Slováci za estetické úpravy platia tisíce: Takto rozoznáš lacné salóny, ktorým sa treba vyhnúť

 • Začínali v rodinnom dome v Rači, dnes sú jednou z najprestížnejších kliník na Slovensku
 • Slováci pri estetických zákrokoch veria pochybným salónom. Prioritou je pre nich cena
 • Pri procedúrach ich ovplyvňujú sociálne siete aj známe tváre
interklinik
Startitup, Instagram/interklinik
 • Začínali v rodinnom dome v Rači, dnes sú jednou z najprestížnejších kliník na Slovensku
 • Slováci pri estetických zákrokoch veria pochybným salónom. Prioritou je pre nich cena
 • Pri procedúrach ich ovplyvňujú sociálne siete aj známe tváre

Slovákom na svojom vzhľade záleží. Neraz však zanedbávajú domácu starostlivosť, rovnako aj preventívne prehliadky u lekára. To im spôsobuje zdravotné problémy a oberá ich aj o stovky eur.

Výnimkou nie je ani estetická medicína, kde sa snažia ušetriť a vyberajú si pochybné salóny krásy. Mnoho salónov krásy sa dnes nazýva klinikami, aj keď tam nepracujú lekári. Práve to vrhá zlé svetlo na estetickú medicínu na Slovensku.

„Trendom je, že niektoré zariadenia, ktoré nie sú zdravotníckymi zariadeniami, vykonávajú zákroky a ošetrenia, na ktoré nemajú potrebnú odbornosť či vzdelanie,“ uvádza Lukáš Struhár, riaditeľ spoločnosti Interklinik, ktorá sa venuje estetickej medicíne, plastickej chirurgii, stomatológii a rôznym iným zdravotníckym oblastiam.

Kde robia najčastejšie chyby pri starostlivosti o zdravie a je estetická medicína stále tabu? 

interklinik rozhovor
zdroj: Startitup - Slováci si dávajú záležať na svojom vzhľade. Preventívne prehliadky však podceňujú, tvrdí Lukáš Struhár, riaditeľ spoločnosti Interklinik.
 • Na čo zabúdajú Slováci pri starostlivosti o seba a svoje zdravie?
 • Koľko sú ochotní investovať do estetických úprav?
 • Ktoré procedúry sú dnes najžiadanejšie?
 • Ako bude segment estetických úprav vyzerať o 5 rokov?
 • Ovplyvní medicínu umelá inteligencia?

Starajú sa Slováci o seba dostatočne? V rámci vzhľadu a zdravia.

Vnímame to, že Slováci si dávajú záležať na svojom vzhľade. Je to ovplyvnené aj tým, že sa nám posúva produktívny vek, je od nás očakávané, že pracujeme dlhšie, vzhľad musí byť prispôsobený tomu, aby sme čo najdlhšie vydržali nielen krásni, ale aj svieži.

Slováci však podceňujú preventívne prehliadky, vidíme to najmä pri zuboch – kazy nie sú vždy vidno a nemusia bolieť. Preventívne prehliadky sú dôležité a z dlhodobého hľadiska šetria aj financie.

Kde teda robia najčastejšie chyby, je to najmä v spomínanej prevencii?

Áno, určite je to v prevencii. Mnohí ľudia na ňu zabúdajú. Zanedbávajú nielen preventívne návštevy stomatológa, ale často je zanedbávaná dlhodobá starostlivosť aj doma – napríklad umývanie zubov či čistenie si medzizubných priestorov zubnou niťou. Pri dermatológii to je kvalitná starostlivosť o pleť.

Vnímate tieto pochybenia aj pri estetických zákrokoch?

Pri estetickej medicíne častokrát pozorujeme, že ľudia niekedy prestanú vnímať riešenie prvotného problému (napr. zväčšenie pier alebo prsníkov), skúsia to raz a potom chcú stále viac. Nevedia, kedy dosť, a nedávajú na názor lekárov. Našťastie sa nám v Interklinik takéto prípady stávajú minimálne a klienti si nechajú poradiť.

Najväčšou chybou je chcieť v oblasti estetickej medicíny ušetriť. Žiaľ, trendom je, že niektoré zariadenia, ktoré nie sú zdravotnícke, vykonávajú zákroky a ošetrenia, na ktoré nemajú potrebnú odbornosť či vzdelanie. Mnoho salónov krásy sa dnes nazýva klinikami, aj keď tam nepracujú lekári. Práve to mnohokrát vrhá zlé svetlo na estetickú medicínu na Slovensku.

Z rodinného domu v Rači až k prestížnej klinike

Interklinik založili v 90. rokoch traja plastickí chirurgovia. V začiatkoch sa venovali len plastickej chirurgii, ktorá tu nebola ešte populárna. Pôsobili v rodinnom dome v Rači.

O pár rokov firmu prevzali noví majitelia a služby rozšírili o estetickú dermatológiu. Ako služby pribúdali, zväčšovali sa aj priestory a od roku 2008 klinika sídli v budove Relaxx v Bratislave.

Inšpiráciou nových majiteľov boli najmä zahraničné kliniky, ktoré sa venovali zdravotnej turistike a mali viacej oddelení pod jednou strechou.

Dnes Interklinik ponúka široké portfólio služieb – plastická chirurgia, estetická dermatológia, stomatológia, urológia, gynekológia, cievne oddelenie, ORL. Z tých nemedicínskych to sú medical spa, kozmetika, fyzioterapie, masáže, prístrojové ošetrenia na formovanie postavy (SPA).

„Pracujeme na tom, aby sme sa úrovňou a spektrom služieb vyrovnali renomovaným medzinárodným klinikám. Naša filozofia je krása, zdravie a relax pod jednou strechou. Snažíme sa podčiarknuť prirodzenú krásu a držíme sa hesla etika v estetike,“ uvádza Lukáš Struhár, riaditeľ spoločnosti Interklinik.  Viac informácií o Interklinik

 

image0
zdroj: Interklinik - Estetická medicína už nie je tabu ako v minulosti, predsudky spoločnosti voči skrášľovaniu upadajú, o čom svedčí aj narastajúci počet estetických ošetrení či operácií.

Ktoré sú najčastejšie úkony, ktoré vykonávajú neodborníci?

Najčastejšie úkony vykonávané neodbornými pracovníkmi evidujeme pri laseroch, botoxe či výplniach pier, majú pocit, že to môže vykonávať kozmetička či zdravotná sestra, avšak opak je pravdou.

Laser a jeho nastavenia musí indikovať lekár podľa typu pokožky a pri aplikácii vyplní pier je potrebné poznať dôkladne anatómiu pery, aby sa nepoškodili cievky, ktoré sa v perách nachádzajú. Samozrejme, to platí pri všetkých úkonoch estetickej medicíny.

Ako je vôbec možné, že dnes si už v takmer každom salóne môže človek aplikovať botox?

Zákon uvádza, že by to mal robiť len medicínsky personál. Dohľad nad tým však nie je dostatočný. Dnes viete v nemenovaných klinikách navštíviť zubára a vedia vám tam pichnúť botox.

Je to síce medicínsky personál, ale nie je v tom vyškolený, nemá v tom prax, nevie, čo má robiť v prípade veľkých problémov.

Ľudia sa pozerajú na cenu a vždy radšej zaplatia menej. Samozrejme, tým, že mnohé salóny nemajú medicínsky personál, tak sa snažia podliezať cenu.

Zákazník si neuvedomuje, že si tým vie spôsobiť vážne zdravotné problémy. Často k nám prichádzajú klienti z týchto zariadení, aby sme im zákrok prerobili. 

Koľko sú Slováci ochotní investovať do skrášľovacích procedúr?

To je veľmi individuálne. Záleží od toho, či ide o zákrok plastický alebo estetický. Pri plastickej chirurgii ide o zákrok, ktorý si dáte urobiť raz a máte ho aj na 10 rokov. Tieto zákroky stoja tisícky eur.

Pri estetickej medicíne sú to pravidelnejšie zákroky, záleží od druhu ošetrenia, ktorý si klient vyberie. Sú tam ošetrenia, ktoré sú lacnejšie a drahšie. Pohybuje sa to v stovkách eur.

interklinik
zdroj: Startitup - Raz za čas prichádzajú ľudia s fotografiami celebrít a s tým, že chcú takto vyzerať. V takýchto prípadoch sa snažíme klientke vysvetliť jedinečnosť jej vlastnej osoby a zvýrazniť u nej to, čo ju robí peknou, to, čím je ona charakteristická, ozrejmuje Struhár.

Ako dnes vnímajú Slováci estetickú medicínu? Mnohí to možno pred niekoľkými rokmi považovali za niečo pre výhradne bohatých ľudí a šoubiznis.

Estetická medicína už nie je tabu ako v minulosti, predsudky spoločnosti voči skrášľovaniu upadajú, o čom svedčí aj narastajúci počet estetických ošetrení či operácií. Takéto zákroky už dávno nie sú záležitosťou iba ľudí zo šoubiznisu. Klientelu tvoria bežní ľudia od matiek cez učiteľky, manažérov či podnikateľov. Jednoducho každý, kto pociťuje potrebu či už zo zdravotného alebo skrášľujúceho dôvodu.

Nezanedbateľnou súčasťou klientely našich špecialistov sú aj zahraniční záujemcovia, ktorí u nás nájdu odbornosť a kvalitu za rozumnejšiu cenu ako doma. Nie je tajomstvo, že hoc sa nám to možno nezdá, naši lekári patria medzi špičku v Európe a sú žiadaní a uznávaní aj v zahraničných nemocniciach.

O aké procedúry v rámci estetickej medicíny Slováci majú najväčší záujem?

U nás v Interklinik máme cez 300 procedúr. Na plastickej chirurgii to je augmentácia – zväčšenie, zmenšenie či modelácia pŕs. Veľmi populárne sú operácie viečok či liposukcia.

Ak idem k estetickej dermatológii, tak by som ich rozdelil na invazívne (výplňové) – to je botox a kyselina hyaluronová. A potom tie neinvazívne na revitalizáciu pleti, omladzujúce procedúry a ošetrenia – teda laser a prístrojové ošetrenia.

Vyjadri svoj názor v ankete:

Podstúpil/a si nejakú estetickú procedúra?

Sú procedúry, o ktoré majú v estetickej medicíne záujem aj muži? Tabu, že takéto úpravy sú len pre ženy, už zrejme neplatí.

Ženy stále prevládajú, ale počet mužských zákazníkov sa každý rok zvyšuje. U mužov sú žiadané operácie viečok, fazety, zubné implantáty, liposukcia, gynecomastia aj urologické zákroky.

Stretli ste sa aj s nejakou nevšednou, možno aj bizarnou požiadavkou zo strany zákazníka? A vykonali ste ju?

Raz za čas prichádzajú ľudia s fotografiami celebrít a s tým, že chcú takto vyzerať. V takýchto prípadoch sa snažíme klientke vysvetliť jedinečnosť jej vlastnej osoby a zvýrazniť u nej to, čo ju robí peknou, to, čím je ona charakteristická. Je dôležité, aby po ošetrení ostala sama sebou a nie nevydarenou kópiou.

Našťastie sa stretávame s tým, že klientky si nechajú poradiť a vedia, čo u nás na klinike nájdu – odborné poradenstvo a maximálna spoľahlivosť na to, že naši lekári neurobia nič, čo by uškodilo klientovi po vizuálnej alebo zdravotnej stránke.

Pacient od nás nesmie odísť s výsledkom, ktorý je nevkusný, prehnaný alebo neprirodzený. Etika v estetike – naši lekári neurobia nič, čo uškodí pacientovi po vizuálnej alebo zdravotnej stránke.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Interklinik Ikk (@interklinik)

Sú ľudia veľmi ovplyvnení pri skrášľovacích procedúrach sociálnymi sieťami?

Tento trend je, bohužiaľ, z môjho pohľadu stále rastúci, najmä v období filtrov a neprirodzených tvárí. Naši lekári tiež nemajú problém povedať niekomu, ak je to už fakt cez čiaru, že zákrok mu nevykonajú. Sú to najmä požiadavkami ako kačacie pery či prsia ako playmate.

Zachovanie prirodzenej krásy, pôsobiť sviežo, spomaliť starnutie považujeme za prioritu, vnímame to aj ako veľký trend dnešnej doby.

Dokážu estetické úpravy ľuďom nakopnúť sebavedomie? Ako to vy osobne hodnotíte?

Prepojenie vnímania vlastného tela a psychiky človeka je veľmi silné. Každá pozitívna vonkajšia zmena vie zapôsobiť silno aj zvnútra. Neexistuje dôvod, prečo by sa človek mal trápiť pre výzor. Najlepším príkladom pre takéto nakopnutie sú mamičky po pôrode. Chodia k nám s požiadavkou, že im ovisli prsia a brucho po tehotenstve, cítia, že stratili niečo na čom si zakladali, stratili niečo ženské čo ich vykresľovalo.

Toto ich mnohokrát obmedzuje nie len v manželstve a sexualite, ale aj v širšom kontexte vo vzťahu s ľuďmi. Je krásne vidieť šťastné a spokojné ženy, ktoré sa opäť cítia nielen ako matky ale aj ako ženy. Dôležité pri rozhodnutí podstúpiť takýto zákrok je vlastné presvedčenie, nie okolie alebo akýsi neexistujúci ideál krásy nastavený spoločnosťou a vplyvom sociálnych médií.

Ako sa bude podľa vás segment estetických úprav vyvíjať najbližších 5 rokov?

Poslednú dobu evidujeme, že ženy chcú úpravy/zlepšenie, ale nejdú do takých extrémnych premien – chcú vyzerať čo najprirodzenejšie, prirodzený vzhľad aj po úprave. Vďaka vývojom v technológii a postupoch vieme, že prídu nové inovatívne riešenia, ktoré sa IKK snaží zavádzať ako jedna z prvých kliník v krajine, aby sme ich mohli prinášať alebo implementovať, naši odborníci sa zúčastňujú medzinárodných školení a prezentácií.

Prirodzená krása ide viac do popredia. Cítime však stále silnejší a silnejší vplyv sociálnych médií, ľudia to začnú brať ako hlavnú mienkotvornú záležitosť. Nerozmýšľajú nad tým tak, že Instagram a filtre nemusia mať s realitou nič spoločné.

struhár
zdroj: Startitup - Riaditeľ Interklinik uvádza, že poslednú dobu evidujú, že ženy chcú úpravy, ale nejdú do extrémnych premien – chcú vyzerať čo najprirodzenejšie.
Trendsetter v estetickej medicíne

Estetická medicína a plastická chirurgia sú veľmi dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou Interkliniky.V týchto odvetviach sme začínali a mnoho ľudí nás má zadefinovaných ako trendsetterov v tejto oblasti,“ vysvetľuje Lukáš Struhár, riaditeľ spoločnosti Interklinik.

Ako najväčšiu výhodu takéhoto komplexného zariadenia považujú to, že dokážu pokryť množstvo potrieb a úkonov pod jednou strechou. Napríklad ak plastický chirurg potrebuje sono prsníkov, nemusí pacientka navštíviť iné zariadenia, ak potrebuje jeden odborník názor iného, platí to isté.

„Ďalšou obrovskou výhodou je služba pre celú rodinu, napríklad o našich gynekologičkách, fyzioterapeutoch či zubároch môžeme povedať, že sú rodinnými lekármi a dokážu pomôcť všetkým členom, zubári dokonca aj deťom,“ ozrejmuje Struhár.

Struhár dodáva, že sa snažia priblížiť a dorovnať sa kvalitou služieb zahraničným klinikám, ktoré integrujú a slúžia pod jednou strechou. „A v tom sme možno unikátom v Bratislave, lebo žiaden z konkurentov toho nemá až tak veľa na jednom mieste,“ dopĺňa. Viac informácií o Interklinik

K vzhľadu patrí aj oblasť stomatológie. Starajú sa Slováci dostatočne o svoje zuby?

Prevencia absentuje u väčšiny z nás. Pri stomatológii je to spôsobené tým, že sa ľudia často boja stomatológa, odkladajú návštevy a často riešia problém, až keď je neskoro. Druhý problém je vnímanie, že stomatológia je drahá.

Ak sa problém nerieši, tak to vedie k väčším problémom, ktoré sú výrazne drahšie a časovo náročnejšie na riešenie. U nás ponúkame dostupnú stomatológiu pre všetkých. Vieme nastaviť individuálne liečebné plány. Na rozdiel od konkurencie nejdeme po kvantite, kvalita je pre nás prvoradá.

Bolo náročné vybudovať úspešnú firmu pri pomerne veľkej konkurencii? V čom ste podľa vás lepší ako ostatné kliniky?

Široké portfólio služieb, klienti môžu využiť kombináciu rôznych oddelení, ktoré nenájdu na iných klinikách. Unikátna kombinácia zdravia aj krásy. Jedna z našich hlavných výhod je to, že sa snažíme zameriavať na kvalitu a nie kvantitu. Ku každému klientovi pristupujeme individuálne a snažíme sa splniť všetky požiadavky.

Stabilný kolektív zamestnancov, niektorých z nich máme 10+ rokov, naša konzultantka je u nás 30 rokov. Diskrétnosť je našou devízou, máme najviac celebritnej klientely, ktorá k nám chodí s radosťou, pretože vedia, že si ceníme ich intimitu. Za nás hovorí najmä naše renomé, počet rokov na trhu a profesionalita, ktorá nás definuje.

Pociťujete rivalitu medzi klinikami alebo si každý buduje svoj vlastný biznis?

Rivalitu vnímam najmä v tom, že zdravotníckeho personálu je málo. Naši šikovní lekári dostávajú ponuky z trhu, aby prešli k niekomu inému. Vnímam to však pozitívne, máme personál ľudí, ktorí u nás pracujú aj 10 rokov a nepotrebujú sa presúvať inam.

Snapinsta.app_275755429_702880094409234_8184336857106366246_n_1080
zdroj: Instagram/interklinik - Preventívne prehliadky u zubára absentujú u väčšiny z nás. Pri stomatológii je to spôsobené tým, že sa ľudia často boja stomatológa, odkladajú návštevy a často riešia problém, až keď je neskoro. Druhý problém je vnímanie, že stomatológia je drahá, konštatuje Struhár.

Akým prerodom či modernizáciou prešla slovenská medicína za posledných 10 rokov? Aké techniky sa už nepovažujú za správne a čo sa, naopak, odporúča?

Medicína napreduje v oblasti strojov a digitalizácie rapídnou rýchlosťou a každý rok je niečo nové. Nedá sa povedať, že sa niečo nepovažuje za správne, ale existujú lepšie nové spôsoby, ktoré sú pre telo menej invazívne alebo zaťažujúce, napríklad laparoskopická operácia, a je to v každom odvetví. Neplatí také, že jeden naučený postup platí na všetkých, treba pristupovať individuálne k jednotlivým pacientom, operatér vyberie to správne

Ovplyvní ho v nejakom smere aj umelá inteligencia?

Určite áno, vo veľkej miere ovplyvňujú vývoj najmä moderné technológie, napr. pri plastike prsníkov máme program, ktorý pacientke dokáže urobiť neuveriteľnú 3D vizualizáciu, vďaka ktorej žena vidí, ako presne bude po operácii pŕs vyzerať. Umelá inteligencia však nikdy nenahradí ľudský úsudok a lekára, na to by sa nemalo zabúdať.

Aké ďalšie plány máte v Interklinik do budúcna? Plánujete expanziu do iných miest?

Držíme krok s trendami a snažíme sa spĺňať aj tie najnáročnejšie požiadavky našich klientov zachovávajúc si individuálny prístup ku každému z nich a zároveň dbáme na odbornosť.

Samozrejmosťou je u nás ponúka tých najmodernejších technológií a prístrojov, ale uvedomujeme si, že na každý prístroj či techniku je potrebný človek, a preto neustále pracujeme a podporujeme náš tím odborníkov vo vzdelávaní.

Tento rok nás čaká renovácia kliniky pri 30. výročí fungovania. Každý rok prinášame na Slovensko medzi prvými rôzne efektívne a inovatívne technológie aj metódy ošetrení zamerané nielen na ozdravenie a skrášlenie pokožky tváre, celého tela, ale tiež povzbudenie mysle a naštartovanie celej osobnosti.

Naši lekári navštevujú medzinárodné, ale i domáce konferencie či workshopy a tešíme sa, kedy prinesieme opäť množstvo nových služieb.

Našou najlepšou reklamou sú spokojní klienti. Momentálne sa sústredíme na vylepšenie našej kliniky v BA, ale expanziu do iných miest v rámci SR nevylučujeme.

interklinik struhár rozhovor
zdroj: Startitup - Umelá inteligencia však nikdy nenahradí ľudský úsudok a lekára, na to by sa nemalo zabúdať, upozorňuje Struhár.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá