Slováci v petícii žiadajú striktný zákaz predaja šteniatok bez papierov na Bazoši

  • V našej krajine sa aj v dnešnej dobe nájde množstvo „podnikateľov“, ktorí beztrestne zarábajú na utrpení zvierat
  • Slováci preto spustili verejnú petíciu, aby dali takzvaným množiteľom zvierat definitívnu stopku
Startitup, Pexels
  • V našej krajine sa aj v dnešnej dobe nájde množstvo „podnikateľov“, ktorí beztrestne zarábajú na utrpení zvierat
  • Slováci preto spustili verejnú petíciu, aby dali takzvaným množiteľom zvierat definitívnu stopku

Množiari zo Slovenska chrlia šteniatka a mačiatka nielen pre domáci trh, ale aj pre ten zahraničný. Podľa Slobody zvierat patríme medzi najväčších vývozcov a odhaduje sa, že ročne sa nelegálne vyvezie okolo 100 000 šteniat. V tomto smere, žiaľ, štát celkom zlyháva. 

Na Slovensku aj preto vznikla verejná petícia, ktorej cieľom je dosiahnuť zákaz predaja zvierat bez preukazu pôvodu na portáloch ako je Bazos.sk.  Za petíciou, ktorú doposiaľ podpísalo už takmer 1 500 ľudí, stojí Laura Hrudálová.

ziaľ viacmenej povolená inzercia, čivavka a york žijúci vonku, ponúknutí na ďalší chov :(

Gepostet von Tul/k/áčik am Sonntag, 5. Mai 2013

Iniciátorka petície upozorňuje, že útulky a azyly sú plné najmä kvôli reprodukcii zvierat bez preukazu pôvodu.

„Bez preukazu o pôvode neviete, kto boli rodičia ani ďalší predkovia vášho psíka/ mačiatka a preto nemáte záruku, že boli zdraví a mali dobrú povahu. Šteniatka z množiarní majú často skryté dedičné chyby a ochorenia. Mnohé problémy sa prejavia až neskôr. Za návštevy veterinárov a liečbu zaplatíte veľa peňazí, ktoré ste kúpou lacného šteniatka plánovali ušetriť. Nesprávne kríženie (napr. otec s dcérou), zlé podmienky chovu poznačia zvieratá na celý život,“ informuje Sloboda zvierat.

Takto množitelia balia vyradené psíky…

Gepostet von Sloboda zvierat am Montag, 9. Dezember 2013

„Každodenne vídavam na Facebooku otrasné foto utýraných zvierat a áno, pochádzajú väčšinou od takých ľudí a to len preto, lebo vy si takéto zvieratko kúpite a podporíte tým ďalšie množenie. Všetky zvieratá bez PP sú inzerované väčšinou na portáloch typu bazos.sk. Veď to je predsa najrýchlejší spôsob, ako kúpiť lacné zviera. Prosím, zastavme predaj takýchto zvierat na týchto portáloch. Keď to stopneme, zníži sa dopyt a tým pádom aj produkcia,“ objasňuje Laura.

Špinavý biznis, ktorému sa u nás darí 

Množiteľov je v dnešnej dobe možné definovať ako ľudí profitujúcich z chovu psov, či už vedome alebo nevedome. Ich cieľom je rozmnožovanie zvierat na predaj s čo najväčším ziskom. Existujú rôzne druhy množiteľov. Väčšinou tieto psy žijú v nevyhovujúcich podmienkach, majú nedostatočnú zdravotnú starostlivosť či výživu. 

keď sa množiteľ zbavuje psíkov…je takmer 100% isté, že fenky a šteniatka skončia u ďalšieho množiteľa :(

Gepostet von Tul/k/áčik am Sonntag, 5. Mai 2013

„V podstate tieto psíky žijú len na to, aby rodili. Potom možno spomenúť tiež ľudí, ktorí množia nekontrolovane, najčastejší výskyt je na dedinách, kedy sučka nie je kastrovaná a majiteľ sa nestará, či sa k nej dostane nejaký susedný pes. Tiež existujú chovatelia, ktorí majú doma psov s PP, no šteňatá predávajú bez PP. Samozrejme, dôvodov, pre ktoré ľudia množia psov, je omnoho viac,“ približuje Zvierací ombudsman.

Ochranári preto ľuďom odporúčajú nekupovať šteniatka z internetu, najlepšou voľbou je adopcia. Kúpou šteniatka z internetu totižto veľmi pravdepodobne podporíš množiara.

Zdroje: Sloboda zvierat, Zvierací ombudsman, peticie.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK