Slováci založili komunitnú špajzu s lokálnymi výrobkami, v ktorej nepotrebuješ peniaze

  • V Pezinku vznikol jedinečný projekt, ktorým sa môžu inšpirovať ľudia z rôznych kútov Slovenska
  • Ide o komunitnú špajzu, ktorá združuje desiatky rodín. Tie vďaka tomuto projektu nemusia navštevovať bežné obchody či supermarkety
gugg
unsplash.com
  • V Pezinku vznikol jedinečný projekt, ktorým sa môžu inšpirovať ľudia z rôznych kútov Slovenska
  • Ide o komunitnú špajzu, ktorá združuje desiatky rodín. Tie vďaka tomuto projektu nemusia navštevovať bežné obchody či supermarkety

Spoločným úsilím vybudovali komunitnú špajzu, v ktorej nájdeš rôznorodý sortiment, prevažne od lokálnych výrobcov. Na svoje si tu prídu aj zástancovia bezobalového nakupovania.

Bližšie nám celý projekt komunitnej špajzy predstavila jeho spoluzakladateľka – Katarína Klimová. Katka nám vysvetlila ako celý projekt vznikol, ako si podobnú špajzu môžeš vo svojom meste otvoriť aj ty, ale aj to, prečo sa do projektu rozhodli viac neprijímať nových členov. 

Čo bolo prvotným impulzom na vznik projektu Komunitná špajza? 

Prvotnou motiváciou bola túžba niekoľkých žien zabezpečiť svojim rodinám kvalitné potraviny z dobrých zdrojov bez toho, aby ich zháňaním vyplnili všetok voľný čas. Radi vieme, odkiaľ naše jedlo pochádza, kto ho pestoval. To už v dnešnej dobe vôbec nie je tak jednoduché. Tiež veríme, že mať kvalitné potraviny nemusí byť iba výsadou rodín s nadpriemerným príjmom a že komunitné projekty robia svet okolo nás lepším. 

zdroj: unsplash.com

Kto za projektom stojí? Čomu sa venujete v bežnom pracovnom živote?

Za projektom celkom na začiatku stáli štyri ženy, každá profesne z inej oblasti. V čase, keď sme sa rozhodli komunitnú špajzu založiť a keď sme vymýšľali celý systém fungovania, boli sme všetky na materskej dovolenke. To nám dalo možnosť stretávať sa, diskutovať, pozrieť si príklady iných podobných projektov. Tiež to ale znamenalo, že veľa vecí sme robili iba po nociach a prípravy trvali dlhšie. Deti a ich zdravie sú však pre bláznivé nápady často tou najlepšou motiváciou.

zdroj: unsplash.com

Naše profesné skúsenosti sa celkom užitočne dopĺňali, navyše nás podporili aj naši blízki a tak na palube od začiatku boli skúsenosti s nákupom, biopotravinami, kontakty na dodávateľov, IT schopnosti, skúsenosti s tretím sektorom a fungovaním mimovládnych organizácií, ale aj s komunitnými projektmi.

Ako tento projekt funguje? Ako prebieha nákup? 

Veľmi zjednodušene povedané sa nám podarilo dať dokopy na začiatku 50 rodín, ktoré zo spoločných peňazí prenajali priestor a naplnili si špajzu. Samozrejme, naše fungovanie má svoje pravidlá, každý si svoj nákup zapíše do zošita a neskôr eviduje cez náš on-line systém. Hodnota vecí, ktoré si zobral, sa mu odpočítava z jeho vkladu. Na zabezpečovaní potravín sa podieľa dnes už vyše 15 ľudí, každý má na starosti určitý okruh vecí a za ten nesie zodpovednosť. O udržiavanie priestoru sa staráme všetci, každý týždeň má službu iná rodina. Nie je to obchod, do našich priestorov chodia iba naši členovia. Postupne vylepšujeme náš sortiment, aby sme čo najviac podporili lokálnych producentov. Samozrejme veľa vecí nevieme zatiaľ zabezpečiť z domácich zdrojov, ale snažíme sa, hľadáme, zisťujeme, študujeme, v rámci našich časových možností. Je to beh na dlhé trate, ale to nám vôbec nevadí.

Koľko rodín momentálne združujete? Podľa akých kritérií ste k sebe naberali jednotlivých výrobcov? 

Aktuálne máme na palube 70 rodín. To je ale náš horný strop, aby bol systém zvládnuteľný, keďže stojí na dobrovoľníckej práci. Čo sa týka produktov, snažili sme sa od začiatku nájsť taký zdravý kompromis. Chceli sme mať v špajzi väčšinu toho, čo sami používame a kupujeme, aby sme už nemuseli pravidelne chodiť nakupovať inam. 

Naše kritériá výberu dodávateľov sú viaceré. Pri produktoch, ako je napríklad káva, dbáme na etický rozmer pestovania, podporujeme direct-trade a férový prístup k farmárom, ale aj našu lokálnu pražiareň. Ekologický rozmer má dve úrovne – máme záujem o produkty, ktoré boli dopestované bez chémie. Dôležitým faktorom je aj samotné balenie produktov. 

zdroj: unsplash.com

A, samozrejme, radi si vymieňame naše vlastné domáce výrobky, od kozmetiky cez domáce vajíčka, med, kváskové pečivo a domáce zaváraniny, podľa aktuálnych tvorivých chúťok našich členov.

Mnoho ľudí si to neuvedomuje, ale veľa u nás kedysi bežne pestovaných produktov sa dnes dováža a miestni pestovatelia už skoro nie sú. Dobrým príkladom sú napríklad strukoviny, ktoré kedysi ľudia pestovali, aby doplnili pôde dusík, dnes ale máme väčšinové poľnohospodárstvo nastavené na intenzívne používanie umelých hnojív, herbicídov, pesticídov, desikácie. To všetko má obrovský vplyv na kvalitu pôdy, vôd, nehovoriac o našom zdraví. Iba dlhodobou podporou drobných pestovateľov a chovateľov, ktorí sa s láskou starajú o kus krajiny, ktorú užívajú, môžeme zachovať to krásne, čo u nás máme.   

zdroj: unsplash.com

Tiež sa ale snažíme prihliadať na ceny, keďže máme veľa viacpočetných rodín a nechceme mať ponuku nastavenú iba pre nadpriemerne zarábajúcich. Preto napríklad v ponuke drogérie máme aj veľmi striktné ekologické produkty, aj určité kompromisy, najlepšie, aké sme našli pri zvážení cenovej dostupnosti.

Aké najzaujímavejšie produkty tu ľudia nájdu? Ako je to s nákupom drogérie?

Pre mňa najzaujímavejšie sú veci, ktoré idú priamo od výrobcu – pestovateľa, chovateľa, k našim členom. Máme členov, ktorí chovajú kravičky na veľkých pastvinách, nikto im neberie mláďatá hneď po narodení, sú vlastne členmi rodiny. Najprv pijú mláďatá, až zo zvyšného mlieka odoberú majitelia. Vyrábajú syr, maslo, úžasný tvaroh. 

zdroj: unsplash.com

S našimi domácimi malinami a medom od ďalších členov, našich kamarátov, je to mňamka. Keď pridám ešte mletú vanilku, ktorú nám priamo dováža Slovák žijúci na Jáve a roky tam pomáha miestnym farmárom k lepšiemu životu, sú to moje naj raňajky tohto obdobia. 

Ďalší členovia majú sliepky s voľným výbehom, dokrmované naklíčeným obilím, ktorých vajíčka zvládnu zásobovať všetky naše rodiny. Ich susedia lisujú levanduľový éterický olej z vlastnej úrody. Jedna naša členka vyrába tuhé šampóny, mydlá a domáce deodoranty, ďalšia sa venuje renesancii slovenskej vlny, mnohí zabrusujú do alternatívneho vzdelávania, lesnej pedagogiky. Sme pestré zoskupenie, veľmi sa z toho teším.

zdroj: unsplash.com

Z drogérie máme pomerne pestrú zásobu všetkého, čo bežná domácnosť potrebuje, od prostriedkov na pranie, cez žlčové mydlá (bez obalu) na detské plienky a fľaky od ovocia, prostriedky na riad a mnoho iného. Pár výrobcov už sa na náš návrh posnažilo a pripravili pre nás bezobalové riešenia, pretože práve množstvo vznikajúceho odpadu je jednou z vecí, ktoré sú pre nás pri rozhodovaní veľmi podstatné. Máme tiež základy domáceho čistenia, sódu bikarbónu a kyselinu citrónovú, na riad namiesto syntetickej hubky luffu. Verím, že mnohé rodiny za posledný rok trochu obmenili svoje zvyky a objavili množstvo skvelých vecí, ktoré šetria prírodu a tak vzácne zdroje.

Ak by sa ľudia chceli inšpirovať vaším nápadom a rozhodli by sa založiť podobný komunitný projekt, na čo by si mali dávať pozor? Viete poskytnúť nejaké know-how z tejto oblasti?

My sme sa snažili stanoviť si rozumné pravidlá fungovania, ktoré zaručia udržateľnosť projektu, ale aj to, aby bol naozaj komunitný a stál na mnohých pleciach, tak aby nám všetkým vedel dlho prinášať radosť a spokojnosť. Tým, ktorí to myslia vážne a majú chuť a energiu rozbehnúť niečo podobné v svojich končinách, radi poradíme. My sme strávili zhromažďovaním informácií a nápadov skoro rok a sme vďačné, že nás mal kto nasmerovať. Keďže sme ale už pracujúce mamy malých detí, náš čas má pre nás cenu zlata, takže sa ozývajte, až keď to budete myslieť naozaj vážne.

Aké sú vaše plány do budúcna? 

Chceli by sme ešte viac posilniť komunitný rozmer projektu, aby sme si vzájomne v našom krásnom kraji boli podporou a sieťou užitočných kontaktov. Tiež postupne dolaďujeme ponuku a dopĺňame, čo nám chýbalo. Najmä si ale chceme užiť krásnu farebnú jeseň v kruhu našich blízkych ľudí.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá