Slováci založili cestovku, ktorá turistom ukazuje Bratislavu v legendárnej Škodovke

  • Je na čase si uvedomiť, že Bratislava má väčší turistický potenciál ako iba "mini Viedeň s lacným pivom".
so
authenticslovakia.com
  • Je na čase si uvedomiť, že Bratislava má väčší turistický potenciál ako iba "mini Viedeň s lacným pivom".

Či už sa nám to páči alebo nie, Bratislava je omnoho viac ako pozostatky stredoveku a Rakúsko-Uhorska. 20. storočie a socializmus ju poznačili možno viac ako ktorékoľvek iné obdobie. A práve to ju robí zaujímavou.

Cestovná kancelária Authentic Slovakia sa rozhodla ukázať turistom aj túto tvár hlavného mesta. Domáci ju berú ako samozrejmosť. No pre niekoho, kto o socializme počul iba veľmi málo, vie byť zaujímavejšia ako kostoly, ktoré sa veľmi nelíšia od tých čo videl už v dvadsiatich iných mestách.

„Chceme ukázať ľuďom to, čo sa vynecháva. V Bratislave sa sprievodcovia sústreďujú na stredovek, Habsburgovcov, ale tém z 20. storočia je málo. Možno sú ešte citlivé, ale práve na tie sa zameriavame. Ukazujeme relikty socializmu. Bez cenzúry. Nie však čiernobielo. A hovoríme o nástupe divokého kapitalizmu. Ukazujeme im veci, ktoré boli dobré. Ale aj množstvo vecí, ktoré nefungovali,“ povedal pre portál Žurnál.Pravda.sk jeden zo sprievodcov Juro Sikora.

Authentic Slovakia založili bratia Braňo a Peter Chrenkovci v roku 2009. Zážitok zo spoznávania socialistickej minulosti sa rozhodli umocniť aj tým, že na svoje prehliadky budú používať ikonu vtedajšej doby – Škodu 100.

Prehliadky, ktoré turistom ukazujú vojenské bunkre, opustené továrne, Slavín či Petržalku u zákazníkov zabodovali. Sprievodcovia sa snažia priblížiť nedávnu minulosť post-socialistického mesta štýlom, akým by ju prezentovali kamarátovi.

Vzniká tak unikátny zážitok, na ktorý turisti len tak ľahko nezabudnú. Dôkazom je aj nespočetné množstvo 5 hviezdičkových recenzií na TripAdvisore, ktorý Authentic Slovakia udelil Certifikát Excelencie.


Okrem Škody 100 majú dnes vo svojej retro flotile ešte 4 ďalšie autá. Medzi nimi aj neslávne známu Škodu 1203, ktorú používajú pri väčších skupinách.

Prehliadka post-socialistickej Bratislavy ale nie je to jediné, čo Authentic Slovakia ponúka. Turistov berú aj na „pub crawl“ do štyroch krčiem na Záhorí, alebo na cyklo-prehliadku oblasti bývalej železnej opony. Okrem Bratislavy začali nedávno ponúkať aj autentickú prehliadku Košíc, alebo ubytovanie v retro byte v Brezne.

 

Authentic Slovakia sa nebojí prijať našu minulosť a uvedomuje si, že roky socializmu Slovensku dali unikátny charakter. Samozrejme, je to len malá náplasť na všetky negatíva spojené s týmto obdobím, no minulosť nezmeníme. Tak prečo si z nej nezobrať to najlepšie, čo sa dá.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech