Slováci sa toho neboja: Až 26 % cestuje osamote, odborníci radia, ako si to užiť

  • S cestovaním na vlastnú päsť ma skúsenosti až 26 % Slovákov
  • Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a to platí aj v prípade sólo cestovania
cestovanie, letisko
Ilustračný obrázok, Unsplash/Anete Lusina, TASR/Vladimír Benko/MV
  • S cestovaním na vlastnú päsť ma skúsenosti až 26 % Slovákov
  • Nie je všetko zlato, čo sa blyští, a to platí aj v prípade sólo cestovania

Cestovanie na vlastnú päsť sa stáva čoraz väčším trendom a to aj vďaka výhodám, ktoré prináša. Ľuďom sa na tomto štýle cestovania páči najviac sloboda, autenticita, žiadne kompromisy, no aj priestor na poznávanie samého seba. Tomuto trendu sú naklonení aj Slováci, čo potvrdzuje aj prieskum Kiwi.com. 

Ukázalo sa totiž, že s ním má skúsenosti takmer 26 % Slovákov a ďalších 27 % by cestovanie na vlastnú päsť chcelo vyskúšať. „Sólo“ cesty tento rok tvorili až 50 % slovenských rezervácií na Kiwi.com, čo dokazuje obľubu spomínaného trendu. Cestovanie na vlastnú päsť má však určité nepísané pravidlá, ktoré sa oplatí dodržiavať, či už ste skúsení nomádi alebo vyrážate za vlastným dobrodružstvom prvýkrát.

Plánovanie, no aj prevencia pred nepríjemnosťami

Je jasné, že svoj single výlet si chceš užiť. Oplatí sa teda urobiť si malú, no dôležitú prípravu. Je jedno, do ktorej krajiny sa chystáš, skontroluj si nielen informácie o podmienkach vstupu, ale aj aktuálne varovania, miestne zvyklosti a hlavne núdzové kontakty. Tie nájdeš na webovej stránke danej krajiny.

Oboznámiť by si sa mal tiež s miestnou menou a úrovňou cien. Vďaka tomu predídeš mnohým nepríjemnostiam a podvodom. Neurobíš zle ani vtedy, keď sa naučíš aspoň základné frázy v danom jazyku. Oceníš to najmä v krajinách, kde sa nemôžeš úplne spoľahnúť na angličtinu. 

Odborníci z Kiwi.com tiež radia, aby si si zbalil oblečenie, ktoré je odolné voči vreckovým zlodejom. Batožina by mala mať skryté zipsy, no pre ženy sú užitočné špeciálne vrecká, ktoré sa dajú pripnúť na podprsenku. 

Ľudia s batožinou
zdroj: TASR/Thomas Padilla

Zabudnúť nesmieš na primerané cestovné poistenie, na čo by si mal myslieť najmä v prípade, že cestuješ ďaleko a na dlhšie. Ak ho nemáš, tvoja cesta sa môže premeniť na riziko a v prípade zdravotných komplikácií by znamenala nepríjemné finančné následky.

Pred odchodom si urob kópiu cestovného pasu pre prípad, že ho stratíš alebo ti ho ukradnú. Jednu kópiu môžeš nechať doma osobe, ktorej dôveruješ.

Hoci ideš na dovolenku sám, svoje cestovné plány môžeš zdieľať s ostatnými. Aplikácia Glympse ti umožňuje informovať svojich blízkych o tvojej polohe v reálnom čase.

Aj keď sa chystáš na dobrodružstvo, venuj aspoň chvíľu plánovaniu. Oplatí sa to najmä pri cestovaní, napríklad medzi letiskom (alebo stanicou) a ubytovaním. Mysli tiež na to, že v noci môže byť ťažšie dostať sa na miesto, kde si ubytovaný. Vhodné je vybrať si ubytovanie s 24-hodinovou recepciou.

Slzný plyn môže spôsobiť problémy 

S (nielen) nočnými presunmi súvisia aj možné nepríjemné stretnutia. V prípade potreby nie je na škodu zopakovať si základné techniky sebaobrany.

Slzný sprej je účinné riešenie v prípade núdze, avšak musíš sa uistiť, či je jeho použitie vo tvojej krajine legálne. S rôznymi prístupmi k slznému spreju sa stretneš aj v rámci Európy.

Zakázaný je napríklad v Belgicku, Dánsku, Luxembursku, Holandsku, Nórsku, Grécku, Maďarsku, ale aj na Islande, v Írsku, Švédsku či v Turecku. V Spojenom kráľovstve je dokonca klasifikovaný ako zbraň.

Povolený je v Taliansku, Francúzsku, Španielsku, Rakúsku a Poľsku. V krajinách, ako je Švajčiarsko, Nemecko a Portugalsko, je na držanie slzného spreja potrebné povolenie. Ak sa chystáš do vzdialenejších krajín, vždy si over miestne regulácie – napríklad v niektorých obľúbených ázijských destináciách môžeš na držanie tohto spreja ľahko doplatiť.

Nie všetky krajiny možno označiť za bezpečné. Ak so sólo cestovaním iba začínaš, máme pre teba niekoľko tipov, kde ťa nebezpečenstvo nečaká. Skvelou voľbou je obľúbený Island. Zle na tom nie je ani Nový Zéland, Írsko, Dánsko, Rakúsko alebo Portugalsko.

Do zoznamu najbezpečnejších krajín sa dostalo aj Slovinsko, Česko, Singapur, Japonsko, Maďarsko, Švajčiarsko, Fínsko, Chorvátsko a ďalšie. Slovensko sa v tomto zozname umiestnilo na 20. mieste. 

Zdroj: Kiwi.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá