Slováci si bývanie v kontajneroch obľúbili. Nadčasový dizajn a ekologicky prístup nadchne aj najväčšieho skeptika

  • Ivan Zábojník, zakladateľ konceptu tvrdí, že podobný typ alternatívnych domov, nebol v zahraničí nijakou novinkou
  • Na Slovensku už stojí niekoľko desiatok stavieb z lodných kontajnerov
Dom z lodných kontajne
Archív Ivana Zábojníka
  • Ivan Zábojník, zakladateľ konceptu tvrdí, že podobný typ alternatívnych domov, nebol v zahraničí nijakou novinkou
  • Na Slovensku už stojí niekoľko desiatok stavieb z lodných kontajnerov

Súčasnej architektúre sa medze naozaj nekladú. Aktuálnym hitom nie len vo svete, ale už aj u nás na Slovensku sa stáva takzvaná kontajnerová architektúra. Reč je o stavbách, ktorých základným prvkom sú celé ISO kontajnery, alebo ich nosná konštrukcia. Tie sú bežne využívané pri preprave tovaru. Aktuálne sa však lodné kontajnery začali využívať aj ako architektonický prvok.

Kancelárie aj domy

Veľkou výhodou ich používania je cenová dostupnosť či fakt, že výstavba podobného príbytku môže prebiehať bez nutnosti kopania základov. Ďalším pozitívom je aj ich mobilita. Ak teda kontajnery využiješ na stavbu kancelárskych priestorov, ich premiestňovanie bude možné vďaka špeciálnym zariadeniam.

Ako sme už spomínali, okrem kancelárskych priestorov vďaka lodným kontajnerom vznikajú aj rodinné domy. Nech už podobná predstava znie akokoľvek absurdne, výsledok je často na nerozoznanie od tých klasických. Architekti sa riadia mottom, že fantázii sa medze nekladú a ich projekty tak spájajú pohodlné bývanie s ekologickým prístupom. Na Slovensku sa podobného konceptu ujal Ivan Zábojník, so svojim konceptom Nanovo.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NANOVO (@na_novo)

Hľadal prácu mimo sezóny

Ivan sa pôvodne venoval úpravám parkov, či záhrad. Nápad, vznikol v roku 2014 ako jeho doplnková činnosť., nakoľko premýšľal, ako by mohol využiť jeho jazdeckú halu.

Ako sme už uviedli, primárne sa venoval krajinnej architektúre. Povedal nám, že počas zimného obdobia mal práce menej a aby sa zabezpečil aj mimo sezóny, hľadal spôsob ako si zarábať aj počas zimných mesiacov. Práve v tom istom čase paradoxne so ženou riešil tému spoločného bývania a tak si projekt domu z lodného kontajnera skúsili na vlastnej koži a dodnes v ňom bývajú.

Na zrealizovanie stavby využili vyradený lodný kontajner, ktorý zároveň predstavoval základný stavebný kameň. Ivan uvádza: „Podobne sme postupovali aj pri realizácii ďalších stavieb. Neskôr sme však pre väčšiu potrebu modulovateľnosti a individualizácie tvarov do nášho portfólia zaradili aj na mieru vyrábané oceľové konštrukcie.“

Spočiatku sa však projekt súvisiaci so stavbou domov z lodných kontajnerov zo strany Ivanovho okolia nestretol s veľkým pochopením. Podporil ho najmä bratranec, ktorý je dodnes súčasťou firmy ako architekt. Názov Nanovo súvisí najmä s faktom, že každý kontajner nájde nové, inovatívnejšie využitie. Vďaka ich firme môžu realizáciu prepraviteľných rodinných domov využívať aj Slováci.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa NANOVO (@na_novo)

Stavbu zriadia kdekoľvek

Práve vďaka tomu, že sú stavby značky Nanovo ľahko modulovateľné, majú takmer nekonečný počet rôznych variácií. Či už ide o tvar, alebo počet izieb. Okrem spomínaných domov, má značka za sebou realizáciu niekoľkých desiatok stavieb aj iného, ako obytného charakteru. Ako príklad Ivan uvádza aktuálny projekt luxusného wellness modulu, pri rakúskom Worthersee.

Zakladateľ konceptu tiež dodáva: „Výhodou našich stavieb je, že v podstate nemáme hranice a stavby sa dostanú všade tam, kde to transport dovolí.“ Ďalšou výhodou je aj časová úspora. Kým si zákazník vybavuje stavebné povolenie, tím, ktorý sa stavbe domov venuje, môže v montážnej hale pracovať na realizácii stavby.

Čo sa času týka, ten tiež zohráva veľkú rolu aj pri samotnej konečnej realizácii. Nakoľko ide o suchú stavbu, tempo výstavby je omnoho rýchlejšie, než pri klasickom dome. Pozitívnym je nepochybne aj fakt, že vďaka opätovnému používaniu lodných kontajnerov, je prítomný aj určitý prvok recyklácie.

Ak teda túžiš po alternatívnom štýle bývania v modernom prevedení, aj toto je jedna z možností.

Dom z kontajnera
zdroj: Archív Ivana Zábojníka
Zdroje: lepsiebyvanie.pluska.sk, Nanovo.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech