Slováci vytvorili umelú inteligenciu a ponúkajú ju zadarmo, má odhaliť ľudí bez rúšok

  • Ľudia bez rúšok môžu byť prenášačmi nebezpečného koronavírusu, slovenskí tvorcovia umelej inteligencie môžu pomôcť
  • Vytvorili systém, ktorý identifikuje ľudí s rúškami a bez nich
BeFunky-collage (3)
CogneXa
  • Ľudia bez rúšok môžu byť prenášačmi nebezpečného koronavírusu, slovenskí tvorcovia umelej inteligencie môžu pomôcť
  • Vytvorili systém, ktorý identifikuje ľudí s rúškami a bez nich

Slovenská firma zameraná na vývoj riešení na báze umelej inteligencie, CogneXa, pripravila softvér Mask Detector, ktorý pri napojení na kamerový záznam dokáže rozpoznať, či má človek na tvári rúško a následne vie na to zareagovať. Softvér by tak mohol pomôcť spomaleniu šírenia koronavírusu na Slovensku. Oznámili to vo svojej tlačovej správe.

Využiť by sa mohol napríklad v prostriedkoch verejnej dopravy, výrobných fabrikách či v prevádzkach potravinových reťazcov. Firma ho ponúka verejným inštitúciám zadarmo.

„Komunikujeme už s viacerými subjektami na Slovensku a v Českej republike – od dopravných podnikov, cez potravinové reťazce až po obchodné centrá,“ vyjadril sa CEO firmy CogneXa, Marek Šebo.

Súčasne dodávajú, že verejným inšitúciám ponúka firma softvér a pomoc s inštaláciou úplne zadarmo. Riešenie je kompatibilné s väčšinou kamerových systémov a tým pádom vie byť implementované v priebehu niekoľkých dní.

Ľudia bez rúšok ako prenášači choroby

A ako vlastne systém na boj s koronavírusom funguje? Prostredníctvom videozáznamu z kamier automaticky vyhodnocuje, či má osoba na sebe ochranné prvky. Následne môže napríklad pochváliť danú osobu za to, že má na tvári ochranný prvok respektíve upozorniť príslušnú autoritu, že tento ochranný prvok nemá.

„Najjednoduchšie si to vieme predstaviť na príklade autobusu s nainštalovanou kamerou a obrazovkou, ktorá zobrazuje zastávky. Po nastúpení osoby, ktorá má rúško, sa môže na obrazovke ukázať napríklad palec hore alebo pochvalný odkaz pre túto osobu. Na druhej strane, ak nastúpi osoba do vozidla MHD bez ochranných prvkov na tvári, tak softvér vie upozorniť vodiča, ktorý následne zjedná nápravu. Na rovnakom princípe to môže fungovať napríklad aj pri vstupe do supermarketu“ vysvetľuje Šebo praktický príklad použitia softvéru.

Momentálne je povinne nariadené nosenie rúšok v rámci prostriedkov verejnej dopravy. Podľa novovymenovaného premiéra Igora Matoviča vláda plánuje toto opatrenie rozšíriť na celú spoločnosť.

Kto nemá rúško, pozerajme sa na neho tak, že môže spôsobiť ochorenie alebo smrť. Liek proti koronavírusu existuje. Je to zodpovednosť, spolupatričnosť a solidarita,“ vyjadril sa Matovič na tlačovej konferencii.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá