Slováci sa tento rok pohrnú vlakmi do Chorvátska. Odštartoval predaj lacných lístkov z Bratislavy

  • Z Bratislavy budú aj počas tohtoročnej letnej sezóny denne premávať vlaky do Chorvátska
  • Rezervovať si môžeš aj privátne kupé
regiojet, chorvátsko
RegioJet, Unsplash/Blagonic
  • Z Bratislavy budú aj počas tohtoročnej letnej sezóny denne premávať vlaky do Chorvátska
  • Rezervovať si môžeš aj privátne kupé

Obľúbené žlté vlaky RegioJet začali prvýkrát prepravovať dovolenkárov z Bratislavy do Chorvátska už predminulé leto. V oboch smeroch prepravili spolu viac ako 60-tisíc cestujúcich a ich prevádzka sa stala symbolom letnej dovolenkovej sezóny poznačenej pandémiou.

Tieto linky ani zďaleka nezívali prázdnotou, ukázalo sa, že ľudia veľmi radi vymenia autá za vlaky, nakoľko priemerná obsadenosť spojov bola až 90 %. Dnes už vieme, že história sa bude opakovať.

RegioJet opäť spustil predpredaj lístkov na svoje vlakové spoje do chorvátskej Rijeky, Splitu a Záhrebu. Na vlaky budú nadväzovať aj špeciálne autobusy, ktoré ťa potom odvezú do desiatok destinácií na celom pobreží Jadranu. Autobusom sa odvezieš do letovísk ako Kotor v Čiernej Hore a Neum v Bosne a Hercegovine.

Ceny lístkov sú nastavené nízko. Za jednosmerný cestovný lístok vrátane rezervácie a všetkých služieb zaplatíš okolo 24 eur. Ak preferuješ na ceste do Rijeky spací vozeň, prichystaj si približne 30 eur. Cesta do Splitu ťa bude stáť od 34 eur, v prípade spacieho vozňa zaplatíš 42 eur. Je tu aj možnosť rezervovať si špeciálne tiché kupé či celé kupé pre uzatvorenú skupinu cestujúcich.

Prvý dovolenkový vlak bude vypravený už 3. júna. Aká bude ich finálna pravidelnosť zatiaľ nie je známe. Minulý jún a september však tieto dovolenkové vlaky premávali trikrát týždenne a to v piatok, v nedeľu a v utorok. V júli a auguste dokonca jazdili každý jeden deň.

Odchádzať majú presne o 16:38 z Prahy a následne 19:48 z Brna. V Bratislave zastavia o 21:32 a do Rijeky prídu na druhý deň dopoludnia o 10:19 a do Splitu okolo 13:43.

Kapacita vlaku bude viac než 650 cestujúcich, budeš v ňom mať k dispozícii servis RegioJet vrátane kávy a vody zadarmo. V cene lístka sú aj raňajky a pripojenie k internetu.

Od 1. mája 2022 chorvátske inštitúcie prestali kontrolovať doteraz stanovené podmienky pre vstup do Chorvátska súvisiace s ochorením COVID-19. Slovenský rezort zahraničných vecí odporúča pred cestou do Chorvátska vyplniť online formulár, ktorý je určený na urýchlenie vybavenia turistov/priechodu cez hranice, inak je potrebné rátať so zdržaním. Odporúča sa použiť anglická verzia aplikácie, napriek tomu, že je dostupná aj slovenská verzia.

secrettravel
zdroj: Pexels/secret tarvel

Pri vstupe do Chorvátska je potrebné preukázať sa platným cestovným dokladom alebo občianskym preukazom (s platnosťou aj v čase návratu na Slovensko). Vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz musí mať každé dieťa, bez ohľadu na vek. Platí, že vodičský preukaz, alebo zdravotnú kartu poistenca nie je možné použiť ako cestovný doklad.

„Slovenským turistom odporúčame, aby v prípade, ak majú podozrenie na ochorenie COVID-19 alebo niektorý z jeho symptómov, bezodkladne informovali vlastníka resp. prevádzkovateľa ubytovacieho zariadenia, ktorý následne kontaktuje lekára v zmluvnej ambulancii,“ informuje MZV.

Ak lekár potvrdí podozrenie, prevádzkovateľ zariadenia zabezpečí pre hosťa izolovanú izbu A poskytne mu masku a dezinfekciu. Tiež ho požiada, aby v danom priestore zotrval až do príchodu epidemiológa a odobratia vzorky na testovanie, resp. do prevozu infikovaného pacienta do nemocnice.

V prípade, ak je turista ubytovaný na súkromí či v kempe, odporúča sa zavolať tiesňové číslo 194, ktoré smeruje na prvú pomoc. Zároveň funguje aj Covid služba, a to na čísle 113, denne od 8:00 až 21:00. Na tejto linke dostaneš presné inštrukcie ako postupovať ďalej.

Zdroje: MZV, RegioJet

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá