Slováci sú najviac nespokojní od čias revolúcie. Uberáme sa zlým smerom, hovoria v prieskume

  • Projekt RevivEU zisťoval názory Slovákov na mnohé polarizujúce témy
  • Odpovede sa líšia, mnohí majú problémy s EÚ
  • Sú najviac nespokojní od roku 1989
Slováci na prieskume, proteste, nespokojní ľudia protestujú
TASR/Oliver Ondráš, Martin Baumann
  • Projekt RevivEU zisťoval názory Slovákov na mnohé polarizujúce témy
  • Odpovede sa líšia, mnohí majú problémy s EÚ
  • Sú najviac nespokojní od roku 1989

Projekt RevivEU organizujúci výskumy v štátoch Vyšehradskej skupiny (V4) vo svojom najnovšom prieskume zisťoval názory Slovákov na rôzne kľúčové témy, ktoré v spoločnosti možno považovať za polarizujúce. Konkrétne ide napríklad o politickú situáciu na Slovensku, naše miesto v EÚ či vojnu na Ukrajine.

Agentúra STEM Praha zodpovedná za zber dát oslovovala respondentov v dvoch fázach, najprv od 5. do 16. februára a následne v druhej polovici marca tohto roka. Celkovo na otázky odpovedalo 1 019 osôb, ktorých podrobnejšie charakteristiky nájdeš na konci článku.

Situácia na Slovensku

Slováci vnímajú smerovanie svojej krajiny prevažne negatívne. Pri otázke situácie na Slovensku 43,8 percenta opýtaných zastáva názor, že smerujeme skôr“ k horšiemu. Ďalších 37,3 % odpovedalo, že Slovenská republika sa „určite“ uberá nesprávnym smerom.

„Skôr“ správny smer vníma 16,8 percenta opýtaných. Čo sa týka možnosti jednoznačne pozitívneho smerovania, zvolilo ju 2,1 percenta respondentov.

Situácia sa podľa výsledkov prieskumu výrazne zhoršila počas posledných rokov. S obdobím od nášho vstupu do EÚ v roku 2004 dodnes bolo „výrazne nespokojných“ 13,1 percenta opýtaných. Avšak pri otázke spokojnosti ľudí počas posledných piatich rokov si najviac negatívnu možnosť vybralo 39,5 percenta.

Výraznú spokojnosť pociťovalo v období od roku 2004 4,5 percenta. Počas posledných piatich rokov to bolo 1,4 %.

Pri otázke parlamentných volieb 45,9 percenta respondentov uviedlo, že sú pre nich „určite“ dôležité. 55,4 % opýtaných si však myslí, že väčšine ľudí sa u nás „skôr“ nedá dôverovať.

Nezvládame energetickú krízu ani vojnu

Pokračovanie článku nájdeš na ďalšej strane.

Zdroj: RevivEU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá