Slováci vyvinuli unikátne lasery na rezanie, ktoré sa kvalitou vyrovnajú tým najlepším na svete!

  • Lasery na rezanie od Biatec Laser Technology sa dostávajú do ostrej prevádzky.
collage
YouTube/BIATEC LASER TECHNOLOGY / allerengineering.co.uk
  • Lasery na rezanie od Biatec Laser Technology sa dostávajú do ostrej prevádzky.

Koncom minulého roka predstavila firma Biatec Laser Technology, za ktorou stojí bývalý spolumajiteľ Slovnaftu Slavomír Hatina, unikátne lasery na rezanie. Teraz sa táto technológia dostáva z laboratórnych podmienok do reálnej prevádzky.

Biatec tak chce dokázať, že ich zariadenia dokážu rezať drevo a kov rýchlejšie a precíznejšie ako akákoľvek doteraz vyvinutá technológia. Ich ambície končia až na hraniciach planéty. Svojej technológii veria natoľko, že plánujú rozbehnúť globálny predaj.

„Ťažíme z dlhoročných skúsenosti z podnikania v priemyselnej brandži. Sme súčasťou rodinného priemyselného holdingu Biatec Group. Aj vďaka tomu poznáme potreby priemyselných zákazníkov a ich komplexný pohľad na  investície do nových technológií, vrátane hodnotenia ekonomických parametrov,“ tvrdí Biatec na svojej stránke.

foto: YouTube/BIATEC LASER TECHNOLOGY

Lasery budú prvý krát použité v Lučenci. Tamojší výrobca dubových parkiet Quercus patrí tiež do Hatinovej Biatec Group. Prvú laserovú linku by mali začať používať už v najbližších mesiacoch. Dokopy ich budú mať tri.

Biatec Group spolu v Lučenci investuje 8 miliónov eur a vytvorí 50 pracovných miest. Tri laserové linky spracujú ročne 15-tisíc kubíkov dreva. Pôjde o vôbec prvé spracovanie surového dreva laserovou technológiou na svete. Doteraz sa lasery používali iba na rezanie preglejok.

„Takto sa maximalizuje výťažnosť drevnej hmoty, čo je pre ekonomiku spracovania najmä drahých listnatých drevín, medzi ktoré patrí aj dub, kľúčové. Sofistikovaná prevádzka zároveň vytvára novú kvalitu pracovného prostredia pre obsluhu fabriky,” povedal pre TREND námestník generálneho riaditeľa pre stratégiu a rozvoj Biatec Group Lukáš Halm.

foto: YouTube/BIATEC LASER TECHNOLOGY

Lasery od Biatec Laser Technology boli pôvodne zamerané iba na drevo. No dnes sú schopné opracovávať aj tvrdokovy. A to 30-krát rýchlejšie ako tradičné rezačky. Okrem toho šetria aj energiu, lebo sú chladené iba vzduchom, nie vodou. Sú tiež menšie, ľahšie a trvácnejšie ako dnes bežné riešenia.

Ak sa Biatecu podarí zvládnuť globálny marketing a predaj, môže sa zo slovenskej technológie stať svetový štandard. Potenciál na to určite má.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech