Slováci stoja za pompéznym off-road autobusom, ktorý je svetovým unikátom ideálnym nielen na cestovanie

  • Počul si už o off–road autobuse?
  • Jeden taký pochádza z dielne Slovákov
  • Jeho názov je Torsus Praetorian a kúpiť si ho môžeš za približne 130-tisíc eur
buno
Torsus
  • Počul si už o off–road autobuse?
  • Jeden taký pochádza z dielne Slovákov
  • Jeho názov je Torsus Praetorian a kúpiť si ho môžeš za približne 130-tisíc eur

Torsus Praetorian 4×4 je terénny autobus určený na prevoz osôb a vybavenia v najnáročnejších terénnych podmienkach. Zaujímavosťou je, že toto nevšedné vozidlo sa vyrába na Slovensku v obci Horné Srnie.

Gepostet von Torsus am Mittwoch, 15. August 2018

Návrh vozidla vytvorilo dizajnové štúdio WERKEMOTION, pričom vychádza z technického základu nákladných automobilov značky MAN. Okrem základného dizajnu štúdio navrhlo vyše 20 variácií, ktoré sú špeciálne prispôsobené pre potreby záchranných misií, na použitie ako zdravotnícke či hasičské vozidlo a vozidlo pre bezpečnostné zložky. Praetorian tak šikovne zapĺňa dieru na poli terénnych autobusov.

Gepostet von Torsus am Montag, 28. Mai 2018

Model TGM má hmotnosť 13 ton, ide o plnohodnotnú štvorkolku. Torsus má síce ukrajinské korene, no za dizajnovým konceptom, ako aj celkovou konštrukciou nadstavby stoja Slováci, nakoľko vývojárske centrum sa nachádza v Bratislave.

Značka Torsus je však zastúpená tímom z rôznych kútov sveta. Majitelia pochádzajú z Ukrajiny, marketing je z Británie so zastúpením v Turecku.

The Praetorian is an ideal transport solution for the #mining industry, with the ability to move workers and their gear directly into operational areas located in rough terrain. #miningbus

Gepostet von Torsus am Dienstag, 22. Mai 2018

Karoséria tohto unikátu je vyrobená z laminátu, tá je postriekaná polyuretánovou farbou. To znamená, že je takmer nemožné ju oškrieť. Čo sa týka pohonu, ten zabezpečuje prepĺňaný naftový šesť valec s objemom 6,9 litra. Autobus disponuje výkonom 176kw – 240 konských síl a masívnym krútiacim momentom 925Nm.

Spomenúť treba aj 12-stupňovú poloautomatickú prevodovku Tipmatic. Úctyhodná je aj výška svetlometov, ktorá predstavuje 39 centimetrov a brodivosť  je nadpriemerných 70 cm, prejazdy cez potoky tak zvládne celkom bez problémov.

Grey or Orange – which is your favourite?

Gepostet von Torsus am Dienstag, 17. Juli 2018

Torsus sa má čím pochváliť aj z hľadiska kapacity, ktorá predstavuje 32 až 45 ľudí. Čo sa týka využitia, tento model takmer nemá hranice.

Adventure Without LimitsWhether you're on a wild weekend or the adventure of a life time, why restrict yourself to the…

Gepostet von Torsus am Montag, 21. Januar 2019

Ak patríš medzi dobrodruhov a máš k dispozícii približne 211-tisíc eur, zrejme ťa zaujme úprava Overlander. Torsous je v tomto prípade pretvorený na praktický karavan, ktorý si môžeš nechať prispôsobiť presne podľa svojich potrieb. Medze sa v tomto prípade nekladú.

Overlander disponuje štyrmi posteľami, plnohodnotnou sprchou a kúpelňou. Nechýba ani kuchynská linka s tečúcou vodou. Overlander sa môže pochváliť aj vylepšenou nádržou s objemom úctyhodných 200 litrov.

Zdroj: torsus.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech