Slováci sa zvýšenia platu možno nedočkajú. Pre niektorých to bude „o ničom“, reaguje na Matovičovú reformu exminister

  • Minister financií Igor Matovič včera prezradil, ako sa bude po novom prepočítavať čistá mzda zamestnanca. Dôležité sú dve čísla
  • Ak si z Matovičovej reformy zmätený, exminister práce Jozef Mihál prišiel s kľúčom, ako si vypočítaš mzdu podľa nových pravidiel
TASR/Pavel Neubauer
  • Minister financií Igor Matovič včera prezradil, ako sa bude po novom prepočítavať čistá mzda zamestnanca. Dôležité sú dve čísla
  • Ak si z Matovičovej reformy zmätený, exminister práce Jozef Mihál prišiel s kľúčom, ako si vypočítaš mzdu podľa nových pravidiel

Financmajster Igor Matovič včera vyrukoval s novým systémom zdaňovania práce. Podľa neho budú dôležité dve čísla. Zamestnávateľ má z hrubej mzdy zamestnanca zaplatiť 39-percentný odvod a zamestnanec má zase z hrubej mzdy odviesť 19-percentnú daň. Odvody z hrubej mzdy platiť nebude.

Matovič tvrdí, že zamestnancom by táto zmena ročne priniesla 359 miliónov navyše a znížila by aj daňové zaťaženie. Podľa ministra financií by tak 99 % zamestnancov malo mať zvýšenú čistú mzdu.

Zamestnanec si tak bude musieť prepočítať mzdu, čo môže byť pre neho spočiatku problematické, no rezort financií priznal, že pripravuje určitú pomôcku určenú na prepočet. „Ako zistíte, či budete mať po Igorovej reforme viac peňazí?“ pýta sa ľudí bývalý politik za SaS Jozef Mihál.

Ako si vypočítať mzdu po novom

Bývalý minister práce Jozef Mihál nezaháľal a pripravil si pre ľudí pomocný kľúč, podľa ktorého si čistú mzdu vypočítajú. Základ si je nájsť na webe mzdovú kalkulačku. Do nej si naťukaj svoju súčasnú hrubú mzdu. Kalkulačka ti vypočíta mesačný plat v čistom.

„K tomu si pripočítajte vaše súčasné benefity, a to cca 45 eur mesačne na stravovanie a 0,6% z hrubej mzdy cez sociálny fond,“ radí Mihál.

Z kalkulačky si odpíš, aké za teba v súčasnosti zamestnávateľ odvádza odvody. „Tie pripočítajte k hrubej mzde, pripočítajte 45 na stravovanie a pripočítajte 0,6% z hrubej mzdy na sociálny fond. Tak dostanete celkové súčasné mzdové náklady zamestnávateľa. Toto číslo vydeľte 1,39 = dostanete vašu novú hrubú mzdu,“ píše Mihál na sociálnej sieti.

Treba ešte posledný detail, aby si získal číslo tvojho čistého platu. „A vašu novú hrubú mzdu vynásobte x 0,81 = dostanete vašu novú čistú mzdu. Benefity typu stravovanie a sociálny fond budú po novom zrušené,“ dodal.

Expolitik ešte dodáva, že tento prepočet platí pri hrubej mzde nad 1 111 eur. „Pri novej hrubej mzde pod 1 111 eur si k výslednej novej čistej mzde musíte ešte pripočítať  zamestnanecký bonus daný ako 100 eur – 0,09 x nová hrubá mzda,“ podčiarkol.

Symbolické zvýšenie miezd

Mihál samotnú druhú časť reformy sčasti hodnotí, ako krok ku zjednodušeniu daňového systému. Taktiež si myslí, že zaťaženie zamestnávateľov sa v podstate nezmení nijako. Prepočty sú podľa exsaskára urobené tak, že celková cena práce, vrátane nákladov na sociálny fond, stravovanie a rekreácie, zostane rovnaká ako dnes. 

„Zvýšenie čistých miezd zamestnancov bude len symbolické, ak vôbec nejaké. Stratia totiž súčasné výhody – spomínané príspevky na stravovanie, rekreácie, sociálny fond. Najmä pri nízkopríjmových to bude o ničom,“ prognózuje Mihál.

Zdroj: Facebook/Jozef Tirak Mihal

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie