Slováci si z Kotlebu robia posmech: Posielajú mu „platby na logopéda či letenku do Ruska“

  • Kotlebov transparentný účet je plný výsmešných odkazov
  • Ľudia mu posielajú jednocentové príspevky
Marián Kotleba, minca
Ilustračné foto: TASR/Martin Baumann, Archív Canva
  • Kotlebov transparentný účet je plný výsmešných odkazov
  • Ľudia mu posielajú jednocentové príspevky

O post hlavy štátu zabojuje aj odsúdený predseda mimoparlamentnej extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba. Ten pre svoj trest v kauze šekov v hodnote 1 488 eur, za ktorý v minulosti dostal podmienku, nemohol kandidovať v parlamentných voľbách minulý rok.

Avšak prezidentské voľby mu „už neušli“. Líder ĽSNS si podobne ako ďalší kandidáti zriadil aj transparetný účet, kde ho môžu ľudia podporiť finančnými príspevkami na kampaň. Ten nesie názov „Marian Kotleba Prezident SR“, no stav účtu Kotlebu aktuálne asi príliš nepoteší.

Kuriózne platby 

Momentálne sa na účte nachádza suma 2,02 eur. Aby toho nebolo málo, množstvo ľudí posiela Kotlebovi, ktorý sa v minulosti nechal oslovovať aj ako „vodca“, jednocentové platby s výsmešnými popismi. Takéto platby musí kandidát na prezidenta podľa zákona platby vrátiť. Nemá pri nich totiž dostatočné identifikačné údaje o platcoch.

Marian Kotleba k 10:00 12. 2. 2024 nemá na účte žiaden väčší dar. Najvyššia suma, aká mu zatiaľ prišla, je vo výške 0,66 eur. Výraznú prevahu však majú dary vo výške 0,01 eur. Tie často nesú rôzne výsmešné odkazy.

Marian Kotleba
zdroj: TASR/Pavol Zachar

„Okamžitá platba na logopéda,“ píše jeden z darcov. „Na letenku do Ruska,“ odkazuje zase iný prispievateľ. „Na nové hrable“ či „Na vodku a bromhexin,“ znejú ďalšie popisy kurióznych príspevkov.

Predseda mimoparlamentnej ĽSNS Marian Kotleba ohlásil prezidentskú kandidatúru pred necelým mesiacom. Informoval o tom vo videu na sociálnej sieti.

„Do dnešného dňa na Slovensku neohlásil kandidatúru ani jeden skutočne národný kandidát. Národný volič, človek, ktorý nechce, aby Slovensko skončilo v rukách globalistov, by v prezidentských voľbách za súčasnej situácie nemal koho voliť,“ zdôvodnil. O jeho kandidatúre rozhodol snem ĽSNS, píše TASR.

Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca. Prípadné druhé kolo bude 6. apríla. Funkčné obdobie prezidentky Zuzany Čaputovej sa končí 15. júna 2024. Znova kandidovať nebude.

Expert: Je to možnosť, ako ľuďom pripomenúť, že tu ešte je

Kotleba to neskúša prvýkrát. Neúspešne za prezidenta kandidoval aj v roku 2019. V prvom kole vtedy získal 10,4 percenta voličských hlasov, a do druhého kola tak nepostúpil. 

„Išli sme do toho naplno, išli sme do toho s tým, že chceme priniesť do prezidentskej kandidatúry alebo do prezidentských volieb skutočne odvážny nový vietor, ktorý bude hovoriť o slovenských záujmoch, o tom, čo ľudia potrebujú,“ vyhlásil nedávno na margo svojej kandidatúry Marian Kotleba.

„Môže mu ísť o zdôraznenie svojej dôležitosti alebo významu. Kotleba nemohol kandidovať v ostatných parlamentných voľbách, ĽSNS predbehla Republika, ktorá je jej hlavným konkurentom. Myslím, že týmto spôsobom sa môže Marian Kotleba verejnosti a svojim bývalým voličom pripomenúť,“ uviedol nedávno pre Startitup politológ Radoslav Štefančík.

„Bude vo volebných štúdiách, bude mať viac priestoru na prezentáciu. To je dobrá možnosť, ako ľuďom pripomenúť, že tu ešte je,“ dodal expert.

Kontroverzie, ktoré sa spájajú s Kotlebom

Kotleba bol svojho času županom Banskobystrického kraja, ale aj poslancom NR SR a celú jeho politickú kariéru lemuje množstvo kontroverzií. Špecializovaný trestný súd mu uložil ešte v roku 2021 nepodmienečný trest na štyri roky a štyri mesiace väzenia.

Marian Kotleba sa voči rozsudku odvolal a o jeho osude napokon rozhodoval Najvyšší súd Slovenskej republiky.

Najvyšší súd v roku napokon 2022 uznal, že je Kotleba vinný, no pôvodné rozhodnutie zrušil. Uložili mu podstatne nižší trest, a to šesť mesiacov odňatia slobody s podmienečným odkladom na jeden a pol roka. Kotleba teda nepoputoval do väzenia, avšak mandát poslanca mu vtedy zanikol.

Zdroje: Transparentné účty, TASR, Archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá