Slováci vyrábajú na Spiši whisky, ktorá je najlepšia v Európe. História ich pálenice je staršia ako tej, v ktorej sa vyrába Jack Daniel’s

  • Spoločnosť Nestville Distillery leží priamo pod vrcholkami Vysokých Tatier
  • Svojou remeselnou výrobou táto likérka nadväzuje na staré liehovarnícke tradície severného Spiša
  • Vyrába sa tu vôbec prvá slovenská whisky, ktorá sa stala najlepšou v Európe a zabodovala aj v Číne
neporo
Nestville
  • Spoločnosť Nestville Distillery leží priamo pod vrcholkami Vysokých Tatier
  • Svojou remeselnou výrobou táto likérka nadväzuje na staré liehovarnícke tradície severného Spiša
  • Vyrába sa tu vôbec prvá slovenská whisky, ktorá sa stala najlepšou v Európe a zabodovala aj v Číne

Počul si už niekedy o malebnej dedinke s názvom Hniezdne neďaleko Starej Ľubovne? Práve tu sa rodí slovenská whisky, ktorá sa dokázala presadiť aj na svetových trhoch.

zdroj: Nestville

Stojí za ňou spoločnosť Nestville Distillery, na čele s jej zakladateľom Mariánom Guregom. Táto slovenská firma nadväzuje na staré liehovarnícke tradície Severného Spiša, ktoré sú historicky dokumentované a merané až tromi stáročiami. Z archívnych dokumentov totižto vyplýva, že práve na východnom Slovensku, konkrétne v Starej Ľubovni, stojí najstarší zachovaný liehovar v našej krajine  už od druhej polovice 18. storočia. 

zdroj: Nestville

Biznis postavený na lokálnych tradíciách

Táto rodinná spoločnosť  tak stavia na skutočnej tradícii, ktorá je jasne preukázateľná. Vzácny liehovar je dokonca o viac než 100 rokov starší ako najstarší registrovaný liehovar v USA, kde sa vyrába svetoznáma whisky JackDaniels (až v r. 1886). 

zdroj: Nestville

 

„Mali sme pocit, že niečo dlžíme našim predkom a tak sme sa rozhodli pokračovať vo viac ako 260 ročnej tradícii. Z úcty k histórii zachovávame pôvodné myšlienky našich predchodcov,“ povedal pre Startitup majiteľ likérky M. Gurega.

Jeden z najmodernejších obilných liehovarov v Strednej Európe

Liehovar spoločnosti, ktorej tržby presahujú 14 miliónov eur,  predstavuje jeden z najmodernejších obilných liehovarov v Strednej Európe. Denná kapacita produkcie je 35.500 laa./deň. Ročne tak vyprodukuje až 112.000 hl. absolútneho alkoholu. 

zdroj: Nestville

Whisky, ktorou sa môžeme pýšiť vo svete

Aj napriek tomu, že whisky na našom území nemala tradíciu, ako napríklad niektoré ovocné destiláty, drží si výnimočnú kvalitu. Tú dokonca ocenilo už množstvo členov porôt z celého sveta. 

Titul Európska whisky roka svedčí o tom, že ide o naozajstný slovenský klenot. Európske prvenstvo si vydobyla konkrétne Nestville Whisky Master Blender. Ide o limitovanú edíciu 8-ročnej blendovanej (miešanej) whisky. Vzniká zaujímavým spôsobom – zmiešaním štyroch destilátov zo štyroch rôznych dubových sudov z archívu Nestville Whisky

zdroj: Nestville

Oslovila aj takú kapacitu, akou je Jim Murray, ktorý sa preslávil najmä výberom tých najlepších whisky sveta. Ide pritom o relatívne nedostatkovú whisky, ktorá sa vyrába iba v limitovanom počte fliaš, čo ju robí ešte výnimočnejšou. Je taktiež jasným dôkazom, že na Slovensku nevyrábame iba dobré pivo.

zdroj: Nestville

Kvalitu slovenskej whisky si všimla aj Čína 

Slovenská whisky z Hniezdneho sa dostala aj do ďalekej Číny a to priamo na najväčšiu a najprestížnejšiu súťaž zameranú na víno a destiláty v rámci Číny a Hong Kongu, s názvom CWSA (China Wine and Spirits Awards). Odborná porota bola zložená z tých najväčších profesionálov v obore a každoročne sem svoje produkty prihlasujú väčšie aj menšie značky z celého sveta. 

zdroj: Nestville

Slovensko tu bodovalo hneď dvakrát. V kategórii CWSA Best Value (najlepšia chuť a kvalita v pomere k cene) získala Nestville Whisky dvojitú zlatú medailu a jednu striebornú.

zdroj: Nestville

Zaujímavosťou pritom je, že porota sa skladá až zo 100 čínskych odborníkov a degustátorov, kam patria najváženejší nákupcovia alkoholu, zástupcovia importérov a tiež majitelia sieťových reštaurácií. To znamená, že ide o odborníkov „z ľudu“, ktorí vedia, čo sa predáva.

Stáčajú ju výhradne ručne

Whisky, vyváženou dvojitým zlatom, sa stala Nestville Whisky Single Barrel z roku 2009. Táto whisky je špecifická tým, že zreje výhradne v jednom sude z amerického bieleho dubu a stáčajú ju výhradne ručne. Striebornou medailou sa zase môže pýšiť Nestville Whisky Blended 6yo.

zdroj: Nestville

Nestville (ako aj ďalšie likérky) musí odvádzať aj tzv. „anjelskú daň“ – až 3 – 5 % whisky sa ročne odparí procesom zrenia do ovzdušia. Pri spomínanom počte uskladnených sudov je to dokopy až 100 000 litrov odpareného destilátu. 

Ako sa vyrába whisky môžeš vidieť aj na vlastné oči

Ak si milovníkom kvalitných destilátov, chceš vedieť koľko práce za týmto mokom stojí, ako sa s ním podniká, no najmä ako sa šikovným Slovákom darí pretaviť  tradičné postupy do moderného podnikania, máme pre teba tip. Nájdi si čas a zastav sa v dedinke Hniezdne v tamojšom Nestville Parku sa dozvieš o prvej slovenskej whisky naozaj všetko. O tom, že je na čo sa tešiť svedčí aj fakt, že aktuálne je v sklade likérky viac ako 16 000 sudov v celkovom objeme  viac ako 3 milióny litrov destilátu.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech