spustená od 1. mája a organizátori dúfajú, že sa Slováci dokážu spoločne postaviť na tú správnu stranu a vyslať signál spolupráce na Ukrajinu. Viac o tom, ako môžeš aj ty prispieť, sa dozvieš na ich webových stránkach Dar pre Ukrajinu.

Nie je to prvá zbierka

Aj keď je táto zbierka na vojenskú techniku úplne prvá na Slovensku, tak v minulosti v susedných krajinách nejaké už prebehli. Konkrétne naši českí susedia sa už na jeden tank T-72 vyzbierali. Symbolicky ho pomenovali Tomáš po prvom československom prezidentovi. 

Na Tomáša sa v priebehu mesiaca dokopy vyzbieralo cez 11-tisíc ľudí prostredníctvom iniciatívy „Darček pre Putina“, informuje český portál Novinky.cz. Kampaň bola sprostredkovaná českým ministerstvom obrany, no každý z tisícov príspevkov bol úplne dobrovoľný.

Poliaci v zbierkach tiež nezaháľali. Ako sme aj v minulosti informovali, tak na nákup bezpilotného lietadla Bayraktar TB2 pre ukrajinskú armádu sa v Poľsku vyzbieralo viac ako potrebných 4,736 milióna eur.

Zdroje: Novinky.cz, Dar pre Ukrajinu

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá