Slováci tankujú za extrémne nízke ceny, tie ešte viac poklesnú, zhodujú sa experti

  • Ceny pohonných hmôt od začiatku pandémie rapídne klesajú
  • Suma za liter nafty či benzínu klesla o približne 20 centov
  • Ropné spoločnosti čelia problému s nedostatkom miesta na uskladnenie prebytočnej ropy
tankovanie, auto benzín
Unsplash/sippakorn yamkasikorn
  • Ceny pohonných hmôt od začiatku pandémie rapídne klesajú
  • Suma za liter nafty či benzínu klesla o približne 20 centov
  • Ropné spoločnosti čelia problému s nedostatkom miesta na uskladnenie prebytočnej ropy

Nielen vodiči si s príchodom pandémie všimli klesajúce ceny pohonných látok. Za všetko hovoria informácie zverejnené na portáli benzin.sk. Priemerná cena pohonných hmôt, teda benzínu, nafty 95 a 98, LPG a CNG bola minulý rok 1,2 eur. Súčasná priemerná cena sa pohybuje vo výške jedného eura.

Prvé náznaky poklesu Slováci evidovali už vo februári 

Pandémia koronavírusu Slovensko zasiahla 6. marca 2020, kedy sa infikoval prvý obyvateľ Slovenska. Tento fakt sa odzrkadľuje aj na cene pohonných hmôt. Ešte v januári portál benzin.sk informoval o zvyšovaní cien benzínu a nafty.

Citeľné znižovanie pritom nastalo už v polovici februára, kedy benzín Natural 95 zlacnel o takmer 1,7 % a Natural 98 o 2 %. Nafta dokonca zlacnela o takmer 4 %. V rovnakom, i keď trochu nepatrnom duchu, pokračovalo zlacňovanie aj v marci.

cena pohonnych latok
zdroj: benzin.sk/tabuľka: redakcia Startitup

Zlacnel už aj stlačený zemný plyn 

Jediné ceny, ktoré zostali po celú dobu nezmenené, boli ceny CNG, teda stlačeného zemného plynu. Ide o alternatívne palivo, ktoré v niektorých prípadoch môže nahradiť benzín či naftu. Podľa štatistík Slovenského štatistického úradu ceny pohonných hmôt nestúpli ani koncom apríla.

Pre porovnanie, benzín Natural 95 stál začiatkom apríla 1,117 eur. Začiatkom mája to už bolo 1,076 eur. Podobné klesanie v cenách zasiahlo aj ostatné pohonné látky. Dokonca i ceny CNG klesli, a to spočiatku o 0,005 eur, neskôr o 0,1 eur a napokon o 0,15 eur.

Ešte koncom apríla Hospodárske noviny uviedli, že ceny pohonných látok sú najlacnejšie za posledné desaťročia. Treba podotknúť, že od vydania článku ceny ešte viac poklesli.

Ropné zásoby budú čoskoro preplnené až po okraj 

Dôvodom pre pokles cien pohonných hmôt je podľa BBC nezáujem ľudí. Čiastočne k tomu dopomohla aj karanténa, počas ktorej sa ľudia príliš nepremiestňovali a nevyužívali dopravné vozidlá. „Očakávame, že ceny ešte poklesnú,“ pre Fortune uviedol David Gladden, hovorca AAA. Podobne sa vyjadrujú viacerí experti.

Klesajúce ceny síce tešia majiteľov vozidiel, no robia ťažkú hlavu gigantom ropnej výroby. Hrozí, že ropné skladovacie zariadenia, rafinérie, terminály či potrubia už čoskoro presiahnu svoju nosnú kapacitu. „To je niečo, čo sa nestalo od roku 1998,“ skonštatovala spoločnosť Goldman Sachs pre CNN.

tankovanie
zdroj: Unsplash/Juan Fernandez

Zásoby ropy sa po pandémii môžu vyčerpať extrémne rýchlo 

Rapídne klesanie cien pohonných látok nezaznamenalo len Slovensko, ale i celý svet. Nikto nevie so stopercentnou istotou určiť prognózy na najbližšie mesiace. Vedúci komodít spoločnosti Goldman Sachs Jeffrey Currie varuje, že po skončení pandémie môže byť situácia divoká.

Ropná výroba je pozastavená, tým pádom klesla i miera vyrobenej ropy. Currie sa domnieva, že toto pozastavenie môže neskôr vyvrcholiť do celosvetového nedostatku ropy. Podľa jeho slov môžu mať ľudia po pandémii extrémne vysoký záujem o ropu a zásoby sa tak vyčerpajú rýchlejšie, než ktokoľvek predpokladal. „Dodávky ropy neskôr vytvoria inflačný šok v historických rozmeroch,“ dodal Currie.   

Zdroje: Benzin, CNN, Hospodárske noviny, Statdat, BBC, Fortune

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech