Slováci vymysleli aplikáciu, ktorou pomáhajú utečencom v Afrike aj v Južnej Amerike

  • Slovenská firma Resco stála pri vzniku aplikácie, vďaka ktorej je dnes proces registrácie utečencov efektívnejší
  • Aplikáciu používa Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)
  • Využívajú ju vo viac ako 20 krajinách v Afrike aj v Južnej Amerike
Archív: Miro Pomsar
Archív: Miro Pomsar
  • Slovenská firma Resco stála pri vzniku aplikácie, vďaka ktorej je dnes proces registrácie utečencov efektívnejší
  • Aplikáciu používa Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR)
  • Využívajú ju vo viac ako 20 krajinách v Afrike aj v Južnej Amerike

Vytvorili ste aplikáciu, ktorá pomáha utečencom s registráciou v krajinách Afriky a Južnej Ameriky, kde je často obmedzený prístup na internet. Prečo ste sa rozhodli pomáhať utečencom?

Náš produkt je platformou na vytváranie biznis aplikácií. Našimi kľúčovými výhodami je mobilita a práca offline bez internetu. Neprogramovali sme aplikáciu na mieru pre Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), riešenie vzniklo priamo v našej platforme. Takýmto spôsobom podporujeme viac ako 2 500 zákazníkov na celom svete. Ukázalo sa, že registrácia utečencov vyžaduje mnohé funkcie, ktoré využívajú aj naši firemní zákazníci.

Na začiatku nás UNHCR oslovil na základe odporúčania Microsoftu. Najskôr sme sa rozprávali o chat-aplikácii, ktorá by umožňovala distribuovanú komunikáciu v teréne, bez internetu, iba pomocou Bluetooth.

Pomerne rýchlo sme sa prepracovali k jadru ich procesu, ktorým je registrácia a práca s utečencami v zložitom prostredí. Jediná technika, ktorá je na mieste, je tá, čo si sami privezú v terénnych autách.

Kedy aplikácia vznikla a kedy sa začala prvýkrát aktívne využívať?

Prototyp sme prezentovali pri osobnom stretnutí na konferencii Resco.next v Amsterdame na jeseň 2017. Po prototype to už išlo pomerne rýchlo. Mobilná aplikácia a „Field Server“ – Resco Cloud zabalený do laptopu sa začali používať prakticky ihneď na jar 2018 v brazílskom regióne.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív (Miro Pomsar)

V akých krajinách sa aplikácia využíva najviac?

Po úspešnom nasadení v Brazílii sa aplikácia veľmi rýchlo rozšírila do ďalších 20 krajín sveta a to najmä v Južnej Amerike a, samozrejme, v Afrike. Najbližšie naplánovaný rollout je Demokratická republika Kongo.

Ako tam fungovala registrácia pred zavedením takéhoto systému?

Naše riešenie je súčasťou väčšej iniciatívy v UNHCR, ktorá sa nazýva Progres V4. Hlavnou myšlienkou je centralizovaná databáza všetkých utečencov. Predtým bol nasadený systém V3. Hlavné nevýhody tohto systému boli obtiažne používanie v teréne – chýbajúci offline a fakt, že nebol centralizovaný. Každé nasadenie malo vlastnú databázu, vlastnú verziu a podobne.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív: Miro Pomsar

Ako funguje registrácia bez pripojenia na internet?

Resco technológia je plne funkčná aj offline. Registrační pracovníci vedia zaznamenať všetky dáta, dokážu si prepojiť medzi sebou počítače a súbežne pracovať na registráciách, môžu spracovať aj biometrické údaje a to všetko offline. Dáta sa synchronizujú s centrálnym registrom v Ženeve vždy, keď sa registrační pracovníci presunú na miesto s internetovým prepojením. Tak neprídu o svoje údaje a zdieľajú ich s centrálou.

Spolupracujete s Úradom vysokého komisára OSN, ako táto spolupráca vznikla?

S UNHCR (Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov) sme sa dostali do kontaktu približne pred dvomi rokmi na našej konferencii Resco.next v roku 2017. Oslovili nás na základe dobrej referencie. Potom sme sa dohodli na spolupráci a ako prvý sme vyvinuli prototyp nástroja na vzájomnú komunikáciu registračných pracovníkov UNHCR v teréne.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív: Miro Pomsar

Kto všetko stojí za vývojom aplikácie?

Základom aplikácie je Resco platforma. Na tejto platforme implementačný partner HCL – PowerObjects pre UNHCR vyvinul na mieru šitú aplikáciu. Samozrejme, Resco poskytovalo technickú podporu pri všetkých fázach vývoja: od návrhu, cez realizáciu a nasadenie.

Na akej báze to celé funguje?

Na začiatku bol prototyp, ktorý slúžil na komunikáciu medzi terénnymi pracovníkmi UNHCR – „Rapid App“ (RApp). RApp je prispôsobená verzia aplikácie Resco Mobile CRM. K nej sa pridal aj lokálny Resco Cloud server, ktorý zoskupuje všetky informácie o registrácii utečencov a synchronizuje tisíce registrácií späť do globálnej databázy UNHCR.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív: Miro Pomsar

Vy sami ste boli v Afrike, v Kamerune, systém testovať, vedia s ním miestni zaobchádzať? Do akej miery dokáže uľahčiť proces registrácie?

So systémom robia pracovníci UNHCR. Naša cesta sa v Kamerune teda začala v kanceláriách miestnych registračných úradníkov, ktorým sme pomáhali nástroje založené na našej Resco platforme nastaviť. Potom nás vzali priamo do registračných centier v teréne, kde sme mali možnosť pozorovať a testovať, ako naša platforma funguje aj bez internetového pripojenia.

Koľko ľudí sa tam približne v tom čase nachádzalo v utečeneckom tábore?

V Kamerune je aktuálne 380 000 utečencov. V rámci našej cesty sme navštívili 2 tábory v okolí Bertoa na juhovýchode krajiny, na hranici s Kongom. Tieto tábory existujú už niekoľko rokov. V každom z nich žije pár tisíc utečencov.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív: Miro Pomsar

Aké sú najčastejšie dôvody ľudí, ktorí sa rozhodnú opustiť svoju vlasť a utiecť do inej krajiny?

V prípade utečencov v Kamerune je to otvorený konflikt, s ním súvisiaca zlá ekonomická a hospodárska situácia a bezprostredné ohrozenie života a ľudskej dôstojnosti.

Koľko utečencov sa zatiaľ vďaka aplikácii zaregistrovalo?

Tisíce, napríklad kríza vo Venezuele a následný príliv utečencov do Brazílie bola a je riešená kompletne v rámci Resco riešenia. Ako sa postupne vo svete nasadzuje systém Progres V4 a RApp ako jeho súčasť, je registrácia a práca s utečencami primárne vykonávaná cez RApp.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív: Miro Pomsar

Ako dlho trvá celý proces?

Proces sa líši podľa krajiny, v ktorej sa robí. Súčasne sa často registruje celá rodina. V Brazílii sa registrovalo približne 300 utečencov za deň. Na jednom mieste, za pomoci desiatich UNHCR pracovníkov s RApp aplikáciou a jediným Field Serverom.

Ako dlho vám trvalo aplikáciu vyvinúť?

Vzhľadom na to, že registračná platforma vychádza z nášho rokmi vyvíjaného produktu, celý vývoj trval skutočne iba pár mesiacov.

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: Archív: Miro Pomsar

Za akými ďalšími projektami stojí firma Resco?

Na Slovensku zadarmo ponúkame samosprávam smart riešenie pre mestá a obce Lepšia obec. V našom portfóliu máme rôzne produkty, prevažne pre biznis mobilitu, ako sú Mobile Sales, Field Service, Inspections a podobne.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá