Slováci vedia šokovať, v byte chceli wellness aj trezor na zbraň: Interiérom dominuje jeden štýl, hovorí odborník

  • Michal Fekete vedie úspešný architektonický ateliér, ktorý udáva trendy v interiérovom dizajne
  • Na Slovensku prevláda čistý a nadčasový štýl
  • Ako si vybrať interiérové štúdio?
di
Dobrý interiér
  • Michal Fekete vedie úspešný architektonický ateliér, ktorý udáva trendy v interiérovom dizajne
  • Na Slovensku prevláda čistý a nadčasový štýl
  • Ako si vybrať interiérové štúdio?

Michal Fekete sa interiérovému dizajnu venuje už viac ako 10 rokov. K interiérom začal inklinovať už počas štúdia na vysokej škole a neskôr rozbehol vlastnú firmu práve na tvorbu a návrhy interiérov.

„Do roku 2013 som pôsobil vo viacerých ateliéroch, v mnohých som však nebol spokojný. Chcel som sa venovať práci, ktorá ma napĺňa, ale chcel som to robiť osobnejšie a lepšie. A tak vznikol Dobrý interiér,“ spomína Michal s úsmevom.

„Vždy som sníval o vlastnom menšom ateliéri, no časom realita predčila moje očakávania. Priazeň klientov si úprimne vážim a vždy ma poteší, keď sa k nám vrátia s ďalším projektom,“ dodáva Michal.

Dnes je Dobrý interiér etablovaný ateliér na slovenskom trhu s viac, ako 12-členným profesionálnym tímom architektov a interiérových dizajnérov. Návrhy interiérov zastrešujú nielen po celom Slovensku, ale aj v zahraničí. Za 10 rokov majú za sebou množstvo úspešných projektov a spokojných klientov. 

V interiéroch prevláda minimalizmus a škandinávsky štýl 

V slovenských interiéroch dnes prevláda čistá minimalistická forma so škandinávskymi prvkami – v kurze je teda skôr tlmenejší a menej výrazný štýl. Výraznosť sa prenecháva takzvaným solitérom, medzi ktoré patria napríklad svietidlá, či iné ľahko obmeniteľné doplnky.

Do popredia sa čoraz viac dostávajú aj prírodné materiály. Obľúbeným medzi architektmi je napríklad kameň a masívne drevo. Podľa Michala Feketeho by prioritou nemal byť vizuál, ale v prvom rade kvalita a funkčnosť. „Zameriavame sa na kvalitnejšie materiály, aby to nebolo len pekné, ale hlavne funkčné a trvácne,“ vysvetľuje zakladateľ Dobrého interiéru.

„Vždy odporúčame investovať primárne do stavebných prvkov a nábytkov na mieru. Kľúčový je však dobrý návrh, ktorý je premyslený, či už ide o vhodné dispozičné usporiadanie alebo výber materiálov. To zaručí, že aj po rokoch bude interiér stále aktuálny, bez potreby výraznejšej zmeny,“ hovorí Michal. Ako k práci pristupuje ateliér Dobrý interiér →

BBB_7576
zdroj: Startitup - Michal Fekete sa interierovému dizajnu venuje už viac než 10 rokov.

05_do článku
zdroj: Dobrý interiér - V interiéroch dnes prevláda čistý minimalistický štýl so škandinávskymi prvkami, ktorý je nadčasový.

Každá izba by mala byť v rovnakom štýle

Interiér domu či bytu je zvyčajne vedený v jednom štýle, Michal Fekete sa však stretáva aj so žiadosťami, aby mala každá izba vlastnú charakteristiku a štýl. To však podľa skúseného architekta nie je dobré riešenie.

„Je ideálne, keď má interiér spoločného menovateľa – aby nebola každá izba zariadená v inom štýle,“ hovorí Michal s tým, že aj on sa špecializuje skôr na celé byty alebo domy než len na izolované miestnosti.

Cena rekonštrukcie interiéru je individuálna a závisí od požiadaviek klienta, ako aj od jeho rozpočtu. „Nedá sa to presne určiť dopredu, pretože pracujeme s budgetom, aký má klient. V návrhu vieme dať kreslo za 200 eur, ale aj za 2 000 eur. Je to veľmi individuálne,“ ozrejmuje Michal.

Napríklad dvojizbový byt je možné navrhnúť za 45-tisíc eur, ale aj za 150-tisíc eur. „Je to všetko o tom, čo si klient predstavuje. Môže chcieť dizajnové veci alebo lacnejšie varianty. My sa snažíme pracovať tak, aby bol aj výsledok pekný a aby sme dodržali rozpočet,“ dodáva zakladateľ Dobrého interiéru Michal.

Prečo osloviť architekta?

Tvorba interiérov je komplexný projekt, ktorý v sebe ukrýva množstvo výziev, ale aj nástrah. V tom vie najviac pomôcť profesionál.

Pri návrhoch ide vždy o úzku spoluprácu architekta a klienta, dôležitý je podľa Michalových slov osobný prístup ku každému klientovi a ku každej nehnuteľnosti.

„Návrh interiéru je služba ušitá na mieru, pre každého nášho klienta. Každý návrh vyžaduje osobný prístup, na čom si v Dobrom interiéri špeciálne zakladáme,“ zdôrazňuje Michal

Ako prebieha stretnutie s klientami:

Na začiatku je vždy osobné stretnutie, na ktorom klienti povedia svoje predstavy. Tie sa potom premietnu do vizualizácií. 

„Potom prebehne kolo korekcií, kedy si s klientom detailne prejdeme celý návrh a dohodneme sa na prípadných úpravách. Nakoniec vypracujeme finálne vizualizácie a výkresovú dokumentáciu. S týmito výkresmi vie každý šikovný majster pracovať tak, aby realizácia zodpovedala návrhu,“ vysvetľuje Michal. 

Klient sa môže rozhodnúť, či si zhotoviteľa vybaví vo vlastnej réžii alebo zverí dohľad nad realizáciou interiérovému štúdiu. Dĺžka realizácie projektu je individuálna, ale málokedy trvá viac ako 3 či 4 mesiace. 

02_do článku
zdroj: Dobrý interiér – Návrh interiéru bytu v projekte Pri Mýte.

Pozor na lacné ateliéry, pekné obrázky nie sú všetko

Vybrať si interiérový ateliér nie je pre laika vôbec jednoduché. Michal hovorí, že sa dnes mnohé ateliéry prezentujú peknými obrázkami, ale kvalita návrhov chýba. „Pri výbere interiérového štúdia je dôležité začať dôkladným prieskumom. Treba preskúmať portfólio aj recenzie od predchádzajúcich klientov, aby človek získal prehľad o štýle aj práci,“ uvádza architekt.

„Výber interiérového štúdia by mal reflektovať nielen schopnosti daného ateliéru, ale aj vaše osobné pocity a dôveru v ich schopnosti realizovať váš interiér,“ dodáva zakladateľ ateliéru Michal Fekete.

04_do článku
zdroj: Dobrý interiér – Realizácia 4-izbového bytu v projekte Urban Residence.
 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Interiér na mieru•Architekti•Slovakia (@dobryinterier)

Oslovenie architekta netreba odkladať

Výber architekta by sa nemal odkladať na poslednú chvíľu, zariadeniu interiéru treba venovať čas. Michal s úsmevom hovorí, že existujú dva typy klientov – tí, ktorí podpíšu zmluvu na kúpu bytu a okamžite utekajú za architektom, a tí, ktorí ho riešia až vtedy, keď dostanú kľúče.

„Vtedy je to už dosť neskoro. Architekta je najlepšie riešiť čo najskôr. My vieme už na základe technických podkladov od stavby a fotiek priestoru vypracovať komplexný projekt interiéru,“ vraví Michal. Vďaka tomu vedia už na prvú obhliadku prísť napríklad so stolármi, ktorí zamerajú priestor a keď už má klient k dispozícii kľúče, nábytky sú pripravené na montáž.

Dobre vyriešený interiér je dôležitým predpokladom pre spokojné bývanie. „Často sa nám stáva, že príde klient s pripravovaným projektom rodinného domu, do ktorého chce navrhnúť interiér. To je úplne ideálny čas, pretože vtedy vieme projekt ešte mierne upraviť na základe nášho návrhu tak, aby vo vnútri všetko fungovalo, ako má,“ dodáva Michal. 

IMG_7405
zdroj: Dobrý interiér - Tím architektov ateliéru Dobrý interiér.

Bizarné požiadavky? Trezor na zbraň

Štýlom Michalovho ateliéru sú čisté línie a elegancia. Realizácie robia na mieru a ku každému klientovi majú osobitný prístup podľa jeho vkusu a požiadaviek.

„Vždy sa snažíme z priestoru vyťažiť maximum a harmóniou materiálov, farieb a svetla docieliť príjemný pocit domova, ale niekedy sa stretneme aj s trochu neštandardnými požiadavkami,“ priznáva Michal.

Klienti napríklad chceli, aby sa ich malá kúpeľňa premenila na wellness. „Vybúrali sme steny a vznikla väčšia kúpeľňa a cez sprchový kút sa vchádzalo do sauny,“ hovorí Michal s tým, že dnes je častou požiadavkou aj trezor na cennosti a zbrane, ktorý Slováci potrebujú zakomponovať do interiéru tak, aby nikomu na prvý pohľad nenapadlo, čo všetko môže byť v peknej poličke ukryté.

06_do článku
zdroj: Dobrý interiér – Návrh interiéru kúpeľne v projekte Prístavná 1.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá