Slováci vo veľkom cestujú v MHD „na čierno“. Bratislava na pokutách vybrala doslova milióny eur

  • Slováci naozaj nemajú problém cestovať bez zaplatenia cestovného lístka
  • DPB vybral vlani od čiernych pasažierov viac ako 2,125 milióna eur
TASR
TASR
  • Slováci naozaj nemajú problém cestovať bez zaplatenia cestovného lístka
  • DPB vybral vlani od čiernych pasažierov viac ako 2,125 milióna eur

Dopravný podnik Bratislava (DPB) uložil v roku 2019 viac ako 37 000 pokút, od „čiernych pasažierov“ vybral celkovo 2 125 934 eur. V porovnaní s rokom 2018 je to o 73 655 eur viac, dopravný podnik tak eviduje nárast počtu ľudí cestujúcich v bratislavskej mestskej hromadnej doprave „na čierno“. Vyplýva to z údajov, ktoré má TASR k dispozícii.

„DPB eviduje väčšinou prípady, keď si cestujúci nezakúpi cestovný lístok. Avšak sú aj takí, ktorí nepostrehnú končiacu platnosť predplatného cestovného lístka,“ konštatuje dopravný podnik.

J&T o električke pred divadlom: Zaznievajú zavádzajúce argumenty a nepravdy

Za vlaňajší rok eviduje DPB 10.715 neuhradených pokút. Takéto pokuty sú za odplatu postúpené spoločnosti Inkasáreň na základe rámcovej zmluvy o postúpení pohľadávok z apríla 2019. Sú však aj prípady, keď je cestujúcemu udelená pokuta odpustená, prípadne znížená.

O reklamáciách a sťažnostiach cestujúcich za porušenie tarifných predpisov rozhoduje predseda predstavenstva DPB. „Je oprávnený udeliť výnimku z tarifno-prepravných podmienok pri zohľadnení mimoriadnej situácie alebo tvrdosti zákona. Zníženie, respektíve odpustenie pokuty je možné napríklad v prípade dodatočného preukázania sa platným predplatným cestovným lístkom,“ približuje DPB.

Znížené sadzby sankčných úhrad ďalej upravuje Prepravný poriadok Integrovaného dopravného systému Bratislavského kraja (IDS BK).

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie