Slovák Matej vyrába jedinečné prstene: Obrúčky robím z meteoritu aj mamutieho zubu, klasika ma nebaví

  • Firma Blackwood.rings a nápad vyrábať obrúčky vznikol úplnou náhodou
  • Matej tvrdí, že podnikať je ľahšie, ak nájdeme dieru na trhu
Obrúčky
Archív Blackwood.rings
  • Firma Blackwood.rings a nápad vyrábať obrúčky vznikol úplnou náhodou
  • Matej tvrdí, že podnikať je ľahšie, ak nájdeme dieru na trhu

Kedy sa zrodil nápad drevených obrúčok?

Niekoľko rokov dozadu a úplne náhodne. Priateľke som totiž chcel dať nejaký malý darček. Napadol mi drevený prsteň. Sadol som si za počítač a začal som pozerať videá o tom, ako sa podobná vec vyrába. Nikdy predtým som totiž nič podobné neskúšal a naučil som sa to iba prostredníctvom videí. Veľmi sa mi to páčilo. Povedal som si teda, že si objednám sústruh a idem do toho. Potom už to išlo samé.

Ak si porovnáš počet objednávok vtedy a teraz, je medzi tým citeľný rozdiel?

Prvý rok som si na tom nezarobil skoro nič. Predával som totiž prstene za 10 € prostredníctvom SAShE. Možno teda povedať, že som ich ponúkal iba ako jednoduché doplnky a to sa moc neuchytilo. Musím však uznať, že moje prvé výtvory nevyzerali príliš dobre. Až potom som si povedal, že skúsim vyrábať svadobné obrúčky. S podobným nápadom sa biznis rozbehol o niečo rýchlejšie. Aktuálne zas situáciu trochu skomplikovala korona.

Aký vplyv má teda pandémia na oblasť, v ktorej podnikáš? Predsa len, mnoho svadieb museli ľudia zrušiť.

Prvá vlna bola kritickejšia. Ľudia boli vystrašení a nemal som skoro žiadne objednávky. Potom sa to zlepšilo a začali nejaké prichádzať. Je však nutné dodať, že nie v rovnakom množstve ako predtým. Obrúčky, ktoré aktuálne vyrábam, súvisia skôr s objednávkami, ktoré pripravujem na budúci rok. Ozývajú sa však aj takí, ktorí budú mať malinký obrad.

Koľko trvá výroba jednej obrúčky a aký proces sa za ňou skrýva?

Ťažko povedať. Všetko totiž závisí od zvoleného modelu. Zo začiatku mi výroba jednej obrúčky trvala viac ako dva dni. Teraz už, samozrejme, proces trvá omnoho kratšie. Je nutné najskôr zmerať veľkosť. Ľudia tak môžu spraviť buď u nás, alebo v zlatníctve, ak sú zďaleka. Na základe rozmerov si následne spravia objednávku, vyberú model a rozhodnú sa, či si želajú aj gravírovanie. Do vnútorného obvodu vieme totiž vygravírovať akýkoľvek druh textu. Taktiež zvolia, či chcú, aby bolo súčasťou obrúčky aj zlato alebo striebro. Podľa nimi zvolených parametrov môžeme my začať s tvorbou.

Spomenul si zlato a striebro. Sú to jediné materiály, ktoré komponuješ do drevených obrúčok?

Nie sú jedinými. Prstene som vyrábal aj z kávových zŕn, mamutieho zubu a novinkou je meteorit. Mnohí sa ma pýtajú, či ide o skutočný mamutí zub. Odpoveď znie, áno. Získal som ho od kamaráta, ktorý má prístup k spomínaným veciam. Niečo podobné sa totiž dá získať na Sibíri, nakoľko sa vyplavujú z permafrostu, dlhodobo zamrznutých povrchových oblastí. Čo sa meteoritu týka, ten som získal počas dražby.

Celý obvod obrúčky je zo spomínaných materiálov?

Základ je vždy drevo. Do drážky, ktorá sa v obrúčke nachádza, potom podobné veci vkladám. Viem vyhovieť požiadavkám zákazníkov. Ak si niekto želá mať tam vsadené lúčne kvety, budú to kvety. Ak niečo iné, čo má pre nich špeciálnu hodnotu, bude to niečo iné. Samozrejme, ak by si niekto želal prsteň, ktorý je vyrobený z meteoritu celý, dá sa to. Bolo by to však finančne náročné.

Ak by sme tvoje obrúčky cenovo porovnávali s tými klasickými, aký by bol výsledok?

My sa určite držíme v nižšej cenovej kategórii, nakoľko nevyužívame toľko zlata. Človek si totiž pri klasických obrúčkach platí práve za zlato a preto je suma vysoká. To je pochopiteľné. Záleží od hrúbky a iných parametrov, ale zväčša si za klasickú obrúčku zaplatíte od 300 € hore. Naše stoja od 100 € do 200 €. Platí tu však to isté čo pri zlatých. Všetko záleží od modelu.

Neničí sa časom povrch drevenej obrúčky?

Ak sa o ne človek stará, sú nezničiteľné. (smiech) Ak sa poškodí lak, je nutné nám ich poslať na prelakovanie. Ideálne je prísť s ňou raz za rok. Preventívne. V prípade, že o ňu človek dbá podobným spôsobom, nemá obmedzenú životnosť. Nedávno sme v lakovaní prešli na iný spôsob. Z Kanady sme si totiž objednali lak, ktorý ku nám cestoval dva mesiace a používajú ho top výrobcovia, čo sa tejto oblasti týka. Ním obrúčke vrátime lesk. Je však ale nutné povedať, že rovnako sa vedia ošúchať aj klasické obrúčky, ktoré treba dať preleštiť.

Stretol si sa aj s prípadom, že sa niekomu obrúčka zlomila?

Stretol, ale v začiatkoch, kedy sme využívali iný proces výroby. Prsteň sme vtedy vyrábali z jedného kusu dreva, čo dnes už nerobíme. Aktuálne už tvoríme z viacerých vrstiev dýhy. Tú možno označiť za tenké drevo. Jej jednotlivé časti nad parou natočíme a následne lepíme na seba v niekoľkých vrstvách. Tento štýl obrúčky sa už naozaj nedá zlomiť. Takých sme vyrobili približne 300 kusov a podobný prípad sa nám stal len raz. Vtedy sme však uznali, že šlo pravdepodobne o výrobnú chybu.

Majú tvoje výrobky úspech aj v zahraničí, alebo sa zatiaľ predávajú len na Slovensku?

Už sme mali záujemcov aj z Brazílie a Talianska. Okrem týchto prípadov sa väčšina predáva najmä na Slovenku, prípadne Česku. Ak mám pravdu povedať, aktuálne nemáme snahu preraziť v zahraničí. Instagramový profil aj naša stránka je v slovenskom jazyku a zatiaľ chceme, aby to tak ostalo. Postoj možno zmeníme v budúcnosti.

Čo sa podobných produktov týka, bolo ľahké presadiť sa na trhu?

Asi v nijakej z oblastí nie je ľahké začať podnikať. Ak je ale človek schopný nájsť dieru na trhu, je to omnoho jednoduchšie. Nemusí sa potom predierať cez silnú konkurenciu. Čo sa tej našej oblasti týka, väčšina ľudí stále preferuje klasiku. Zlatníctiev je však na území Slovenska veľmi veľa. Možností, ktoré ponúkajú drevené obrúčky omnoho menej. Máme teda viac priestoru, nakoľko nemáme veľkú konkurenciu.

Sú obrúčky jediným produktom, ktorý ponúkaš?

Všetko je to, ako som už uviedol vyššie, o zákazníkoch. Sú požiadavky, ktorým vieme vyhovieť. Ponúkame aj manžety alebo rôzne prívesky. Primárne sa však venujeme práve obrúčkam.

V minulosti si nakrúcal svadby, dnes vyrábaš obrúčky. Má to nejaký súvis?

Skôr zhoda okolností. Za obe skúsenosti som vďačný. Práve vďaka predchádzajúcej práci s kamerou a foťákom vďačím za to, že si viem produkty nafotiť sám. Celý marketing mám teda vo vlastných rukách. Ak by som mal ale tieto dve zamestnania porovnať, omnoho bližší vzťah mám ku výrobe obrúčok. O tom to asi je. Nájsť si prácu, ku ktorej máme vzťah. Potom ide všetko ľahko. Teda, aspoň o niečo ľahšie.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech