Slováci vo veľkom nakupujú nehnuteľnosti v Chorvátsku. Za prémiovú lokalitu zaplatíš menej ako v Bratislave

  • Chorvátsko láka čoraz viac Slovákov, a to nielen ako dovolenková destinácia. Slovenský developer tam predáva apartmány len pár krokov od mora
  • Nákup nehnuteľností tam nie je vôbec zložitý. Ľudí ovplyvňuje najmä umiestnenie projektu a vzhľad lokality
Zelená Punta
Startitup, Zelena Punta
  • Chorvátsko láka čoraz viac Slovákov, a to nielen ako dovolenková destinácia. Slovenský developer tam predáva apartmány len pár krokov od mora
  • Nákup nehnuteľností tam nie je vôbec zložitý. Ľudí ovplyvňuje najmä umiestnenie projektu a vzhľad lokality

Zahraničné destinácie už nie sú pre Slovákov len dovolenkovým cieľom. Čoraz viac ľudí si za hranicami Slovenska hľadá druhý domov či investuje s cieľom zhodnotiť svoje peniaze. Najviac ich lákajú Kanárske ostrovy, Cyprus, Dubaj, ale aj Chorvátsko.

Beach club, bazény aj športoviská. Gastronómia na prvotriednej úrovni a more len pár krokov od domu. Takýto komfort prinášajú niektoré nehnuteľnosti v obľúbenej destinácii Slovákov – v Chorvátsku. Kúpa nehnuteľnosti tu nie je vôbec komplikovaná a môže byť aj investične atraktívna.

„Chorvátsko sa stáva krajinou, kde v najbližšom čase budú chcieť mať mnohí ľudia, a nielen Slováci, svoju ďalšiu nehnuteľnosť. Teraz je najideálnejší čas na kúpu. Nehnuteľnosti tam budú mať do budúcna väčšiu hodnotu, akú majú dnes,“ ozrejmuje pre Startitup Jaroslav Kubaľa, CEO Premium Star Hotels.

Pre koho môže byť kúpa nehnuteľnosti v Chorvátsku výhodná a či je možné splácať ju z hypotéky zo Slovenska, ale aj aké benefity bývanie v Chorvátsku prináša, nám v rozhovore prezradil Jaroslav Kubaľa. 

_DSC1998
zdroj: Startitup – Jaroslav Kubaľa, CEO Premium Star Hotels.
  • Prečo sa oplatí investovať do nehnuteľností v Chorvátsku?
  • Beach club, bazény aj športoviská. Čo všetko ponúka rezort Zelena Punta na ostrove Ugljan?
  • Apartmán môžeš vlastniť, musíš ho však prenajímať. V akých sumách sa apartmány pohybujú?
  • Slovákov pri kúpe bytu či domu zachraňuje hypotéka. Pomôže im slovenská hypotéka aj v Chorvátsku?

Je Chorvátsko lákavou destináciou na kúpu nehnuteľnosti pre Slovákov?

Chorvátsko sa stáva krajinou, kde v najbližšom čase budú chcieť mať mnohí ľudia, a nielen Slováci, svoju ďalšiu nehnuteľnosť.

Dopyt po nehnuteľnostiach v Chorvátsku je na vzostupe. U nás na Zelenej Punte sa spustil predaj už v septembri. Máme už niekoľko rezervácií na apartmány. Všeobecne cítime veľký záujem o tento náš projekt.

Záujem o kúpu nehnuteľností v Chorvátsku ukazujú aj štatistiky, a to nie len z Eurostatu, ale aj priamo z krajiny. Zároveň si myslím, že tento typ nehnuteľností je svojím spôsobom unikátny a špecifický. Nie je to „obyčajná bytovka“ niekde pri mori, ale ide o apartmány, ktoré sú súčasťou budúceho luxusného rezortu s komplexnou ponukou služieb.

Slováci si kupujú nehnuteľnosti v Chorvátsku kvôli blízkosti? 

Je tam viacero aspektov, ktoré Slovákov lákajú ku kúpe nehnuteľností práve v Chorvátsku. V prvom rade je to dopravná dostupnosť – autom sa človek dostane k nehnuteľnosti, ktorá je jeho, do pár hodín.

Rovnako narastá aj počet letov, ktoré do Chorvátska lietajú niekoľkokrát do týždňa. Z Bratislavy sa tam dokážete dostať aj za tri hodiny, a to aj s čakaním na letisku.

Ďalším z faktorov je bezpečnosť krajiny. Je tam nízka úroveň kriminality, nemusíte mať strach vyjsť večer von na ulicu.

zelená punta 5
zdroj: Zelena Punta – Ugljan je ideálne miesto aj na cykloturistiku a výlety na bicykli.

Chorvátsko bude zrejme lacnejšie ako napríklad Dubaj. Budú však ceny rásť?

Určite sú destinácie, kde sú nehnuteľnosti lacnejšie ako v Chorvátsku, ale, samozrejme, cena nie je jediný parameter v procese rozhodovania. 

Aj keď v krajine je citeľný nárast cien nehnuteľností, medziročne i dvojciferný, stále je ideálny čas na kúpu. Nehnuteľnosti v Chorvátsku však budú mať do budúcna väčšiu hodnotu, akú majú dnes. Pomôže tomu aj vstup Chorvátska do Schengenu a prechod na euro.

Od akej sumy sa pohybujú ceny nehnuteľností za meter štvorcový?

Je to rôzne a záleží aj na samotnej lokalite. Zelena Punta je sama osebe špecifickým produktom. Budúcim majiteľom prinášame komplexný balík, a to moderne a kvalitne zariadený apartmán ako súčasť rezortu, kde sa budujú rozličné atrakcie, aby bol zaujímavý či už pre návštevníka, hosťa alebo samotného majiteľa apartmánu.

V Zadarskej župe je priemerná cena apartmánu pri mori 3 500 eur za meter štvorcový. Ide o relatívne lukratívnu časť Chorvátska.

beach club
zdroj: Zelena Punta – Chorvátsko Slovákov láka predovšetkým kvôli dopravnej dostupnosti – autom sa človek dostane k nehnuteľnosti, ktorá je jeho, do pár hodín.

Ktorú lokalitu v Chorvátsku si Slováci vyberajú najčastejšie na kúpu nehnuteľností?

Slováci majú všeobecne veľmi radi oblasť okolo Zadaru. Ostrov Ugljan, ktorý sa tam nachádza, im už bol historicky známy. Mnohí v tejto oblasti dokonca vlastnili či prevádzkovali ubytovacie zariadenia.

Stále je tiež veľmi obľúbené okolie Makarskej riviéry. Istria a Split sú pre nich tiež atraktívne. O oblasti, ktoré sú ďalej od týchto, záujem mierne klesá. My Slováci máme stále v hlavách, že do Chorvátska sa chodí primárne autom. Z Bratislavy vie byť človek pri mori aj za 6 hodín.

Azúrové more aj krásne pláže

Azúrové more, lesnaté zálivy, turistické a cyklistické trasy, vyhliadky s veľkolepým výhľadom na zadarské súostrovie či kamenné rybárske domčeky.

Výlety do blízkych miest, ako sú ostrov Pašman, mesto Zadar alebo Národný park Telašćica. To všetko sa nachádza na jednom z najobľúbenejších ostrovov Slovákov v Chorvátsku, Ugljan.

Nachádza sa len 25 minút plavby trajektom zo Zadaru, týči sa vedľa ostrova Pašman v zadarskom súostroví, s ktorým ho spája aj most.

zelená punta mapa
zdroj: Startitup

Často sa mu hovorí zelený ostrov, pretože ho pokrývajú borovice, stredomorská zeleň, vinice, olivovníky a lesy v kombinácii s priezračným morom a nedotknutou prírodou.

Najobľúbenejšími destináciami na Ugljane sú malé turistické a rybárske osady Preko, Kali, Ugljan a Kukljica.

Je život v Chorvátsku odlišný? 

V Chorvátsku sa to rozlišuje do troch oblastí – je to vnútrozemie, pobrežie a ostrov. Čím to je bližšie k ostrovu, je tam väčší pokoj a pohoda. Pre ľudí z vnútrozemia sú ľudia na pobreží veľmi uvoľnení a pohodoví, nikam sa neponáhľajú, neriadia sa hodinkami a užívajú si prítomný moment.

Aký typ Slovákov vyhľadáva nehnuteľnosti v Chorvátsku?

Naša cieľová skupina sú ľudia, ktorí vyslovene hľadajú niečo, kde môžu uložiť svoje peniaze a vedia, že im to z dlhodobého hľadiska nestratí na hodnote. V mnohých prípadoch u nich nejde o ich prvú nehnuteľnosť v zahraničí.

Na chorvátskom pobreží nie je možné vlastniť nehnuteľnosť bez toho, aby ju človek neprenajímal. Prečo?

V prípade Zelenej Punty sa nachádzame v lukratívnej zóne, ktorá je špecifikovaná ako oblasť s cieľom dlhodobej udržateľnosti rozvoja cestovného ruchu. A preto, keď vlastníte nehnuteľnosť v takejto zóne, musíte mať zmluvu so spoločnosťou, ktorá váš apartmán prenajíma. 

Majiteľ môže v hlavnej sezóne stráviť 21 dovolenkových dní vo svojom apartmáne a užiť si hotelové služby a komfort. O každý apartmán aj areál bude dôkladne postarané po všetkých stránkach. Majiteľ za kompletnú správu platí 50 eur za meter štvorcový za rok. Pozrieť nehnuteľnosti v Chorvátsku →

punta
zdroj: Zelena Punta – Ostrov Ugljan sa nachádza len pár kilometrov od Zadaru, stačí nastúpiť na trajekt a za 25 minút je človek na ostrove.

Čiže apartmány sa budú prenajímať, aká bude ich cena v hlavnej sezóne?

Na Zelenu Puntu sa človek už počas tejto sezóny dostal prostredníctvom rôznych distribučných kanálov. Naše gro však tvorí priamy predaj. Cena apartmánu sa líši predovšetkým od veľkosti apartmánu. Tento rok sú ceny relatívne vysoké, za úplne vybavený apartmán pre rodinu s deťmi zaplatíte za noc aj 250 eur.

Líšia sa nehnuteľnosti v Chorvátsku od tých slovenských nejakým zásadným spôsobom?

Podľa môjho názoru je to veľmi podobné. Nie sú tam nejaké zásadné rozdiely, možno aj to je tá pridaná hodnota, že jednoducho kupujem nehnuteľnosť ako na Slovensku. Čo sa týka kvality či spracovania nehnuteľnosti, tie sa tu nevymykajú bežným štandardom.

Fenomén kupovania bytov v zahraničí

Za posledných šesť mesiacov si slovenská metropola v rebríčku atraktivity investícií na bývanie výrazne pohoršila. Prudký rast cien bývania výrazne predlžuje návratnosť pri investičných bytoch určených na prenájom. Medzi mestami, v ktorých sa návratnosť investície na bývanie predĺžila najviac, figuruje na popredných priečkach aj Bratislava.

V strednej Európe patrí k najdrahším mestám. Napríklad návratnosť jednoizbového bytu v centre slovenskej metropoly sa predĺžila od januára do júna 2022 o viac ako štyri roky na 30,5 roka.

Aj to vedie Slovákov ku kúpe nehnuteľnosti mimo slovenských hraníc. V mnohých prípadoch dokonca platí, že za cenu bratislavského bytu je možné v zahraničí získať nehnuteľnosť s väčšou rozlohou aj nadštandardným zariadením.

Aké štandardy však ľudia od tých apartmánov očakávajú?

Ľudia dnes očakávajú vysoký štandard. V mnohých prípadoch je cena aj 5 000 eur za meter štvorcový, aj preto si potenciálny záujemca žiada, aby bol kvalitne a moderne zariadený. V apartmánoch nesmie chýbať zariadená kuchyňa, televízor či internet.

Tým, že v prípade Zelenej Punty sa apartmány nachádzajú v rezorte, zákazníkom to prináša ďalšie benefity. O 2 roky bude nosným produktom areálu Beach Club na štýl tých, ktoré sa nachádzajú na ostrovoch Ibiza či Mykonos. Bude symbolom zábavy, hudby, kvalitnej gastronómie a zdravého životného štýlu.

V objekte nebudú chýbať detské ihriská, bazény, športoviská, multifunkčné ihriská a padelové ihriská, keďže padel je dnes obrovský fenomén v západnej Európe.

zelená punta 2
zdroj: Zelena Punta – Ľudia na ostrovoch v Chorvátsku sú pohodoví a užívajú si prítomný moment, tvrdí Kubaľa.

Súkromné pláže v Chorvátsku nie sú populárne?

Všetky pláže v Chorvátsku vlastní štát, na pláž je možné získať koncesiu. Ak si ju človek prenajme, je to podmienené rekultiváciou, musíte pláž upraviť aj do nej investovať financie.

Napriek tomu, že to ľudia kupujú ako investičný produkt, ktorý im zarába peniaze, vy to tak neprofilujete. Prečo?

Zatiaľ ľuďom nedokážeme ani odkomunikovať presnú výnosnosť, keďže ešte nie je celý projekt vo finále. V horizonte šiestich rokov ju však odhadujeme na úrovni 5 – 8 % ročne.

Ako si vlastne Slováci môžu kúpiť nehnuteľnosť v Chorvátsku, banky s tým nemajú problém? 

Nie je to náročné, ale ako každá nehnuteľnosť v zahraničí ani táto sa nedá priamo financovať prostredníctvom hypotekárneho úveru zo slovenskej banky. Slovenská banka vám nezaloží nehnuteľnosť v zahraničí, musíte mať buď k dispozícii peniaze na kúpu danej nehnuteľnosti, alebo založíte svoju nehnuteľnosť na Slovensku a dostanete od banky peniaze.

Pri poskytnutí hypotéky cudzincovi je to náročný proces. Hlavne, keď nie ste obyvateľ, musíte deklarovať určitú výšku vášho príjmu. A pokiaľ viem, sú tam aj vysoké úrokové sadzby, niekde aj okolo 8 %, a hypotéku vám dajú maximálne do 40 – 50 % požadovanej sumy. Pozrieť nehnuteľnosti v Chorvátsku →

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Zelena Punta – exkluzívny green rezort 🌴 (@zelenapunta)

Mnohí ľudia sa pri kúpe nehnuteľností rozhodujú na základe pocitov či marketingových zručností predajcu. Na základe čoho by sme sa však mali rozhodovať?

Klientov ovplyvňuje najmä umiestnenie a charakter projektu. Rozhodovať by sme sa mali najmä na základe faktov, potenciálu projektu a a pozitívnej emócie. Ďalej to závisí od kvality, dizajnu a vybavenia rezortu a apartmánu. 

Slovákov pri kúpe nehnuteľností v Zelenej Punte láka aj fakt, že celý projekt zastrešuje slovenský hotelový operátor – Premium Star Hotels (PSH). Máme tiež pod palcom celú rekonštrukciu apartmánov a vybudovanie nových atrakcií.

S hospitality segmentom máme bohaté skúsenosti, keďže na Slovensku manažujeme dva hotely, lyžiarske stredisko a v Chorvátsku aj jeden vnútrozemský hotel.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá