Slováci skonštruovali prístroj ako zo Star Treku. Zmestí sa do vrecka a odhalí desiatky chorôb vrátane rakoviny

  • Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli unikátny prístroj
  • Nezávislé testovania zariadenia už prebiehajú aj v zahraničí
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/Daniel Joannes Furka
  • Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli unikátny prístroj
  • Nezávislé testovania zariadenia už prebiehajú aj v zahraničí

O úspechoch dvojičiek Samuela a Daniela Furku by sa dalo napísať veľmi veľa. Niektorí ich poznajú ako konštruktérov slovenských motobicyklov, iní ich mená spájajú predovšetkým s prenosným prístrojom na podporu dýchania Q-vent, vyvinutým v čase pandémie COVID-19. Aktuálne však vyvíjajú prístroj určený primárne na včasnú diagnostiku ochorení.

Poznajú ich aj v zahraničí

Pred niekoľkými dňami priniesli mladí vedci z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave prostredníctvom svojej FB stránky prvú informáciu o vreckovom prístroji s veľkým potenciálom využitia v diagnostike viac ako 60 chorôb.

Analýzou vzorky moču alebo krvi dokážu odhaliť rozličné ochorenia obličiek, pečene a kardiovaskulárneho systému. Validácia prebieha na pracoviskách v Kanade, na Novom Zélande a Kube. Nakoľko sa prístroj zameriava na rýchlu diagnostiku chorôb a zároveň vojde do vrecka, možno hovoriť o svetovom unikáte. Pripomína diagnostický trikordér, fiktívny prístroj, ktorý používali v seriáli Star Trek na lodi Enterprise. Toto však nie je žiadne sci-fi.

Vývoj zariadenia trval niekoľko rokov, bratia ho financovali z vlastných zdrojov. „Prvotnú myšlienku sme dostali, keď sme mali 16, realizácia trvala približne 7 rokov,“ hovorí Samuel. Prototyp zaujal vedeckú komunitu na medzinárodnom kongrese už pred tromi rokmi.

Bratia Furkovci
zdroj: Facebook/Daniel Joannes Furka

Až 70 rôznych parametrov

Údaje získané z každého merania sa zapisujú do online databázy, pričom sú následne softvérovo analyzované a vyhodnotené. Využívanie spomínaného prístroja na viacerých miestach v spojení s anonymnou online databázou má svoje opodstatnenie.

Čím viac testovaní prebehne, tým presnejšie sú nasledujúce vyhodnocovania pomocou programu s prvkami umelej inteligencie.

„Vyšetrenie sa líši od väčšiny tých, s ktorými sa bežne stretávame u lekára. Na vzorke telesnej tekutiny testujeme približne 70 fyzikálno-chemických znakov, teda nie kvantitatívnu hodnotu určitého proteínu alebo aktivitu vybraného enzýmu.

Výsledkom softvérovej analýzy týchto znakov je percentuálna pravdepodobnosť určitého ochorenia u konkrétneho pacienta. Prednosťou prístroja je rýchlosť spracovania a vyhodnotenia údajov, ktoré sa pohybujú v časovom intervale 5 sekúnd až dvoch minút, čo je pri mnohých ochoreniach rozhodujúce“ objasňujú bratia pre Startitup

 

Odhalia aj rakovinu

Prístroj má potenciál využitia aj vo včasnej diagnostike a pri terapii zhubných nádorov. Je pripravované skúšanie prístroja na využitie v rámci rýchlej selekcie pacientov s vybranými malignitami, ako napríklad rakovinou močového mechúra.

Prístroj umožňuje stanovenie prítomnosti určitých znakov charakteristických pre nádorový proces zo vzorky periférnej krvi alebo moču. Sú isté markery, ktoré vieme našim zariadením sledovať a vieme tak detegovať celý rad onkologických ochorení. V súvislosti s touto problematikou spolupracujeme s primárom Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu. V spolupráci s ním aktuálne nastavujeme validáciu stanovenia týchto onkologických ochorení,“ vysvetľujú nám Samuel a Daniel.

Obaja jedným dychom dodávajú, že ideálnym scenárom by bola distribúcia prístroja po celom svete. Uskutočnenie podobných predstáv ale ešte nejakú chvíľu potrvá, nakoľko bratov čaká mnoho legislatívnych a administratívnych povinností.

Anonymného testovania sa už dočkalo aj niekoľko Slovákov. Kedy sa ale prístroje stanú bežnou súčasťou ambulancií je zatiaľ vo hviezdach.

Lekár
zdroj: pxfuel

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá