Slováci vymenili nákupné centrá za prírodu, ktorej dávajú zabrať. Stoja v kolónach na Kamzík a parkujú v lesoch

  • Slovenské lesy a rekreačné oblasti sú preplnené ľuďmi
  • Pandémia nás vyhnala do prírody, no mnohí akoby zabudli, ako sa v nej správať
priroda, lockdown, koronavirus
TASR /Dano Veselský
  • Slovenské lesy a rekreačné oblasti sú preplnené ľuďmi
  • Pandémia nás vyhnala do prírody, no mnohí akoby zabudli, ako sa v nej správať

Slováci počas pandémie vymenili návštevu obchodných centier, fitiek, kín a divadiel za pobyt v prírode. Ľuďom sa jednoducho prestalo chcieť byť zavretí doma pred televízorom. 

Navyše tu po dlhšom čase máme aj pomerne dosť snehu, ktorý je v kombinácii s deťmi bez škôl jasným lákadlom do prírody. Momentálne však nemáme možnosť „rozliezť“ sa po celom Slovensku, či užiť si naplno zimu v zimných strediskách doma a v zahraničí.

Liptov ukrýva neskutočné slovenské poklady aj v zime, ktoré by si mal zažiť aspoň raz za život

Ľudia preto húfne smerujú do známych prírodných lokalít v okolí miest. Obyvatelia Slovenska však už momentálne nepatria práve medzi premiantov v dodržiavaní nastavených opatrení. Značné percento ľudí pri návšteve prírody automaticky skladá rúško, alebo ho má, nevedno prečo, pod nosom. 

Na pobehovaní v prírode bez rúška nemusí byť nič zlé, situácia sa však mení, ak bez neho vyrazíme do vyhľadávaných prírodných lokalít. Na mnohých miestach sa najmä cez voľné dni a víkendy stretne na jednom mieste počet ľudí, za aký by sa nemusel hanbiť ani menší festival.

priroda, lockdown, koronavirus
zdroj: TASR/Dano Veselský

Len pred pár dňami obleteli internet fotografie a videá z lyžiarskeho strediska Pezinská Baba, kde sa síce nelyžovalo, no parkovisko bolo beznádejne preplnené. Autá stáli pri krajniciach aj na chodníkoch. Takúto masívnu návštevnosť nezažilo toto malé stredisko ani počas zlatej lyžiarskej sezóny. Podobný obraz možno v posledných týždňoch vidieť aj v obľúbenej rekreačnej oblasti Zochova chata, no určite aj v iných kútoch krajiny.

V rámci Bratislavy treba v súvislosti s vysokou návštevnosťou počas lockdownu spomenúť Kamzík. Mestská polícia dokonca upozorňuje, že ľudia sa v tejto lokalite dostali do bodu, kedy viac času ako v prírode, trávia v kolóne či hľadaním parkovacieho miesta v tejto lokalite.

priroda, lockdown, koronavirus
zdroj: TASR/Dano Veselský

„Keď napadne sneh, množstvo áut smeruje na Kamzík, ktorý má však len limitovanú kapacitu parkovacích miest. Aj preto to láka množstvo vodičov zaparkovať v zákaze, zatarasiť peší koridor, alebo to odparkovať v lese. Prítomnosť mestskej polície v najkritickejšom čase je preto dôležitá,“ píše na sociálnej sieti Jakub Mrva poslanec mestského zastupiteľstva za MČ Nové Mesto a predseda občianskeho združenia Iniciatíva Naše Karpaty.

„Motorizovaných návštevníkov tejto lokality dôrazne upozorňujeme, aby dodržiavali dopravné predpisy a parkovali len na miestach, kde je to dovolené, prípadne, aby ľudia na presun využívali prostriedky MHD. Naši kolegovia budú na toto dohliadať aj v nasledujúcich dňoch a tých, ktorí nebudú rešpektovať pravidlá, budú nekompromisne riešiť.“

Posted by Mestská polícia Bratislava on Wednesday, January 13, 2021

Ohrozené sú aj zvieratá

Vysoká návštevnosť prírodných oblastí podľa ochranárov žiaľ vedie aj k negatívnym dopadom na vzácne živočíchy. Vedel si napríklad, že na Slovensku je len jediné miesto, kde pravidelne hniezdi drop veľký a sokol kobcovitý, ktoré sú u nás kriticky ohrozené druhy? Uvedenou lokalitou je Chránené vtáčie územie Sysľovské polia. Vstup a vjazd do územia je dlhodobo prísne limitovaný vyhláškou.

Hanba Slovenska: Vzácny rys je v našej krajine chránený, no aj tak sa tu potichu strieľa

Napriek označeniu a zákazovým značkám tam však denne nelegálne prúdia stovky ľudí bez akejkoľvek kontroly. Ochranári sa zhodujú, že príroda zažíva nápor, na aký nie je pripravená. Ak nebudeme okamžite konať, Slovensko môže podľa nich navždy stratiť najvzácnejšie vtáčie druhy.

„Je fajn a v poriadku, že pobyt vonku poskytuje ľuďom priestor na oddych, relax, načerpanie energie. Ale prosím, uvedomme si, že príroda nie je na jedno použitie. Začína to byť kritické, sme znechutení ľudskou bezohľadnosťou a ignoranciou všetkých, čo porušujú zákon. Roky tvrdo pracujeme, aby sme ich zachránili, no jedna sezóna intenzívneho vyrušovania môže navždy niektoré kriticky ohrozené chránené druhy vyhnať z našej krajiny,“ dodáva tím z Ochrany dravcov na Slovensku a Slovenskej ornitologickej spoločnosti.

Zdroje: Mestská polícia Bratislava, Ochrany dravcov na Slovensku

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá