Slovák predáva nehnuteľnosti v Dubaji: Za cenu bytu v Bratislave môžeš mať byt s prístupom na súkromnú pláž

 • Dubaj láka čoraz viac Slovákov. Nakupujú byty, domy aj vily so súkromnými plážami či fitkom
 • Nákup nehnuteľností je tam však jednoduchší ako na Slovensku. Byt je možné kúpiť cez internet a zmluvy sa odosielajú kuriérom
 • Cena je neraz nižšia ako v Bratislave a návratnosť investície dosahuje až 12 %
Untitled design – 2022-05-23T114756.688
Platinum Square
 • Dubaj láka čoraz viac Slovákov. Nakupujú byty, domy aj vily so súkromnými plážami či fitkom
 • Nákup nehnuteľností je tam však jednoduchší ako na Slovensku. Byt je možné kúpiť cez internet a zmluvy sa odosielajú kuriérom
 • Cena je neraz nižšia ako v Bratislave a návratnosť investície dosahuje až 12 %

Fitko, bazén na terase aj súkromná pláž. Prístup do súkromného kina, sauny, cigarového klubu alebo do podzemnej presklenej miestnosti, kde sa pozorujú ryby v mori.

Takýto komfort prinášajú nehnuteľnosti v krajine plnej luxusu – v Dubaji. Nákup nehnuteľností v Dubaji je však jednoduchší ako na Slovensku a môže byť dokonca aj lacnejší.

Dom s rozlohou 69 m2 sa v Dubaji predáva aj za 130 000 eur, čo je menej ako v Bratislave. Jednoizbové apartmány zas začínajú na sume 87 300 eur, naopak, v hlavnom meste ich cena neklesne pod 100 000 eur.

„Investovaním do nehnuteľností v Dubaji investujete aj do ekonomiky daného štátu, pretože s jej rastom narastá aj vaša investícia. Okrem toho Dubaj ponúka vyššiu ochranu oproti nákupu nehnuteľností na Slovensku,“ ozrejmuje pre Startitup Dávid Lehotský z Platinum Square Real Estate.

 • Uvoľnené pravidlá zdaňovania, ministerstvo šťastia aj najmodernejšia infraštruktúra. Prečo sa oplatí investovať do nehnuteľností v Dubaji? 
 • Súkromná pláž, kino či vlastná posilňovňa. Čo všetko ponúkajú tie najlukratívnejšie byty v centre Dubaja?
 • Byt v Dubaji môže stáť menej ako v Bratislave. V akých sumách sa pohybujú ceny bytov v centre mesta?
 • Slovákov pri kúpe bytu či domu zachraňuje hypotéka. Pomôže im slovenská hypotéka aj v Dubaji? 

Dávid Lehotský
zdroj: archív Platinum Square - Dávid Lehotský vo svojej kancelárii.

Pre koho môže byť kúpa nehnuteľnosti v Dubaji vhodná, či je možné splácať ju z hypotéky zo Slovenska, ale aj aké benefity bývanie v Dubaji prináša, nám v rozhovore prezradil Dávid Lehotský z Platinum Square Real Estate Dubai

Kupujú si Slováci nehnuteľnosti v Dubaji?

Máme veľa klientov z Európy a aj zo Slovenska pre veľmi dobrú dostupnosť leteckých spojov a jednoduchosť nákupu nehnuteľností v Dubaji. Pretože ich zvládnete nakúpiť aj cez internet a zmluvy sa odosielajú kuriérom.

Investovaním do nehnuteľností v Dubaji zároveň investujete aj do ekonomiky daného štátu, pretože s jej rastom naberá na hodnote aj vaša investícia. Pre rok 2022 sa predpokladá, že ekonomika porastie o 4.2 %.

Určite ich láka aj samotná strategická poloha Dubaja či uvoľnené pravidlá zdaňovania.

Áno, klienti si vyberajú Dubaj aj pre jeho strategickú polohu. Do 4 hodín letu sa vie dostať do Dubaja 2,1 miliardy ľudí a do 8 hodín je to až 5,6 miliardy ľudí.

Ďalej je to aj pre uvoľnené pravidlá zdaňovania, kde pri predaji a prenájme rezidenčnej nehnuteľnosti neplatíte žiadne dane a odvody.

Slovákov rovnako láka jedna z najmodernejších infraštruktúr, celoročný turizmus, politická stabilita či skvelé celoročné podmienky pre športovcov.

V Dubaji sa tiež nachádza desiatka svetových atrakcií – najvyššia budova na svete, najvyšší hotel na svete, najvyššie položený infinity pool na svete, najväčšia fontána na svete a mnohé ďalšie atrakcie, ktoré každoročne prilákajú milióny turistov.

Zároveň tu nastáva skvelá príležitosť pre investorov, keďže sa návštevníci potrebujú ubytovať, a okrem turistov prichádzajú do Dubaja aj ľudia na pracovné cesty na niekoľko mesiacov, ktorí si hľadajú rezidenčné bývanie.

Čo na realitnom trhu v Dubaji funguje lepšie ako na Slovensku?

Klienti majú v Dubaji vyššiu ochranu oproti nákupu nehnuteľností na Slovensku. Veľa klientov si pochvaľuje, že v Dubaji máte v cene apartmánu parkovacie miesto.

Zároveň sú peniaze, ktoré odosielajú v splátkach, kontrolované Dubai Land Department a samotný splátkový kalendár je vo veľa prípadoch náhrada hypotéky, pri najdlhších splácate nehnuteľnosť až 12 rokov.

Výhodou je aj vystavovanie faktúry, keď nemáte problém poslať platbu do Dubaja.

Platinum Square
zdroj: archív Platinum Square - Spálňa v paláci za 25 mil. eur.

 

Prečo Slováci investujú do nehnuteľností v Dubaji?

Rastúca ekonomika

Čísla a štatistiky naznačujú, že Dubaj bude mať v najbližších rokoch trvalý ekonomický rast. Ekonomika v Spojených arabských emirátoch, ktorá je bohatá na ropu, prešla nedávnymi ropnými krízami bez väčších problémov.

Okrem toho sa Dubaj stal šampiónom plánovania a ekonomického rastu v regióne MENA.

Turizmus

Dubaj porazil Londýn, Cancún, Bali a Paríž a bol uznaný ako najlepšie hodnotená destinácia na svete v súťaži Travelers Choice Awards 2022 na Tripadvisore. Ide o najväčšie turistické centrum na svete. Konajú sa v ňom rôzne umelecké a kultúrne festivaly, ako napríklad Dubajský medzinárodný filmový festival a Dubajský jazzový festival či Formula 1 Race (Abu Dhabi).

Bezpečnosť

Ide o jedno z najbezpečnejších miest na svete, ktoré je známe nízkou mierou kriminality a efektívnym právnym systémom.

Moderná infraštruktúra

Medzinárodné letisko v Dubaji získalo dvojité tituly najrýchlejšie rastúceho letiska na svete a šiesteho najrušnejšieho letiska na svete z hľadiska medzinárodnej osobnej dopravy.

Uvoľnené pravidlá zdaňovania

Dubaj neukladá žiadnu daň z príjmu fyzických osôb, daň z kapitálových výnosov ani zrážkovú daň. V roku 2018 dokonca krajina implementovala zákon, ktorý umožňuje zahraničné vlastníctvo spoločností, po ktorom nasledovalo aj zavedenie 10-ročného pobytového víza pre investorov či špecialistov.

Ministerstvo šťastia

Dubaj má ministerstvo pre „šťastie“, ktoré si kladie za cieľ byť jedným z najšťastnejších miest na svete. Víziou ministerstva je, aby šťastie a pozitivita boli životným štýlom.
Preskúmať nehnuteľnosti v Dubaji →

Líšia sa teda nehnuteľnosti v Dubaji od tých slovenských nejakým zásadným spôsobom?

V Dubaji sa neustále pokorujú hranice pri výstavbe mrakodrapov a víl. Benefitom Dubaja je, že nové projekty sú unikátne nielen pre Spojené arabské emiráty, ale aj z celosvetového hľadiska, a to vie prilákať investorov.

Okrem toho si dokážete vybrať nehnuteľnosti, ktoré boli vytvorené v spolupráci s najznámejšími dizajnérskymi značkami na svete.

Väčšina budov má svoju posilňovňu, bazén a pre najnáročnejších klientov si viete kúpiť nehnuteľnosť, kde máte bazén priamo na balkóne.

Ďalej je to prístup do súkromného kina, súkromnej pláže, sauny, reštaurácie, cigarového klubu alebo do podzemnej presklenej miestnosti, kde pozorujete ryby v mori.

O aké nehnuteľností majú ľudia v Dubaji najväčší záujem? Ide predovšetkým o investičné nehnuteľnosti?

Väčšina klientov má záujem o investičné nehnuteľnosti a chcú od nás aj následnú správu. Preto ponúkame komplexné služby, tam patrí aj krátkodobý prenájom – holiday homes a dlhodobý prenájom, kde sa nemusia o nič starať.

Veľa klientov má však záujem aj o občasné užívanie apartmánu na dovolenku a aj na prenájom. Pre nich je najvhodnejší krátkodobý prenájom, a keď sa apartmán nebude ponúkať, môžu ho využívať.

Ďalšia časť klientov si kúpi apartmán alebo vilu, ktorú využívajú ako dovolenkové sídlo.

Ktorá časť v Dubaji je najlukratívnejšia pre bývanie?

Medzi najlukratívnejšie časti Dubaja patrí downtown v okolí Burj Khalify. Ďalej je to Dubai Marina, cez ktorú prechádza morský kanál a je blízko pláže.

Samozrejme medzi ne patrí aj Palm Jumeirah, čo je vytvorený polostrov v tvare palmy a je viditeľný až z vesmíru, a Jumeirah Bay Island, kde sa nachádza Bulgari Resort and Residences.

Naši klienti na nej obľubujú vily a apartmány s výhľadom na more a máme v ponuke aj penthousy, ktoré majú aj 700 m² a ponúkajú tie najkvalitnejšie materiály a prístup do najluxusnejších reštaurácií na svete.

Ďalej sú to golfové komunity Meydan, Damac Hills, Emirates Hills a Dubai Hills, kde sa pripravuje aj launch nového luxusného projektu.

Platinum Square 1
zdroj: archív Platinum Square - Medzi najlukratívnejšie časti v Dubaji patrí downtown v okolí Burj Khalify, Palm Jumeirah, Meydan, Damac Hills, Emirates Hills a Dubai Hills.

Ceny nehnuteľností v týchto častiach Dubaja pravdepodobne nepatria medzi lacné záležitosti. Od akej sumy sa pohybujú ceny nehnuteľností za m²?

Ceny apartmánov sa líšia podľa oblastí. Mediánová cena za m² je okolo 3 000 eur. Palm Jumeirah má priemernú cenu okolo 6 200 eur za m² a Downtown priemerne stojí 6 100 eur za m².

Okolité časti mesta ponúkajú byty, kde zaplatíte 2 500 eur za m². Do budúcna však majú tieto lokality tendenciu zvyšovať cenu po dostavaní atrakcií, ktoré nemajú na celom svete obdobu. Vtedy sa cena bude navyšovať, ako pri dostavaných častiach v Downtown a Palm Jumeirah.

Na Slovensku pri kúpe nehnuteľností mnohí využívajú hypotéku. Dáva zmysel si ju vziať aj kvôli nehnuteľnosti v Dubaji?

V Dubaji je pre cudzincov problematické získať hypotéku a úrok môže byť medzi 4 až 6 %, čo záleží od profilu klienta. Preto je pre klienta jednoduchšie požiadať o bezúčelovú hypotéku na Slovensku a získať dlhoročnú fixáciu.

Aj my v Platinum Square vieme klientovi poradiť ohľadom hypoték, keďže spolupracujeme s odborníkmi na hypotéky v Dubaji aj na Slovensku.

Prvá Slovenka, ktorá prerazila vo svete realít v Dubaji

Realitnú kanceláriu Platinum Square Real Estate zakladala Slovenka, ktorá žije v Dubaji viac ako 12 rokov. Nathalie Amin je prvou Slovenkou, ktorá v Dubaji vlastní realitnú kanceláriu. 

„Realitní agenti sa v Dubaji často menia a pri našej spoločnosti máte istotu, že sa budete mať na koho obrátiť aj po pár rokoch, a to aj v slovenskom a českom jazyku,“ ozrejmuje pre Startitup Dávid Lehotský.

Platinum Square Real Estate ponúka komplexné služby, ku ktorým patrí:

 • nákup a predaj nehnuteľností,
 • zariaďovanie a prerábanie apartmánov a víl,
 • záhradnícke služby,
 • zakladanie spoločností a víz až po zmenáreň kryptomien.

Pobočky má spoločnosť nielen v Dubaji, ale aj v Taliansku a spolupracuje s realitnými kanceláriami a agentmi po celom svete, vrátane Slovenska a Česka.

„Svoju konkurenčnú výhodu vidíme v tom, že máme klientov, ktorí cez nás kúpia celé poschodia v nových projektoch a následne tieto nehnuteľnosti ponúkame po celom svete,“ konštatuje Lehotský.

Realitní agenti z dubajskej pobočky majú dlhoročné skúsenosti v oblasti realitného trhu. Ich výhodou je aj fakt, že pre dlhoročné skúsenosti konateľov na vysokých manažérskych postoch u developerov majú úplne iný pohľad na realitný svet v Dubaji.

„Realitní agenti v Dubaji majú za sebou len školenia od developerov a nepoznajú samotné pozadie developerstva v Dubaji. Vďaka týmto skúsenostiam dokážeme pre klienta sprostredkovať nákup pozemku v najlukratívnejších častiach Dubaja a postaviť mu tam aj vilu,“ opisuje Dávid Lehotský s tým, že spoločnosť pravidelne získava ocenenia od mnohých Dubajských developerov.

Kto sú vaši najčastejší klienti?

O nehnuteľnosti v Dubaji majú záujem najmä cudzinci. V tomto období sú to hlavne kupujúci z celej Európy, Ruska, Spojených štátov amerických a z rôznych ázijských krajín.

Medzi našich klientov však patria aj osobnosti zo showbiznisu, podnikatelia či ľudia z bežných pracovných pozícií, takže v každom segmente ekonomiky nájdeme svojich klientov. Ceny nehnuteľností sa následne líšia podľa ich požiadaviek.

Klient môže mať záujem o garsónku od 100 000 eur až po postavenie budovy za stovky miliónov eur. Vieme každému klientovi pomôcť nájsť nehnuteľnosť v rámci jeho rozpočtu.

Paltinum Square 2
zdroj: archív Platinum Square - Plávajúca vila, ktorá prináša výhľad na podmorský svet. Jej cena sa pohybuje od 4 mil. eur.

Je kúpa nehnuteľnosti v Dubaji pre cudzincov náročná? Aké podmienky musia spĺňať?

Nákup nehnuteľností v Dubaji je jednoduchší ako na Slovensku. Od klienta potrebujeme pas a nákup nehnuteľnosti zvládneme cez internet. Zmluvy sa odosielajú kuriérom. Fyzicky potrebujeme klienta až pri odovzdaní nehnuteľnosti a aj na to môžete splnomocniť našu spoločnosť.

Dá sa do nehnuteľností v Dubaji aj investovať? Aká je priemerná výnosnosť?

Pri rezidenčných apartmánoch sa neplatia žiadne dane a odvody pri nákupe a predaji nehnuteľnosti, a to isté platí pri prenájme. Kvalitné projekty majú návratnosť investície až 12 %.

Návratnosť investície je od 5 do 12 %. Výhodou je, že naša spoločnosť má po celom Dubaji nehnuteľnosti v krátkodobom a aj dlhodobom prenájme a vieme klientovi poradiť, v ktorej oblasti sa mu oplatí investovať.

Investovanie Dubaj dokonca ako mesto podporuje. Sú nejaké bonusy, ktoré takto môžu Slováci využiť?

Pokiaľ si klient kúpi nehnuteľnosť nad 750 000 dirhamov, čo je približne 189 000 eur, tak môže získať investorské víza a vďaka nim aj prechodný pobyt v Dubaji. Tieto víza môže následne rozšíriť na manželku a deti.

Pre klienta to znamená, že môže byť v Dubaji nepretržite počas roka a bez problémov si tam môže otvoriť aj bankový účet. Pokiaľ si klient kúpi apartmán nad 5 000 000 dirhamov, tak získa investorské víza až na 5 rokov a platí nižšie poplatky, ako pri základných investorských vízach.

 
 
 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Platinum Square Dubai CZ/SK (@platinumsquaredubaiczsk)

Na Slovensku za posledné obdobie ceny bytov a domov enormne narástli. Zaznamenali ste rast cien aj v Dubaji?

V priemere ceny nehnuteľností narástli za posledný rok o 26.26 % a niektoré časti vďaka novým projektom a atrakciám až o 51 % a viac. Stále je možnosť nakúpiť nehnuteľnosti za priaznivé ceny, pokiaľ ide o off plan, čo znamená nehnuteľnosť, ktorá je vo výstavbe. V tom prípade klient dostane možnosť rozložiť si platby až na 12 rokov a nemusí si zobrať žiadnu hypotéku.

Posledné roky boli poznačené hlavne pandémiou, ktorá znamenala počas obdobia neistoty prepad cien nehnuteľností po celom svete. Ako sa teda darilo trhu s nehnuteľnosťami v Dubaji?

Ceny nehnuteľností v Dubaji sa už vrátili na predpandemickú úroveň a pre situáciu v Európe začali s rastom. Nárast cien oproti minulému roku zaznamenali niektoré oblasti až o desiatky percent za m².

Expo 2020 prilákalo 23 miliónov návštevníkov a Dubaj si spravil veľmi dobrú reklamu. Zaznamenali sme zvýšený záujem o nákup nehnuteľností v Dubaji z celého sveta.

Nové luxusné projekty sa rýchlo predajú a niektoré sa v deň uvedenia na trh vypredajú. Pokiaľ náš klient nezloží pred predstavením projektu vratnú zálohu, tak sa nedostane k apartmánu ani vile v najžiadanejších projektoch v Dubaji.

Zároveň ponúkame časti Dubaja, ktoré sú ešte len vo výstavbe a v týchto oblastiach sa plánujú postaviť unikátne atrakcie, ktoré prilákajú turistov z celého sveta. Tieto oblasti sú vhodné pre investorov.

Untitled design – 2022-05-23T142318.626
zdroj: archív Platinum Square - Okolité časti mesta ponúkajú byty, kde zaplatíte 2 500 eur za m².

Mnohí ľudia sa pri kúpe nehnuteľností rozhodujú na základe pocitov či marketingových zručností predajcu. Na základe čoho by sme sa však mali rozhodovať?

Klienti by sa mali rozhodovať podľa umiestnenia projektu, pretože v niektorých lokalitách majú nižšie poplatky za správu nehnuteľnosti, a preto majú vyššie % návratnosti na investícii, a vzdialenosť nehnuteľností môže byť len 10 minút od seba.

Ďalej záleží od kvality, dizajnu a vybavenia budovy, pretože niektoré veže sú vedľa seba a rozdiel v nájme môže byť až 50 %. Ďalší faktor je, či má klient záujem o apartmán alebo vilu.

Za cenu 1-spálňového apartmánu v lepšej lokalite si klient môže kúpiť 3- alebo 4-spálňovú vilu. Budúcich nájomcov zaujíma vybavenie komunity a napojenie na hlavné diaľnice v Dubaji. Prípadné atrakcie či vybavenie komunity sú, samozrejme, jedinečný predajný argument, aby si klient vybral vašu nehnuteľnosť na prenájom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá