Slováci zarábajú nad tisíc eur len v dvoch mestách. Na jedno z nich by si to netipoval 

  • Čistá mzda nad tisíc eur je iba v Bratislave a Malackách
  • Aká je čistá mzda na najhoršie platených pozíciách?
  • V ktorých mestách sa zarába najlepšie a akú čistú mzdu majú najlepšie platené odvetvia a profesie?
platy slováci
Pixabay
  • Čistá mzda nad tisíc eur je iba v Bratislave a Malackách
  • Aká je čistá mzda na najhoršie platených pozíciách?
  • V ktorých mestách sa zarába najlepšie a akú čistú mzdu majú najlepšie platené odvetvia a profesie?

Najvyššia priemerná mzda je v Bratislavskom kraji. Analýza portálu Platy.sk ukazuje, že ide o jediný región na Slovensku, kde je priemerný čistý plat vyšší ako tisíc eur. Ako vyzerá priemerná čistá mzda zamestnancov? Vo väčšine regiónov na Slovensku je nižšia ako tisíc eur. Jedinou výnimkou je Bratislavský kraj. Ukazuje to analýza portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia.

zdroj: Profesia.sk/Platy.sk

Pracovníci v hlavnom meste zarobia v priemere 1614 eur v hrubom. Mzdová kalkulačka na Platy.sk potvrdzuje, že pri uplatnení nezdaniteľnej časti ide o 1202 eur v čistom.

Všetky ostatné regióny majú čistú priemernú mzdu pod tisíc eur. K tejto hranici sa najviac približujú pracovníci v Košickom a Trnavskom kraji. Naopak, najnižší čistý priemerný príjem majú zamestnanci z prešovského regiónu. Ich mzda očistená od daní a odvodov predstavuje 770 eur.

Rozdelenie priemerných platov podľa miest nasvedčuje, že čistý zárobok nad tisíc eur možno u nás vidieť iba v dvoch mestách. Okrem Bratislavy ide ešte o Malacky.

zdroj: Profesia.sk/Platy.sk

V rebríčku najlepších čistých zárobkov skončili na ďalších miestach Trnava, Senec a Košice. Na vrchole manažment a IT, na spodku pomocné práce a textilný priemysel. Najlepšie priemerné platy sú vo vrcholovom manažmente. Priemerná hrubá mzda tu predstavuje až 3138 eur. Teda 2271 eur v čistom.

zdroj: Profesia.sk/Platy.sk

Mimo riadiacich pozícií sú podľa Platy.sk najvyššie mzdy v informačných technológiách. Čistá priemerná mzda je tu však takmer o 1000 eur nižšia ako vo vrcholovom manažmente.

Na opačnom konci rebríčka skončili pomocné práce. Priemerný hrubý plat tu predstavuje 718 eur. To znamená, že zamestnanci si v tomto odvetví zarobia v priemere 574 eur v čistom.

zdroj: Profesia.sk/Platy.sk

Analýza portálu Platy.sk rieši tiež priemerné čisté zárobky na konkrétnych pozíciách. Najnižší priemerný plat eviduje stránka na pozícií upratovačka. Priemerný hrubý plat predstavuje 636 eur, čo je 516 eur v hrubom. 

Pozícií, pri ktorých portál eviduje čistý príjem nižší ako je 550 eur, je viac. Okrem spomínanej upratovačky ide tiež o pomocnú silu do kuchyne, školníka, chyžnú, šičku, vrátnika a opatrovateľov.

zdroj: Profesia.sk/Platy.sk

Hodnota životného minima tento rok opäť vzrástla

Slováci sú známi tým, že keď ide o hodnotenie miezd v našej krajine, neberú servítku si pred ústa. A to najmä, keď sa pozrieme len pár kilometrov za naše hranice, napríklad do Rakúska.

Minimálna mzda pre prvý štvrťrok 2020 u nás predstavuje 520 eur. Pre jednu odpracovanú hodinu je to 3,333 eur. Za túto sumu na Slovensku pracujú približne 4 % ľudí. Čo sa týka priemernej mesačnej mzdy zamestnanca v hospodárstve SR, tá sa tento rok pohybuje na úrovni 1 177 eur

Slovák opísal pracovnú skúsenosť z farmy vo Švajčiarsku. Žiadna výplata a nadávky od zamestnávateľa

Samostatnou kategóriou je hodnota životného minima, ktoré sa aj tento rok zmenila. Ide o hodnotu, ktorá predstavuje hranicu mesačného príjmu, kedy sa človek ocitne v núdzi. Táto suma by mala človeku v našej krajine vystačiť na základné ľudské potreby akými je bývanie, jedno teplé jedlo denne a základné ošatenie. Životné minimum na dospelú osobu sa tento rok zvýšilo o 2,2 %, teda o 4,63 eura, na sumu 214,83 eura

Od výšky životného minima sa však odvíja aj suma viacerých sociálnych dávok ako napríklad rodičovský príspevok, prídavok na dieťa, či nezdaniteľná časť základu dane a iné.

Zdroje: Profesia.sk, Platy.sk, slovak.statistics.sk, minimalnamzda.sk, employment.gov.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech