Slovák, ktorý má v Anglicku vlastnú firmu, vyriešil 850-tisícový poistný podvod

  • Odišiel do Anglicka za tenisom a skončil pri odhaľovaní poistných podvodov
  • Vysoká škola bola pre neho iba možnosť získať titul, ktorých je na Slovensku už aj tak maximálny prebytok
  • Založil si vlastnú firmu
  • Pri odhaľovaní poistných podvodov narazil na veľa zaujímavých prípadov
  • K jeho najkomplikovanejším prípadom paradoxne patrila krádež psov
  • Vyriešil poistný podvod siahajúci k 1 miliónu libier
collage
  • Odišiel do Anglicka za tenisom a skončil pri odhaľovaní poistných podvodov
  • Vysoká škola bola pre neho iba možnosť získať titul, ktorých je na Slovensku už aj tak maximálny prebytok
  • Založil si vlastnú firmu
  • Pri odhaľovaní poistných podvodov narazil na veľa zaujímavých prípadov
  • K jeho najkomplikovanejším prípadom paradoxne patrila krádež psov
  • Vyriešil poistný podvod siahajúci k 1 miliónu libier

Pred 13 rokmi si prerušil vysokú školu managementu hneď po prvom semestri a odišiel si do Anglicka. Čomu predchádzalo takéto rázne rozhodnutie?

Pravdupovediac som sa na vysokej škole trochu trápil. Nie som akademický typ človeka a nad knihami sa mi sedí dosť ťažko. Už po prvom semetri som si uvedomil, že ja a vysoká škola nie sme kompatibilní a tak som využil ponúknutú možnosť ísť hrať tenis do Anglicka na letnú sezónu. Ak by sa takáto ponuka nenaskytla, asi by som sa ostal trápiť v škole, ktorú by som aj tak možno nedokončil. Retrospektívne som vlastne aj rád, že som štúdium ukončil, keďže som nemal najmenšiu ideu o tom, čo by som chcel v budúcnosti robiť a vysoká škola bola len možnosť získať titul, ktorých je na Slovensku už aj tak maximálny prebytok.

Tenisu si sa venoval iba pár mesiacov. Kedy si si uvedomil, že to nie je cesta, ktorou chceš ísť?

Áno, tenisu som sa venoval iba jednu letnú sezónu. Keď nastal čas rozhodnúť sa, či sa vrátim späť na Slovensko alebo ostanem v Anglicku, musel som si vybrať, či budem pokračovať v štúdiu alebo skúsim šťastie v krajine, ktorú som si za tých niekoľko mesiacov zamiloval a kde som si vytvoril vzťahy, ktoré trvajú až dodnes.

Tenis a poistné podvody, to su dva odlišné svety. Ako sa dá prejsť z profesionálneho tenisu do riešenia poistných podvodov?

Keďže som vedel, že môj kontrakt koncom leta vyprší, začal som si hľadať nejakú prácu. Tak som cez deň pracoval v špecializovanom športovom obchode a večer v nočnom klube ako barman. To boli vlastne tie začiatky. Práca v nočnom klube ma naozaj bavila, podobne ako mnohých iných skorých dvatsiatnikov. Bola to dynamická práca a každý večer bol úplne iný. Ani neviem ako, zavolal si ma majiteľ klubu a opýtal sa ma, či mám vodičský preukaz a že momentálne potrebuje šoféra. Takže moju druhú návštevu Londýna som zažil ako šofér veľkého Hummera pre môjho šéfa. Aha, ale to som mu zabudol povedať, že Londýn vôbec nepoznám.

Stratil som sa toľkokrát, že na to doteraz obaja so smiechom spomíname. Šoféroval som pre neho asi tri roky. Potom som od šéfovho kamaráta dostal ponuku ísť pracovať do jeho vyšetrovacej agentúry. Netrvalo mi dlho rozhodnúť sa, keďže to znelo fascinujúco. Tam som strávil necelé štyri roky a veľkou súčasťou našej práce bolo vyšetrovanie poistných podvodov, ktorých sa v Anglicku dialo a stále deje veľmi veľa. Takže celý môj prechod z tenisu k poistným podvodom vyzeral asi takto.

Prečo bolo pre teba atraktívne práve odhaľovanie poistných podvodov? Venoval si sa niečomu takému už v minulosti?

Znelo to veľmi atraktívne. Ničomu podobnému som sa predtým samozrejme nevenoval, ale videl som veľa bondoviek, takže teóriu som mal už zvládnutú. V skutočnosti má každé vyšetrovanie dve hlavné časti. 90% je nuda, sedenie pri počítači a čakanie na príležitosť a 10% tvorí absolútna akcia, panika a vzrušenie.

Tých 10% stojí za to! Keďže v Anglicku privátne a komerčné vyšetrovanie nie je veľmi legislatívne podchytené, najčastejšie sa pracuje na princípe, čo nie je absolútne zakázané, to je dovolené a ak vás prichytia, buď majte pripravenú dobrú “story“ alebo sa zahrajte na hlúpych. Určite by som si nejaké akcie veľmi rád zopakoval.

Ako vlastne vyzerá taký novodobý poistný podvod?

Je to vlastne extrémne jednoduché. V Anglicku každý zamestnanec pozná svoje práva a jedno z nich je aj to, že sa zamestnávateľ musí vždy a za každých okolností postarať o ich zdravie, či už ide o fyzické, fyziologické alebo mentálne. Ak sa zamestnancovi stane úraz alebo si poškodí zdravie, má nárok na odškodné. Výšku odškodného určuje súd a nie sú tam žiadne minimálne alebo maximálne hranice.

Ak mal zamestnanec nejakú spoluúčasť na tomto zranení, bude samozrejme výška odškodného o čosi nižšia, ale v každom prípade odškodné musí zabezpečiť kvalitu života zamestnanca počas liečby. Ak zamestnanec tvrdí, že nie je schopný pracovať niekoľko rokov, odškodné sa môže vyšplhať aj na niekoľko miliónov libier, keďže zohľadňovať sa musia aj psychologické následky zranenia.

Problém nastane, keď zamestnávateľ pošle zamestnanca na vyšetrenie, doktor nemôže nájsť dôvod, prečo by zranenie po rehabilitácii bránilo zamestnancovi vo výkone práce, ale zamestnanec tvrdí, že stále cíti bolesť a diskomfort. V takomto prípade nemá doktor žiadnu jurisdikciu a musí dať za pravdu zamestnancovi a nesmie ho poslať do práce s bolesťou. Takto pekne si môže zamestnanec pýtať ďalšie odškodné a keďže mu už v minulosti bolo jedno pridelené, to bude slúžiť ako precedens v ďalšom možnom súdnom konaní.

Väčšinou sú tieto prípady už riešené v mimosúdnom konaní a zamestnanec dostane ďalšie odškodné. Je samozrejmé, že zamestnávateľ neprepláca odškodné zo svojho vlastného vrecka, ale platí ho zo zákonnej poistky. Poisťovňa vždy prešetrí určité percento prípadov, v ktorých je riziko podvodu. Tak sa poisťovňa obráti na vyšetrovaciu firmu, aby získala informácie o zamestnancových aktivitách alebo dôkazy v prípade podvodu.

Pred 6 rokmi si založil vlastnú firmu, ktorá ponúka poradenstvo v oblasti BOZP. Čo to presne znamená?

Vo firme Stesec Ltd ponúkame úplné poradenstvo v oblasti BOZP. Všetkým našim klientom navrhneme kroky k tomu, aby svojim zamestnancom ponúkali čo najoptimálnejšie pracovné prostredie s minimálnou možnosťou ujmy na zdraví. Takisto im ponúkneme maximálnu ochranu pred legálnymi finančnými stratami, ktoré vyplývajú z ujmy na zdraví zamestnancov, ale aj iných osôb na pracovisku. Takisto naša firma ponúka klientom širokú škálu tréningových kurzov. Momentálne je jednou z hlavných náplní našej firmy náš produkt Riddox.co.uk, ktorý sme pred necelými troma rokmi priniesli na trh a veľmi dobre sa uchytil a neustále si nachádza nových používateľov.

Riddox je online manažérsky systém na zaznamenávanie a vyhodnocovanie BOZP udalostí v rámci firiem. Systém užívateľom umožňuje lepšie analyzovať nedostatky v ich pracovných postupoch. Systém taktiež obsahuje ukazovatele, ktoré napomáhajú pri predchádzaní a elimovaní nežiadúcich udalostí a tým minimalizuje potenciálne finančné a legálne dopady týchto udalostí na firmy. Koncom roka 2018 bude Riddox používaný v 13 krajinách na štyroch svetadieloch.

Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: Štefan Semanco

Koľkým firmám ste doposiaľ pomohli vyriešiť poistný podvod? Aký najkomplikovanejší prípad ste riešili?

Nikdy som to nepočítal, ale bolo ich veľa. Najkomplikovanejší prípad nebol poistný podvod, ale krádeže psov. Aj keď sa nad tým možno trošku usmejete, krádeže psov sú v Anglicku veľmi časté. Keď si predstavíte človeka, ktorý v živote nemá nikoho, okrem svojho štvornohého miláčika, ten urobí všetko pre to, aby ho dostal späť. Vyšetrovanie trvalo päť dní a páchateľ bol starší muž, ktorý žil v lese v karavane spolu s manželkou a nevlastnou dcérou. Psov kradol a predával.

Ak psa nikto do pár dní nekúpil, tak ho zabil a zakopal v lese. Bolo to veľmi nepríjemné indivíduum a po zhodnotení rizika sme museli prípad podstúpiť miestnej polícii, ktorá nebola schopná tento prípad ukončiť. Viac menej, o rok neskôr bol tento muž odsúsený na minimum 23 rokov vo väzení za vraždu manželky a dcéry. Vtedy som bol šťastný, že sme sa nehrali na hrdinov a nekonftrontovali sme muža priamo na mieste.

Spolupracujete pri odhaľovaní poistných podvodov s políciou alebo s inými orgánmi?

Nie. Polícia je pri riešení trestných činov extrémne pomalá. Je to tým, že poistné podvody nepovažuje za prioritu, keďže byrokracia zohráva veľkú úlohu. Áno, robia dobrú prácu pri vyšetrovaní závažnej trestnej činnosti, ale zdá sa, že na finančné podvody neostáva veľa času. Takisto vás policajný tréning naučí pracovať v čiernobielom svete, jedno sa môže a to druhé sa nesmie.

Nie je tam žiadna flexibilita a možnosť posúdenia osobitnej situácie jednotlivcom. Takýmto postupom stratila polícia v Anglicku bohužiaľ autoritu. Slováci a iní cudzinci žijúci v Anglicku mi dajú isto za pravdu. Často sme chceli s políciou spolupracovať, ale bolo to extrémne zložité, pretože skutočný svet je farebný a nie čiernobiely.

Ako vyzerajú charakteristické triky poistných podvodníkov?

To je veľmi zložitá otázka. Ako som už spomínal, nie je potrebné ovládať nejaké triky, iba trošku poznať systém a vedieť, ako funguje. Niektoré charakteristické črty však títo podvodníci majú. Na začiatku sú veľmi milí a nápomocní a snažia sa vám čo najviac výjsť v ústrety, pokiaľ im neprekážate v pokračovaní ich nekalých činností. Ak ste neodbytný, začnú byť oveľa ostrejší a nepríjemnejší. Sú taktiež veľmi obozretní. Neustále si všímajú okolie a preskúmajú všetko a každého v okolí svojho obydlia. Ľudia, ktorí sa nemajú čoho obávať si väčšinou nevšímajú svoje okolie tak svedomito, ale myslia iba na to, kam idú a čo budú robiť.

Poistní podvodníci sú poväčšine (nie však vždy), z nižšej vrstvovej triedy a bývajú vo svojich spoločenstvách, kde viac menej každý robí niečo, čo je na hranici legálnosti alebo ilegálne. Uvedomujú si vzájomné aktivity a vedia, že sa musia navzájom podporovať a neponúknuť “outsiderom“ informácie, ktoré by mohli poškodiť ostatných v okolí.

Pri odhaľovaní jedného poistného podvodu ste použili skyté kamery a vycestovali ste za podvodníkom do Škótska. Ako vyzerá samotné odhalenie poistného podvodu?

Áno. Poškodený si žiadal 630 tisíc libier za ublíženie na zdraví zapríčinené pádom z nákladného vozidla. Poisťovňa uznala, že odškodenie je nutné, ale suma sa zdala privysoká a preto chceli tento prípad vyšetriť. Pred samotným vyšetrovaním si musíte zistiť, aký úraz sa mal dotyčnému stať a aké by mal mať fyzické limitácie. Počas vyšetrovania porovnávate tieto limitácie s aktivitami, ktoré dotyčný človek vykonáva. To vám dá indikáciu, či je dotyčný naozaj poškodený alebo do určitej miery len predstiera.

Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: Štefan Semanco

Ako je to s podnikaním v Anglicku? Sú tam začínajúce firmy podporované viac ako tie na Slovensku?

Áno, je to úplne iné, ako na Slovensku. Hlavne z byrokratického a pracovného hľadiska. Veľakrát, keď prídem na Slovensko, čudujem sa, prečo toľko podnikateľov behá z jedného úradu na druhý so všelijakými aktovkami a papiermi. Fľašky zabalené do papiera s nádejou, že sa im podarí rýchlejšie vybaviť ďalšiu pečiatku. V Anglicku sa všetko od založenia firmy po DPH a daňové priznania vybavuje online alebo cez telefón. Naozaj sa snažia uľahčiť hlavne malým a stredným podnikateľom cestu za svojimi cieľmi.

Je potom omnoho jednoduchšie sústrediť sa na podnikanie a nie na pečiatky. Keď som minulý rok zabudol zaplatiť DPH v termíne, čo najskôr som zavolal na úrad, kde mi len povedali, aby som tú platbu zohľadnil v budúcom termíne. A tak sa aj stalo, bez naháňania alebo vyhrážok. Ďalším slovenským fenoménom je nedostať zaplatené od fyzickej alebo právnickej osoby za služby alebo tovar.

A potom čakať roky, kým sa takýto prípad dostane pred súd. A či zaplatené dostanete alebo nie, musíte zaplatiť daň z toho, čo ste vyfaktúrovali. Začiatkom roka 2018 sa mi to tiež prihodilo. Podal som onine žiadosť na súd. Keďže sa neplatca k tejto žiadosti do 6 týždňov nevyjadril, automaticky som súd vyhral a o ďalšie dva týždne som mal peniaze na účte. Na Slovensku mi to nikto neuverí.

Na Slovensku je jedným z najväčších rizík začínajúcich podnikateľov nízko kvalifikovaná  pracovná sila. Ako je to s rizikami v Anglicku?

Áno, tomu verím, aj keď na papieri to vyzerá celkom inak. Každý druhý Slovák je Mgr alebo Ing. Používajú tituly pri predstavovaní, ako keby to znamenalo, že majú lepšie ľudské kvality ako ostatní. Je mi z toho trošku smiešno.

Na druhej strane, pokiaľ zamestnáte mladého, nekvalifikovaného človeka, ktorý sa rozhodol neštudovať na vysokej škole a ten vás bude pozorovať pri práci, pomáhať vám a snažiť sa čo najviac, aby sa zdokonalil, o rok až dva máte z neho lepšiu pracovnú silu ako z magistra s diplomovou prácou o Osmijankovi. To ale musí fungovať kvalitný manažment, aby dal človeku šancu začať a postupne rásť. Začina sa to zlepšovať už aj na Slovensku, aj keď v miniatúrnej podobe.

Vidíš veľký rozdieľ medzi firemnou kultúrou v Anglicku a na Slovensku?

Vidím rozdiely. Firemná kultúra je ovplyvňovaná ľudskou kultúrou. A keďže kultúra na Slovensku a v Anglicku sa výrazne odlišuje, budú sa aj tie firemné. Z mojej skúsenosti tu panuje väčšia ľudskosť a flexibilita a ľudia na rôznych stupienkoch v rámci firmy si navzájom pomôžu. Nie je ojedinelé, keď šéf podá pomocnú ruku pracovníkom pri malých prácach, ako napríklad pri umytí riadu v kuchynke alebo pri výmene žiarovky v kancelárii.

Týmto preukazuje svoju integritu v rámci firmy, čo si zamestnanci často všimnú. Cítia sa tak viac členmi tímu, čo sa odzrkadľuje aj na pracovných výkonoch. Ale mal som tú česť pracovať minulý rok pre firmu na Slovensku, kde bola celková kultúra veľmi dobrá a povedal by som, že až lepšia, ako vo väčšine firiem v Anglicku. Bol by som rád, keby sa to iba zlepšovalo. Zlepšovanie kultúry začína manažmentom a postupne to prejde do celého tímu a okolia.

Zobraziť celú galériu (21)
zdroj: Štefan Semanco

BOZP poradenstvu sa venuješ dlho. Napadlo ti niekedy, že by si sa venoval niečomu úplne inému?

Nenapadlo. Po čase skúšania rôznych odvetví a sektorov, som si tento zamiloval a neustále sa snažím zdokonalovať, aby sme mohli našim zákazníkom ponúknuť lepšie služby, servis a zážitok.

Uvažovali ste niekedy s tvojou rodinou nad návratom na Slovensko alebo vám život v Anglicku vyhovuje?

Nikdy som nad tým neuvažoval nejako vážnejšie. Určite nie v najbližších rokoch, pokiaľ sa momentálna situácia nijako radikálne nezmení. Na Slovensko chodievam pomerne často a je to len dvojhodinový let, takže je to aj jednoduché.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá