Slováci vo veľkom nakupujú novú drogu. Je voľnopredajná, no môže byť veľmi nebezpečná

  • Centrum pre liečbu drogových závislostí varuje pred návykovou látkou rastlinného pôvodu
  • Diagnostikovali už aj primárnu závislosť od Kratomu
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, Facebook/Liga za duševné zdravie, flickr/ Dominic Milton Trott
  • Centrum pre liečbu drogových závislostí varuje pred návykovou látkou rastlinného pôvodu
  • Diagnostikovali už aj primárnu závislosť od Kratomu

Centrum pre liečbu drogových závislostí na Slovensku zaznamenalo rozšírené kupovanie a užívanie Kratomu, hlavne u pacientov, ktorí vstupujú do liečby pre závislosti.

Medicínsky nie je odporúčaný

CPLDZ už dokonca diagnostikovalo aj primárnu závislosť od kratomu. Spomínaná látka je čoraz častejšie propagovaná na rôznych e-shopoch ako produkty rastlinného pôvodu s pozitívnymi účinkami na psychiku aj na iné funkcie organizmu, uvádza Pravda.

„Kratom je droga rastlinného pôvodu, ktorá obsahuje dve psychoaktívne látky: mitragynine a 7-hydroxymitragynin s účinkom podobným opiátom. Preto môže vyvolať závislosť opiátového typu. Predávaný je v e-shopoch na depresie, stres a bolesti. Medicínsky nie je odporúčaný,“ uvádza Centrum pre liečbu drogových závislostí.

Kratom
zdroj: commonswikimedia/ThorPorre

Hazardujú so zdravím ľudí

Kratom je v procese predbežného posudzovania WHO ako psychoaktívnej látky so zaradením medzi kontrolované drogy. Kratom síce na Slovensku nie je zakázaný, ale ani schválený ako liek či doplnok stravy.

V Európe ho už viaceré krajiny zakázali, informuje Liga za duševné zdravie. Tí ďalej upozorňujú na to, že e-shopy zavádzajú a hazardujú tak so zdravím ľudí. Ľudí, ktorí majú problémy s užívaním Kratomu, vyzvali, aby sa obrátili na Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.

Závažné vedľajšie účinky

Väčšina ľudí vyhľadáva Kratom vo forme piluliek, no na internete je dostupný aj vo forme akéhosi zeleného prášku. Health Harvard ale uvádza, že vedľajšie účinky môžu zahŕňať okrem ospalosti aj zvracanie a zmätenosť.

„Tiež sa môžu vyskytnúť závažné vedľajšie účinky, akými sú záchvaty,“ varuje správa Harvardovej univerzity.

Aj napriek spomínaným varovaniam však aj na Slovensku nájdeme internetové obchody, ktoré produkty obsahujúce spomínanú látku ponúkajú. Jeden z e-shopov dokonca uvádza, že vedľajšie účinky sú neškodné. Centrum pre liečbu drogových závislostí ale dokazuje opak.

Kratom
zdroj: flickr/Dominic Milton Trott
Zdroje: Centrum pre liečbu drogových závislostí, Pravda, Facebook/Liga za duševné zdravie, Health Harvard

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá