Slováci z Karibiku: Chybne zakúpené letenky a zelená rastlina nám zmenili život

  • Slováci dokazujú, že aj na dovolenke môže vzniknúť prosperujúci biznis plán
  • Na tropickom ostrove vyvinuli nielen unikátne probiotiká
Jarka Bartos na plantáži v Karibiku.
Moringa Caribbean
  • Slováci dokazujú, že aj na dovolenke môže vzniknúť prosperujúci biznis plán
  • Na tropickom ostrove vyvinuli nielen unikátne probiotiká

Snívať o dovolenke na Barbadose a skončiť na Sv. Lucii? Stačila sekunda nepozornosti, tri chybné letenky, jeden let do „neznáma“ a potom už len vášeň na celý život. Z pôvodného „nikdy necestovať na to isté miesto dvakrát” sa Jarke Bartos a jej rodine stalo osudným.

Našli tu druhý domov a „zelený karibský všeliek”. Moringu domáci ponúkali doslova na každom kroku, prezývali ju aj ako strom zázrakov a vyzdvihovali jeho pozoruhodné účinky na zdravie.

„Vtedy sme ani netušili, že práve tri chybne zakúpené letenky a jedna zelená rastlina nám doslova zmenia život,“ hovorí  zakladateľka značky Moringa Caribbean.

Osobná skúsenosť zvíťazila

„Boli sme zvedaví, a tak sme sa pustili do početných analýz, rozborov vzoriek Úradom verejného zdravotníctva, testovania a následného sumarizovania výsledkov, ktoré skutočne predčili naše očakávania. Blahodarný vplyv moringy na organizmus a celkové zdravie nás očarili natoľko, že sme sa na ostrove rozhodli založiť plantáž a moringu priniesť aj na Slovensko,“ spomína na podnikateľské začiatky spred 6 rokov Jarka Bartos.

Komunikácia s domorodcami a postupné pochopenie ich životnej filozofie sa stalo Jarkiným poslaním, ktoré spolu s manželom Milanom zhmotnili v podobe doplnkov výživy, ako i kozmetických produktov. 

„Moringa je cesta z číreho presvedčenia, prakticky moje druhé dieťa. Obetujem jej každú jednu chvíľu bez ohľadu na to, či je pracovný týždeň alebo víkend. Ostatne, asi ako každý podnikateľ, ktorý postavil na nohy svoj biznis, ktorý ho živí. I v mojom prípade je moringa môj každodenný chlieb.“

najlepšie ostrovy sveta zahraničie cestovanie dovolenka
zdroj: Unsplash/Omar Eagle-Clarke

Čo je vlastne najťažšie na podnikaní v Karibiku? Podľa Jarky to bolo najmä pochopenie mentality a toho, ako tu ľudia rozmýšľajú.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá