Slováci spolu s partnermi otvorili dizajnovo dokonalé vinárstvo. Podobný kúsok by si inde vo svete hľadal len ťažko

  • Známy developer sa stal projektovým manažérom unikátnej stavby vo Francúzsku
  • Ide o vinárstvo, ktorého dizajn zahreje pri srdci nejedného milovníka architektúry
pjimage – 2021-12-01T140332.881
Nigel Young/Foster + Partners
  • Známy developer sa stal projektovým manažérom unikátnej stavby vo Francúzsku
  • Ide o vinárstvo, ktorého dizajn zahreje pri srdci nejedného milovníka architektúry

V najznámejšom vinárskom regióne vo Francúzsku Bordeaux nachádzajúcom sa v historickej obci otvorilo svoje brány nové vinárstvo Le Dôme. Za návrhom stavby stojí renomované britské štúdio Foster + Partners, projektovým manažérom budovy vinárstva je JTRE.

V budove je umiestnené to najmodernejšie zariadenie a zaujímavosťou je, že je čiastočne zapustená do svahu. Vďaka tomu prirodzene splýva s so zvlnenou krajinou regiónu, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO.

Návrh vychádza z túžby umožniť pohľad do vnútra aj von, zároveň poskytnúť účelné priestory na výrobu vína a zapojiť sa do dialógu s okolitou krajinou.

zdroj: Nigel Young/Foster + Partners

Le Dôme založil ako prémiovú značku spoločnosti Château Teyssier oceňovaný vinár Jonathan Maltus. Do tohto regiónu zavítal pred 25 rokmi a patril medzi prvých vinárov.

Ako prvý Angličan získal za svoje víno 100 bodov od renomovaného kritika Roberta Parkera a zároveň je držiteľom Radu britského impéria, ktorý mu udelila sama kráľovná Alžbeta II.

„Keď nás Jonathan Maltus prvýkrát oslovil, vyjadril túžbu vytvoriť osobité vinárstvo zasadené do jedinečného prostredia Saint-Émilion. Chcel, aby budova bola oslavou krásneho miesta s výhľadmi na vinohrad a aby krajina bola hlavným protagonistom návrhu,“ hovorí Norman Foster, zakladateľ a výkonný riaditeľ Foster + Partners.

Dodáva, že myšlienkou návrhu bolo splynutie budovy s okolím a vytvorenie priestoru, ktorý bude príjemný pre návštevníkov a milovníkov vína.

zdroj: Nigel Young/Foster + Partners

Bola to výzva

Na svoje stretnutie s Normanom Fosterom spomína aj Jonathan Maltus, vlastník vinárstva Le Dôme. Maltus s Fosterom strávili v Madride viac ako hodinu a pol spoločnou konverzáciou a riešili to, čo vinár požaduje od projektu.

„Z Normana vyžarovala energia a osobný záujem, keď priamo tam načrtol základný tvar budovy, ktorý sa tak brilantne prejavil v realite. Výsledok, ktorý teraz vidíme a napĺňa nás takou hrdosťou, pochádza priamo zo skice, ktorú predo mnou nakreslil do poznámkového bloku,“ hovorí Maltus.

zdroj: Nigel Young/Foster + Partners

„Popri našom prvom londýnskom projekte a predchádzajúcich zahraničných realizáciách je pre nás spolupráca so svetovou architektonickou špičkou Foster + Partners a oceňovaným vinárom Jonathanom Maltusom ďalšou zaujímavou skúsenosťou. Projekt v tradičnom francúzskom vinárskom regióne bol výzvou, na ktorú sme sa tešili, a sme radi, že nové vinárstvo získalo okamžite po otvorení veľký ohlas,“ dodáva výkonný riaditeľ JTRE Pavel Pelikán.

Cesta vedúca do vinárstva je lemovaná stromami a na jej konci sa týči budova s kruhovým pôdorysom. Priestory budovy definujú dve rampy – vonkajšia zdôrazňuje vzťah s miestom a vnútorná umožňuje návštevníkom prejsť jednotlivými štádiami výroby vína.

zdroj: Nigel Young/Foster + Partners

Unikátna architektúra

Obidve tieto rampy vedú do galérie, ktorá sa nachádza na hornom podlaží. Tá je spoločenským srdcom vinárstva s degustačnými stolíkmi, elegantným vínnym barom a priestorom pre zábavu. Zaujímavosťou je, že galéria je obkolesená terasou s 360-stupňovým výhľadom na vinohrady.

Interiér je neoddeliteľnou súčasťou architektúry objektu a tímy architektonického a priemyselného dizajnu Foster + Partners od začiatku úzko spolupracovali na jeho riešení. Dominantnou degustačnej časti je oblúkový vínny bar s výhľadom na vinohrad a okrúhle stoly pre návštevníkov.

zdroj: Nigel Young/Foster + Partners

Vďaka kruhovému átriu môže návštevníci sledovať okolité dianie a zároveň dianie dole v priestoroch na výrobu a skladovanie vína, vďaka čomu získajú komplexný a jedinečný zážitok.

Hoci ide o dosť rušné prostredie, umiestnené sú tu aj kancelárske kúty, ktoré sa nachádzajú napravo od vchodu. Súkromie a pokoj sú zaručené drevenými zástenami okolo pracovných stolov, ktoré však nebránia výhľadu do exteriéru a ladia s architektúrou.

Unikátom celej stavby je strecha, ktorá má drevenú konštrukciu a priemer 40 metrov. Tvoria ju vzájomne sa podopierajúce oblúkové trámy, ktoré preklenujú veľký centrálny priestor bez stĺpov. Konštrukcia prirodzene vytvára vo svojom strede šesť metrov široký okulus, ktorý zaplavuje horné podlažie denným svetlom.

zdroj: Nigel Young/Foster + Partners

Je potrebné dodať, že strecha je kompletne pokrytá recyklovanými lokálnymi terakotovými škridlami, prízemie budovy je tvorené pohľadovým betónom s použitím kameniva z regiónu, pokrytým drevenými lištami. 

Výstavba nového vinárstva sa začala v októbri 2019. Budova s plochou 1 800 štvorcových metrov je osadená vo vinohrade s viac ako trojhektárovou rozlohou.

Zdroj: JTRE

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá