Slováci si vysedeli choroby z povolania, ich počet výrazne rastie

  • V tomto týždni stúpla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia o 13,9 %
  • Veľkým problémom Slovákov je aj sedavé zamestnanie
chrípka, choroba, bolesť hlavy
Unsplash/Brittany Colette, Anh Nguyen
  • V tomto týždni stúpla chorobnosť na akútne respiračné ochorenia o 13,9 %
  • Veľkým problémom Slovákov je aj sedavé zamestnanie

Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia (ARO) stúpla v tomto týždni v porovnaní s predchádzajúcim o 13,9 percenta. Lekári nahlásili celkovo 33 689 prípadov ARO. Najvyššiu chorobnosť zaznamenali v Žilinskom, najnižšiu v Trenčianskom kraji.

Problémom Slovákov sú aj choroby z povolania, pričom sa počet pacientov v porovnaní s rokom 2020 v roku 2021 výrazne zvýšil. Najčastejšia príčina chorôb je dlhodobé sedenie a jednostranné zaťaženie končatín.

Najvyššiu chorobnosť zaznamenali u najmenších

Najvyššia chorobnosť na ARO bola vo vekovej skupine nula až päťročných. Ako informovala Sekcia epidemiológie a pripravenosti na pandémie Úradu verejného zdravotníctva SR, vyučovanie prerušili v 17. kalendárnom týždni v štyroch materských a v dvoch základných školách.

Komplikovaný priebeh choroby malo 1 261 osôb, čo je 3,7 percenta zo všetkých ARO. Najčastejšími komplikáciami boli sinusitídy, teda zápaly prínosových dutín, ktoré zaznamenali u 688 osôb.

deti v skole
zdroj: Pixabay/Klimkin

Ďalšími komplikáciami boli pneumónie – zápaly pľúc (348) a otitídy – zápaly ucha (225). Lekári v 17. kalendárnom týždni nahlásili ako chrípku a chrípke podobné ochorenia (CHPO) 2 228 prípadov, čo predstavuje 6,6 percenta z celkového počtu hlásených ARO.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom stúpla chorobnosť o 14,3 percenta. Najvyššiu zaznamenali v Trnavskom kraji, najnižšiu v Prešovskom. Najvyššia chorobnosť na CHPO bola vo vekovej skupine nula až päťročných.

Slovákov ničí sedavé zamestnanie

Počet chorôb z povolania na Slovensku enormne rastie. Na ľudí jednoznačne najčastejšie doliehajú následky sedavého zamestnania. Uvádza sa to v tlačovej správe Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

NCZI eviduje za minulý rok 423 pacientov s chorobami z povolania. Ide o výrazný nárast v porovnaní s rokom 2020, keď NCZI zaznamenalo 254 prípadov. Medzi pacientmi sa zvýšil najmä počet žien, a to zo 118 v roku 2020 na 267 v roku 2021.

kancelária, notebook, práca, work
zdroj: Unsplash/Tim Van Der Kuip

Za najčastejšiu príčinu chorôb z povolania v minulom roku NCZI označilo dlhodobé sedenie a jednostranné zaťaženie končatín. To viedlo k ochoreniu kostí, kĺbov, šliach a nervov končatín (176 prípadov).

Infekčné a parazitárne choroby zaznamenali druhý najväčší podiel na celkovom počte chorôb z povolania (162 prípadov). Tretím najčastejším dôvodom ochorenia z povolania sú problémy kostí, kĺbov, svalov, ciev a nervov končatín v dôsledku vibrácií (32 prípadov).

NCZI pripomína, že v rámci prevencie pomáha komunikácia zamestnávateľa so zamestnancami o ich problémoch v práci a možnostiach zlepšenia.

Pomôcť môže aj spolupráca s pracovnou zdravotnou službou, ktorá okrem formálnych plnení zákonných povinností môže aj reálne pomôcť pri zlepšovaní kvality pracovného prostredia.

Človek, ktorý je v práci vystavený dlhodobému stresu a tlaku na pracovný výkon, má päťkrát vyššie riziko pracovného úrazu,“ upozornilo NCZI.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Trendové videá