Slovák predal jachtu, ktorá sa čoskoro objaví na Netflixe. Prenajíma super luxusné plavidlá v Monaku a má prácu snov

 • Slovák David Jakabovič má podľa mnohých prácu snov
 • Predáva luxusné jachty boháčom a býva v slnečnom Monaku
 • Predať sa mu podarilo hneď niekoľko zaujímavých kúskov, jeden z nich sa objaví aj na Netflixe
Monaco Yacht Club na palube 50m jachty Joy Me
David Jakabovič
 • Slovák David Jakabovič má podľa mnohých prácu snov
 • Predáva luxusné jachty boháčom a býva v slnečnom Monaku
 • Predať sa mu podarilo hneď niekoľko zaujímavých kúskov, jeden z nich sa objaví aj na Netflixe

Nie každý si môže povedať, že má prácu snov, ktorá ho každým dňom napĺňa a baví. Slovák David Jakabovič si to povedať môže a hoci svoju prácu nevykonáva na Slovensku, ide o veľmi zaujímavý druh biznisu. V Monaku predáva super luxusné jachty, ktoré si kupujú klienti z celého sveta: od Ruska cez Austráliu až po USA.

Niektoré obchody dosahujú desiatky miliónov eur a luxusnú jachtu sa mu podarilo predať aj ruskému oligarchovi či niektorým svetovým celebritám. Startitup sa rozprával priamo s Davidom, ktorý hovorí, že jachty nie sú pre každého a slovenská klientela je veľmi malá, takmer žiadna. 

 • Ako funguje biznis s predajom jácht
 • Prečo a kto si super luxusné jachty kupuje
 • Prečo je slovenská klientela veľmi malá 
 • Ako často sa jachty menia a prečo ich majitelia často prenajímajú
 • Ako ovplyvnila pandémia biznis s jachtami

Ako ste sa vôbec dostali do tejto pracovnej pozície? Ako sa môže Slovák stať predajcom luxusných jácht v Monaku?

Je to kombinácia detského sna, tvrdej práce a, úprimne, asi tak trochu aj šťastia, že som bol v správny čas na správnom mieste. V Monaku som totiž študoval MSc. v oblasti medzinárodného biznisu so špecializáciou na import a export.

K jachtám som sa dostal práve počas štúdia, keď som začal popri univerzite stážou pre jedného z celosvetových lídrov na trhu s predajom luxusných jácht.

Začiatky však neboli vôbec ľahké, keďže medzinárodné jachtárske spoločnosti nevnímali náš región v tom čase ako zaujímavý trh a koncentrujú svoje aktivity predovšetkým na iné krajiny so silnejšou kúpnou silou a väčším počtom potencionálnych klientov.

Venujete sa predaju alebo aj prenájmom luxusných jácht?

Náš servis zahŕňa okrem poradenstva pri kúpe a predaji taktiež manažment výstavby nových jácht, respektíve celosvetové prenájmy motorových jácht, plachetníc a katamaránov nad 20 metrov, až po tie najväčšie super jachty na svete.

Čo táto práca obnáša? Ak si to porovnáme s predajcami áut, ktorých je na SK mnoho, v čom je najväčší rozdiel?

Ide o výrazne exkluzívnejší trh a nedá sa to veľmi porovnávať, keďže cena týždenného prenájmu jachty v segmente, ktorým sa zaoberáme vo väčšine prípadov, prekračuje cenu luxusného auta, čo sa, samozrejme, odzrkadľuje aj na výrazne limitovanom počte potenciálnych klientov.

To asi nie je biznis pre náš trh…

Dovolím si tvrdiť, že v regióne bývalého Československa je pre tento trh približne 100 potenciálnych klientov. Nie je preto prekvapením, že väčšina našej klientely je skôr zo zahraničia a je to aj dôvod, prečo tu bola príležitosť stať sa prvým Slovákom, ktorý ponúka takýto servis, čo som zároveň vnímal ako obrovskú výzvu a motiváciu.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá