Slováci sú zmanipulovaný národ. Konšpiráciám a bludom veríme najviac na svete

  • Konšpiračný index na Slovensku dosahuje hodnotu 30,27
  • Je to jedna z najvyšších hodnôt zo všetkých krajín
internet, konšpiračné teórie
Ilustračná fotografia, Unsplash/Tom Radetzki, Markus Spiske
  • Konšpiračný index na Slovensku dosahuje hodnotu 30,27
  • Je to jedna z najvyšších hodnôt zo všetkých krajín

Pokiaľ ide o propagandu, konšpirácie či obyčajné bludy, Slováci sú majstri sveta. Potvrdil to aj najnovší výskum.

Konšpiračný index na Slovensku je v porovnaní so svetom extrémne vysoký. Vyplýva to z výsledkov prieskumu, ktorý zrealizovalo Centrum pre bioetiku Univerzity sv. Cyrila a Metoda (UCM) v Trnave v spolupráci s agentúrou Focus na reprezentatívnej vzorke 1514 respondentov hodnotu.

Ukázalo sa, že konšpiračný index na Slovensku dosahuje hodnotu 30,27, čo jedna z najvyšších hodnôt zo všetkých krajín, kde sa prieskum podľa tejto metodiky doteraz realizoval.

„Výskum naznačuje, že Slovensko je nielen východo- a stredoeurópskym neslávnym rekordérom v akceptovaní konšpiračných teórií, ale dokonca celosvetovým,“ uviedol riaditeľ Centra pre bioetiku UCM Peter Sýkora. Výskum sa konal v rámci európskeho operačného programu Riešenie spoločenských ohrození v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19 (2020 – 2023).

V štúdii francúzskych vedcov publikovanej vo vedeckom časopise Social Science Information v júni 2021 dosiahlo z 22 skúmaných štátov najvyššiu hodnotu konšpiračného indexu Turecko (25,29) a najnižšiu Dánsko (6,29).

Pravda o vakcínach je ukrývaná

Konšpiračný index sa počíta ako priemer kladných odpovedí na štandardné konšpiračné otázky. Na Slovensku najväčší počet respondentov súhlasil s tvrdením, že pravda o škodlivých účinkoch vakcín je cielene pred verejnosťou ukrývaná (46,6 percenta) a s tvrdením, že bez ohľadu na to, kto je oficiálne na čele vlád alebo organizácií, existuje určitá skupina ľudí, ktorá tajne kontroluje chod sveta a spoločne ho ovláda (45 percent).

„Tieto zistenia sú v súlade s výsledkami prieskumu GLOBSEC uskutočnenom v roku 2020 na desiatich krajinách východnej a strednej Európy, ktorý zistil, že v priemere 56 percent respondentov je náchylných veriť nejakému konšpiračnému tvrdeniu, čo najvyššie percento spomedzi týchto krajín,“ dodal Sýkora.

Už v máji 2022 sme ťa informovali o tom, že až 52 % Slovákov verí, že svetové dianie neurčujú volení zástupcovia, ale tajné skupiny. Až 49 % z opýtaných Slovákov by privítalo autokratický režim so silným lídrom. Vyplynulo to z prieskumu Globsec Trends 2022, ktorého výsledky predstavila organizácia Globsec na tlačovej besede.

Oproti minulému roku sme sa v rozoznávaní hrozieb a dezinformácií takmer nikam neposunuli. Zmenu síce vidno vo vnímaní Ruska a Vladimira Putina a tiež pozitívnejšie vnímame NATO, no čo sa týka konzumácie dezinformácií, sme na tom rovnako, ak nie horšie.

Liberálna demokracia je pre Slovákov hrozbou

Liberálnu demokraciu vnímajú Slováci ako hrozbu. 80 % opýtaných Slovákov podporuje demokraciu, no pri otázke podpory pre liberálnu demokraciu bola podpora už len 59 %. Pri otázke o hrozbách pre našu identitu a hodnoty až 54 % Slovákov (najviac v regióne) odpovedalo, že liberálnu demokraciu považuje za hrozbu. 

Liberálna demokracia a demokracia však nie sú dve rozdielne veci, znamenajú presne to isté. „Vidno akúsi averziu voči slovíčku liberálna, aj keď hovoríme o rovnakej veci. Možno by sme mali prestať používať slovíčko liberálny, keďže dezinformačná scéna ho démonizuje,“ hovorí spoluautorka štúdie Dominika Hajdu.

Celková spokojnosť s demokraciou v regióne vzrástla, na Slovensku sa prakticky nezmenila. „Vysvetľujeme si to tým, že u našich susedov, v demokratickej krajine, prebieha vojna a uvedomili sme si, že žijeme v mieri,“ hovorí Dominika Hajdu.

Značná časť Slovákov, až 49 %, by súhlasilo s tým, že nepotrebujeme voľby, ale radšej silného lídra, teda autokrata. V inej otázke, ktorá zisťovala súhlas s demokraciou, podporilo tento systém až 76 %.

Podpora Ruska a Vladimira Putina však klesla všade v regióne, vrátane Slovenska. „Vladimira Putina a Rusko zrejme nevnímame ako autokrata, ktorý útočí na demokratickú krajinu,“ hovorí Dominika Hajdu.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá