Slováci získali investíciu, o akej môžu iné startupy len snívať. O ich produkt sa vo svete trhajú

  • Slovenský startup Vectary, ktorý zmenil 3D modelovanie, získal investíciu vo výške 7,1 milióna amerických dolárov (6 miliónov eur)
  • Platforma chce pokračovať vo svojom cieli uľahčiť a sprístupniť 3D modelovanie
  • Pandémia koronavírusu zamedzila interakciám v reálnom živote a zvyšuje dopyt po 3D a AR 
Vectary
Vectary
  • Slovenský startup Vectary, ktorý zmenil 3D modelovanie, získal investíciu vo výške 7,1 milióna amerických dolárov (6 miliónov eur)
  • Platforma chce pokračovať vo svojom cieli uľahčiť a sprístupniť 3D modelovanie
  • Pandémia koronavírusu zamedzila interakciám v reálnom živote a zvyšuje dopyt po 3D a AR 

Slovenský startup Vectary získal investíciu vo výške 7,1 milióna amerických dolárov (6 miliónov eur) od EQT Ventures fondu. Ide o jednu z najvyšších investícií do startupu v našom regióne. Platforma chce pokračovať vo svojom cieli uľahčiť a sprístupniť 3D modelovanie čo najväčšej skupine potenciálnych užívateľov.

Modelovanie 3D bolo donedávna hlavne métou profesionálov, ktorí ovládali komplikované programy bežiace na výkonných počítačoch. Startup Vectory priniesol zmenu, modelovanie je oveľa jednoduchšie a intuitívnejšie, čo umožňuje vytváranie modelov aj pre začiatočníkov.

Navyše je ich platforma dostupná cez internetový prehliadač, nepotrebuje inštaláciu na PC. Vytvorené modely sa potom ukladajú na cloudové konto a dajú sa zdieľať aj s inými užívateľmi.  V kombinácii s komunitou dizajnérov umožňuje užívateľom s malými alebo žiadnymi skúsenosťami s 3D modelovaním vytvárať vysokokvalitný obsah 3D a AR.

3D prekoná 2D 

Vectary bola založená v roku 2014 a v súčasnosti ju používa viac ako milión užívateľov po celom svete, a viac ako tisíc dizajnérskych agentúr a kreatívnych štúdií.

Vectary založili Michal Koor (CEO) a Pavol Soviš (CTO), podľa nich ide o platformu postavenú pre dizajnérov dizajnérmi. Zakladateľov spájajú desaťročia skúseností v oblasti dizajnu a technológií. Koor pracoval ako priemyselný dizajnér, keď si uvedomil, že zložitosť používania a zdieľania obsahu vytvoreného pomocou tradičných nástrojov na tvorbu 3D bráni širšiemu prijatiu 3D.

zdroj: Vectary

Pre malú veľkosť slovenského trhu a jeho obmedzené možnosti sa zakladatelia rozhodli presťahovať do Spojených štátov a učiniť startup globálnym. Spočiatku začínala platforma ako bezplatná. Dnes sú bezplatné tri modely, potom si môže užívateľ vybrať z troch spoplatnených balíčkov podľa jeho potreby.

 „3D nakoniec prekoná 2D,“ uviedol Michal Koor. „Pochopenie tvaru, hĺbky a mierky predmetov sú obzvlášť dôležité pri výbere a nákupe výrobkov a čoskoro bude mať 3D obsah na webe taký známy ako teraz obrázok JPEG. Čoraz viac ľudí teraz konzumuje obsah a pracuje vo virtuálnych prostrediach, čo dáva návrhárom možnosť na vytváranie a zdieľanie 3D / AR obsahu je čoraz dôležitejšie. Cieľom spoločnosti Vectary je demokratizovať vytváranie, zdieľanie a spoluprácu na obsahu 3D / AR.“

Pandémia zvyšuje dopyt po 3D a AR 

Vďaka pandémii koronavírusu, ktorá znemožnila interakcie v skutočnom živote a presunula viac ľudí online, zaznamenala spoločnosť Vectary 300% nárast počtu zobrazení AR, keď viac firiem začalo prezentovať svoje produkty v 3D online. Vďaka pokroku v hardvéri a softvéri a zvýšenej rýchlosti internetu, ktorá teraz umožňuje širšiu škálu aplikácií pre obsah 3D / AR, sa v nasledujúcich rokoch očakáva zásadnejší posun v dizajne. Konfigurovateľné 3D prvky a obsah pre 2D web, ako aj VR / AR, budú čoraz bežnejšie. Prispieť k tomu môžu aj veľkí technologickí hráči ako Microsoft, Facebook a Apple.

„Vectary dokazuje, že 3D a AR sú to, čo bude hýbať webom ďalej. Pavol, Michal a tím Vectary je zameraný na neuveriteľné produkty a má skutočnú vášeň pre dizajn. Vytvorili fantastický produkt s nádherným používateľským rozhraním, ktorý môžu používať aj začiatočníci a návrhári 2D, ako aj skúsenejší 3D návrhári. Pred nami sú obrovské príležitosti a som nadšený, že môžem byť ich súčasťou vytvárania histórie dizajnu s tímom Vectary a pokračovanie v rozvíjaní tejto ponuky do niečohosa stáva normou pre návrhárov,“ uviedol Ted Persson, partner a investičný poradca spoločnosti EQT Ventures.

Zdroje: Vectary, EQT Ventures, HNonline.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech