Slováci vytvorili netradičné kníhkupectvo, ktoré si zamiluje každý knihomoľ

  • Nechcené knihy ti už nemusia zavadzať doma, môžeš ich uložiť na Čarovnú poličku
  • Knihy s osobitým príbehom kúpiš za pár eur
  • Môžeš sa zapojiť ako predajca, aj ako kupujúci a podporiť tak nadšencov kníh na celom Slovensku
  • Nechcené knihy ti už nemusia zavadzať doma, môžeš ich uložiť na Čarovnú poličku
  • Knihy s osobitým príbehom kúpiš za pár eur
  • Môžeš sa zapojiť ako predajca, aj ako kupujúci a podporiť tak nadšencov kníh na celom Slovensku

Ako vznikol nápad na projekt Čarovnej Poličky a kto všetko za ním stojí?

Tvorcom myšlienky je kolega Ľuboš, ktorý prišiel s nápadom vytvoriť miesto pre knihomoľov, kde budú môcť predávať svoje prečítané knižky alebo kde budú môcť nakupovať knižky za lepšie ceny. Ďalej som tu ja, Eliška ako technická podpora, robím pre poličku obsah na sociálne siete a som kamoška knihomoľov. A ešte programátori Peťo a Vilko, ktorí nám pomáhajú v tom, aby bola polička funkčná a online.

Na akom princípe to celé funguje?

Čarovne. Zaregistrujete sa u nás (stačí e-mail alebo FB účet). Po registrácii môžete predávať alebo nakupovať knižky, ktoré sú vždy za lepšiu cenu ako nové v kníhkupectve. Prakticky si takto kúpite knižku s príbehom (niekto pred vami ju už čítal a predá vám ju). Veľakrát sa stane, že sa u nás nájdu staré knižky, ktoré pre knihomoľov majú veľkú, hlavne citovú hodnotu. Staré vydania, ktoré už nie sú dostupné v kníhkupectvách a podobne. Alebo ste druhá strana a nakupujete. Hľadáte tituly, ktoré by sa vám hodili do zbierky alebo knižky.

zdroj: Čarovná Polička

Kto si určuje cenu za knihu, sám inzerent alebo vy ako portál?

Cenu si vždy určuje predávajúci. Čiže napríklad, ak je kniha prečítaná, už je cena určite nižšia ako v kníhkupectve. Máme však na poličke aj desiatky kníh, ktoré sú zadarmo (len za poštovné).

Čím je Čarovná Polička iná ako napríklad facebookové knižné burzy?

Nevidíte hromadu kníh odfotených na zemi :-). Máme prehľadné vyhľadávanie, vyberáte si knižky podľa žánru (ceny, roku vydania a pod.) a nemusíte scrollovať a skúmať všetky inzeráty. Jednoducho si kliknete napríklad na Beletriu a vyberáte. Prípadne si rovno do vyhľadávania napíšete konkrétnu knižku a pozriete sa, či ju niekto predáva. Ak aj nie, môžete o ňu prejaviť záujem a dať si ju do svojho zoznamu kníh, ktoré si chcete kúpiť. Ak neskôr pribudne, obratom posielame e-mail s linkom, že si ju môžete kúpiť .

Ako sa môžem zaregistrovať a kto môže predávať?

Stačí na to e-mail, prípadne FB účet. Zaregistrovať sa u nás môže každý, či predávajúci alebo kupujúci, prípadne zvedavci :-). Radi privítame každého. No a predávať môže hlavne ten, kto má doma knižky, ktoré by rád posunul ďalej.

zdroj: Čarovná Polička

Koľko máte aktívnych užívateľov a koľko kníh približne ponúkate?

Našich poličkárov je viac ako 12 tisíc a pravidelne pribúdajú noví. V ponuke je k dnešku 37 tisíc kníh.

O aké knihy je najväčší záujem?

Beletria, jednoznačne.

Hovorí sa, že dnešní mladí ľudia už nečítajú knihy tak ako v minulosti… 

Žijeme v dobe smartfónov, vyzerá to tak, že mladých ľudí najviac zaujímajú sociálne siete :-). Ale myslím, že sa číta stále. Možno o niečo menej ako kedysi, ale napríklad ja osobne práve cez sociálne siete denne spoznávam nových ľudí, ktorí majú čítanie ako top záľubu, robia si zbierky kníh, dopĺňajú knižnice (aj vďaka Čarovnej poličke). Je to aj o tom, ako sú deti vychovávané, či ich rodičia vedú ku knihám. Či knižky dostávajú na Vianoce, narodeniny, meniny alebo len tak. 

zdroj: Čarovná Polička

Dá sa podľa vás uživiť predajom kníh?

My knižky nepredávame, sme len miesto – portál, kde sa združujú knihomoli, ktorí si chcú kúpiť/predať prečítané knihy za lepšie ceny. Polička si neberie vôbec žiadne peniaze z predaja alebo nákupu. Po vytvorení objednávky pošleme predávajúcemu aj kupujúcemu e-mail s kontaktnými údajmi a zvyšok, ako poštovné a spôsob prepravy knihy si dohodnú už sami :). My sme vytvorili len miesto pre knihomoľov, kde sa môžu stretávať, nadväzovať nové priateľstvá, čítať si recnezie na knižky, nájsť zaujímavé info o knihách, občas aj súťažiť o knižky, či záložky a podobne. Za každú pridanú knižku do poličky prispievame 1 centom na nadáciu Integra na vzdelávanie malej Lanis z Kene.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech