Slovák prišiel s nápadom, že začne stavať pasívne domy. Sú „smart“ a rastú spolu s majiteľmi

  • Ľuboš Vislocký prišiel s nápadom pasívneho domu, ktorý je „smart“ a postavený z ekologických materiálov
  • Tento pasívny dom sa prispôsobuje majiteľovi a rastie spolu s ním, bez zbytočného odpadu a hluku
hyggekolaz
Facebook Ľuboš Vislocký
  • Ľuboš Vislocký prišiel s nápadom pasívneho domu, ktorý je „smart“ a postavený z ekologických materiálov
  • Tento pasívny dom sa prispôsobuje majiteľovi a rastie spolu s ním, bez zbytočného odpadu a hluku

Spoločnosť HYGGE HOMES ponúka pasívne domy, ktoré rastú spolu s majiteľmi. Predstavte nám tento projekt trošku viac…

Nad týmto projektom som začal uvažovať pred desiatimi rokmi na vysokej škole. Zbieral som si rôzne informácie len tak, pre zaujímavosť. Po 5-ročnej praxi projektanta ma oslovil jeden výrobca s tým, či mu naprojektujem a postavím pasívny dom. Popri tejto spolupráci mi navrhol, aby sme to posunuli niekam ďalej, avšak ja som sa chcel držať toho, že som projektant a nič iné robiť nechcem. Neskôr som si však uvedomil, že viem ako projektant osloviť architektov, elektrikárov a všetkých potrebných ľudí, že viem o pasívnych domoch, viem riešiť „smart“ technológie a mám dobrý vzťah s výrobcom. Vtedy som si povedal, že idem do toho a nemám čo stratiť.

Kto stojí za celou myšlienkou HYGGE HOMES?

Pred piatimi rokmi som začal o tomto projekte hovoriť manželke, ktorá ma v tom od začiatku podporovala. Oslovil som architektov z ateliéru TOITO a taktiež známeho, ktorý sa venuje ekonómii a marketingu a tri roky sme sedeli nad touto ideou. Každý z nás mal trochu inú predstavu, no nakoniec sme ich spojili do komplikovaného projektu, ktorého samotné zhmotnenie trvalo tri roky.

Prečo bol komplikovaný?

Preto, lebo sa tu spojila montovaná drevostavba do pasívneho štandardu, ktorý je celý ovládaný cez „smart“ technológie a napokon – dom vie rásť. Takže sa spojili štyri veci, ktoré bežne človek ponúka alebo predáva separátne a nedáva to dohromady. Nám sa však táto idea veľmi zapáčila, pretože vieme osloviť mladšiu, ale aj staršiu generáciu. Celá myšlienka tohto projektu sa pohybuje okolo toho, že človek si kúpi niečo menšie, čo si vie budovať do budúcnosti.

Pasívne domy musia spĺňať niekoľko kritérií. Aké kritéria to sú? Spĺňa ich aj HYGGE HOMES?

Dôležitou súčasťou pasívneho domu je dobrá vonkajšia izolácia stavby. My v HYGGE HOMES máme 50 cm múry plné izolácie, v podlahách máme 30 cm izolácie a v stropoch 46 cm izolácie. V konečnom dôsledku máme teda peknú obálku, ktorá je zateplená. V lete teda neprepustí teplo a v zime si to teplo udrží. Jednou z podmienok je teda mať múry, ktoré neprepustia teplo.

Ďalšou podmienkou je, aby sme teplo, ktoré tam vznikne, nepúšťali von oknami a aby nešlo von komínom. V našich domoch máme rekuperáciu pre pasívne domy s 90% účinnosťou. To znamená, že teplo, ktoré tu vznikne či už vykurovaním alebo inou každodennou aktivitou pri užívaní domu, sa zoberie a vo výmenníku nám ten odvádzaný vzduch ohreje privádzaný vzduch.

Aká je výhoda pasívneho domu?

Výhodou je veľmi nízkonákladové vetranie, pretože rekuperácia sa skladá z dvoch malých ventilátorov, ktoré sa pomaly točia, odsávajú pachy a teplo z domu, nasávajú exteriérový vzduch a tlačia ho do interiéru. Tým pádom v obývačke, v spálni a v kuchyni máte prívod vzduchu a odvod vzduchu máte z mokrých častí chodieb, z kúpeľní a z technických miestností.

Na čo je takáto rekuperácia dobrá?

Keď idete spať a zavriete si dvere, tak si v noci ten kyslík do rána vydýchate. V tomto prípade, v pasívnom dome, sa pomocou rekuperácie dostáva do izby čerstvý a ohriaty vzduch z exteriéru. Ráno tak vstanete a nemáte ho vydýchaný. Rekuperáciu treba čistiť, pretože obsahuje potrubia a je na vás, aký systém si zvolíte. Toto čistenie zvládne ktokoľvek, pretože stačí otvoriť poklop, vytiahnuť dva filtre, oprášiť ich a dať naspäť. Tým pádom máte čisté potrubie a v konečnom dôsledku aj čistý vzduch.

Môžeme si takýto pasívny dom postaviť na hocijakom pozemku?

Dom treba otočiť na správne svetové strany. Väčšinou je to juh, východ a západ. Až 48% tepla na vykurovanie v pasívnom dome získavame práve slnečným žiarením. Ak by sme dom otočili opačne, tak by sme stratili práve túto hodnotu. Ak by sme ho otočili na nesprávnu svetovú stranu, tak to v lete môže spôsobiť skleníkový efekt a v dome by sa nedalo žiť. Ak by sme sa však pri našich výpočtoch pomýlili, máme pripravený plán B. Je to modul, ktorý si viete jednoducho dokúpiť.

Dom je pripravený tak, aby sme v prípade potreby na hranici domu napojili vodný register, ktorý sa zakope do záhrady do hĺbky jedného metra. V tejto hĺbke je v lete 12 stupňov a v zime 8 stupňov. V lete tak vieme nasať tento vzduch a pomocou chladnej zeme ochladzujeme vzduch cez výmenník vzduchu. Použijeme tak energiu zeme a ochladíme si dom. V zime to funguje tiež, ale s opačným efektom, teda s predhriatym vzduchom postupne ohrievame vzduch v domácnosti.

Veľa ľudí nedá dopustiť na podlahové kúrenie. Dá sa to aj v pasívnom dome?

Nízke náklady na vykurovanie nám dovoľujú mať elektrické podlahové vykurovanie. My sme našli výrobcu na Slovensku, ktorý nám dal doživotnú záruku na vykurovací systém. Tento pasívny dom teda nemá kotol, tepelné čerpadlo ani komín, takže obyvatelia tieto veci nemusia špeciálne udržiavať ani opravovať. My zalejeme do betónu podlahové kúrenie a do konca života máte o vykurovanie postarané. Je už iba na vás, koľko stupňov si nastavíte v každej jednej miestnosti.

Aké smart technológie ponúka HYGGE HOME? Čo všetko s nimi dokážeme ovládať?

Náš celý „smart“ systém ovládate prostredníctvom vášho mobilu. Viete cez neho ovládať podlahové kúrenie, vonkajšie žalúzie, osvetlenie, rekuperáciu, spotrebu elektriny a vody. V budúcnosti vieme zoznam technológii rozšíriť podľa potrieb zákazníka. Týmito„smart“ technológiami je možné ovládať napríklad aj garáž, bránu pred domom a keď vám niekto zazvoní. Môžete sedieť v práci a rozprávať sa pomocou mobilu s človekom, ktorý stojí pred vašim domom a pokojne mu aj otvoriť dvere.

Je používanie týchto ,„smart“ technológii „user friendly“?

Idea ,„smart“ technológii bola u mňa taká, že keď prídem domov nechcem chodiť s telefónom a prostredníctvom neho ovládať celý dom a byť zavesený na nejakom zariadení. Ja som chcel, aby ten byt alebo dom fungoval sám. Keď prídem domov, odložím telefón a cez ovládač si viem napríklad zapnúť hudbu. Ak nechcem používať ovládač, tak ma hneď pri vstupe do bytu alebo domu nasníma senzor a rozsvieti sa mi v kuchyni, v obývačke, pustí sa hudba a ja vchádzam do bytu, z ktorého je v podstate hneď cítiť to teplo domova. Tieto„smart“ technológie sa však väčšinou ovládajú mimo domova. Ak zabudnete vypnúť svetlo, chcete si vyvetrať alebo nastaviť teplotu v dome či zatiahnuť žalúzie,  môžete to spraviť aj z práce.

Ako dlho trvá realizácia stavby?

Idea projektu HYGGE HOMES je, že proces realizácie stavby by mal byť pre nášho klienta pohodlný, bezproblémový a mal by si užívať, že si stavia svoj vlastný dom. Nemalo by to byť tak, ako pri stavbe klasického rodinného domu, kedy má človek dlhodobý stres. V cene nášho projektu má klient realizačný projekt, proces získania stavebného povolenia a kolaudáciu stavby.

Od momentu podpísania zmluvy s klientom sa my začneme starať o celý proces výstavby domu až po kolaudáciu. Pri kolaudácii klient dostane kľúče a vybavenie, ktoré si vybral. V našej výrobni vo Veľkých Levároch sa vyrábajú panelové dosky, čo trvá zhruba 10 dní. Za 3 dni zmontujeme 80% domu hrubej stavby. Potom pokračujeme ďalej v interiéri a do troch mesiacov by mal byť dom pripravený na sťahovanie.

Aké materiály používate pri výstavbe HYGGE HOMES?

V našej rodine sa spolu s manželkou snažíme žiť bez odpadov a nenakupovať si veci, ktoré nepotrebujeme, aby sme nevytvárali zbytočný odpad do budúcnosti. Takisto sú navrhnuté tieto domy. Nosná konštrukcia domu je drevo, ďalej sú to minerálne vaty, ktoré sú vyrábané ekologickým spôsobom, bez formaldehydov či bielidiel a aj OSB dosky, ktoré používame, sú bez formaldehydov a chemických lepidiel. Do interiéru sa teda dostáva minimálne množstvo chemických látok zo stavby. HYGGE HOMES sú pasívne domy, ktoré po ich životnosti vieme recyklovať a ak aj časti z týchto domov ostanú niekde vyhodené, tak sa rozpadnú, zhnijú a urobí sa z nich humus pre pôdu.

Pri stavbe klasického domu vzniká veľmi veľa odpadu, ktorý končí neseparovaný na skládkach a znečisťuje životné prostredie. Ako je to pri stavaní HYGGE HOMES?

Náš výrobca vyrába tieto domy v hale a ak mu aj ostane nejaký drevený odrezok, tak ho buď použije na iný dom alebo sa tieto odrezky použijú v stolárskej dielni na výrobu dekorácii do domu, kvetináčov, záhradného nábytku, búd pre psov a podobne. Pri našej výstavbe vzniknú iba 3% odpadu, ktorý hneď triedime a odvážame na recykláciu.

V akej sume sa pohybujú mesačné náklady na bývanie v pasívnom dome oproti bývaniu v klasickom dome z tehly?

V trojizbovom pasívnom dome HYGGE HOMES sú vypočítané náklady na bývanie cca 25 eur na mesiac, za elektrinu a vykurovanie. Celkové mesačné výdavky na fungovanie domu sa pohybujú okolo 40 eur. Máte teda dom, za ktorý mesačne platíte maximálne 40 eur, v čom je zahrnutá elektrina, voda a kanál. Mesačné náklady klasického rodinného domu siahajú až do výšky 100 eur.

Aká je životnosť domu?

Klientom garantujeme 30 ročnú záručnú dobu. Náš výrobca je 16 rokov na trhu a má postavených 150 nízkoenergetických drevodomov alebo pasívnych domov. Ani od jedného majiteľa domu nemá negatívnyu spätnú väzbu. Našim klientom chceme taktiež ponúknuť ,,care system“, teda ľudí, ktorí sa o nich budú starať. Nie všetci totižto vedia, ako sa o dom treba starať a ako ho treba opravovať a ošetrovať. Preto chceme mať svoj vlastný zákaznícky servis, ktorý bude ľuďom v prípade problému pomáhať so starostlivosťou o dom.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá