Slováci vymysleli spôsob, ako bojovať proti daňovým únikom

  • Daňovými podvodmi príde Európska únia každý rok o približne 1 trilión eur. Táto strata sa odzrkadľuje na horších službách v zdravotníctve, vzdelávaní, ale aj v sociálnom systéme. Slovenská konzultačná spoločnosť Allexis teraz prichádza s iniciatívou, ktorá daňovým podvodníkom klepne po prstoch.
allexis-super-tax-stamps
  • Daňovými podvodmi príde Európska únia každý rok o približne 1 trilión eur. Táto strata sa odzrkadľuje na horších službách v zdravotníctve, vzdelávaní, ale aj v sociálnom systéme. Slovenská konzultačná spoločnosť Allexis teraz prichádza s iniciatívou, ktorá daňovým podvodníkom klepne po prstoch.

Spôsobov šetrenia peňazí na daniach je hneď niekoľko. Medzi známe typy podvodov patria daňové úniky z príjmov firiem. Pri podávaní daňového priznania si firmy umelo navyšujú náklady, prípadne úplne zataja časť zdaniteľných príjmov. To je iba malá ukážka praktík, ktoré právnické, ale aj fyzické osoby využívajú.

Peniaze rozpočtov štátov unikajú aj pri podvodoch s DPH. Cezhraničné transakcie a úniky spojené s fakturáciou a účtovníctvom sa v tejto oblasti vyskytujú najčastejšie. Podvodníci sa vyhýbajú aj spotrebnej dani. Každú chvíľu sa stretávame s podvodnými praktikami napríklad pri vývoze tabaku a alkoholu. Chybné označenie produktov nespôsobuje iba stratu peňazí, ale zahráva sa aj so životmi konzumentov.

tax_stamp_forum_miami_winners

Foto: Allexis

Riešenie zo Slovenska

Slovenská konzultačná spoločnosť Allexis, so zameraním na business a IT riešenia, prináša iniciatívu Tax Evasions, ktorá má ukončiť nevyrovnaný boj s daňovými podvodníkmi. „Naše softwarové riešenia umožňujú účinne bojovať proti všetkým typom daňových podvodov. Sú určené pre orgány štátnej správy, podnikateľské subjekty, ako aj pre obyčajných ľudí,” približuje projekt CEO spoločnosti Jana Rovčaninová.

Medzi zaujímavé riešenia patrí mobilná aplikácia Superkolky. Umožňuje naskenovanie QR kódu, ktorý sa nachádza napríklad na kolku fľaše. Môžeš tak napríklad odhaliť či alkohol, ktorý si si kúpili, bol privezený na naše územie legálne. Každá fľaša má totiž svoj originálny alfanumerický kód transformovaný do QR kódu. Všetky podozrivé kolky nahlásiš rýchlym spôsobom daňovej kontrole alebo iným príslušným orgánom.

print

Foto: printscreen/google.play.com

Ďalším efektívnym riešením je pokladnica v mobile, ktorá umožňuje podnikateľom vydávanie pokladničných bločkov pomocou mobilnej aplikácie. Celý proces funguje elektronicky pomocou mobilného zariadenia, smartfónu alebo tabletu, pripojeného na internet. Okrem toho, že takéto riešenie šetrí náklady podnikateľov, znižuje výskyt nezákonných transakcií. Jednotlivé pohyby sú totiž zaznamenávané na serveroch daňových správ.

Nápady slovenskej spoločnosti Allexis si všimli aj v zahraničí. Na konferencii Tax Stamp Forum v Miami v polovici novembra ocenili spoločnosť Allexis za najlepší informačný systém v kategórii kolkových známok za rok 2015. Slovenská firma sa tak zviditeľnila v spoločnosti najvýznamnejších svetových firiem bojujúcich proti daňovým únikom. Ostatných ocenených si môžeš pozrieť na oficiálnej stránke podujatia.

allexis-super-tax-stamps

Foto: taxevasions.com

Zdroj článku: Allexis, zdroj titulnej fotografie: taxevasions.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech