Slovák Radovan Michalov precestoval so svojím unikátnym projektom Big Names celý svet. Jeho živé sochy teraz prichádzajú aj na Slovensko

  • Steve Jobs, Henry Ford, Leonardo da Vinci, Coco Chanel či Albert Einstein. Tých všetkých môžeš vidieť na prvom ročníku festivalu Živé sochy, ktorý odštartuje už 1. septembra v Spišskej Novej Vsi.
collage
koláž archív Big Names/archív Radovan Michalov
  • Steve Jobs, Henry Ford, Leonardo da Vinci, Coco Chanel či Albert Einstein. Tých všetkých môžeš vidieť na prvom ročníku festivalu Živé sochy, ktorý odštartuje už 1. septembra v Spišskej Novej Vsi.

Čo ťa priviedlo k založeniu Big Names a ako vôbec vznikol nápad vytvoriť interaktívnu výstavu živých sôch?

Umeleckú skupinu Big Names som založil najmä preto, aby na svete vznikla skupina živých sôch pod profesionálnym vedením. Vznik tejto skupiny podmienila moja dlhoročná prax v tomto umeleckom žánri, ktorý mi v mladosti prefinancoval celé denné štúdium na VŠMU a pripísal si zrod mojej súčasnej práce, ktorá ma živí dodnes. Sám som sa ako živá socha pravidelne objavoval v uliciach Viedne, Florencie a Londýna. Živým sochám som teda chcel dať väčší význam a priestor na ich prezentáciu. Dostali upgrade, ktorý v sebe spája zábavu, interakciu a vzdelávanie.

zdroj: archív Big Names

Kto všetko tvorí projekt Big Names?

Projekt Big Names by nikdy nevznikol, keby v ňom nepracovali ľudia, ktorí sa nechali nadchnúť mojou víziou a uverili v jej úspešnosť a veľký potenciál. Tvorivý team je zložený z interpretov rôznych žánrov, akými sú pantomíma, tanec, spev a herectvo. Sú to ľudia rôznych vekových kategórií od 18 rokov až po najstaršieho člena, herca na dôchodku, 65 ročného Albína Medúza zo Spišskej Novej Vsi. Všetkých interpretov má na starosti vysokoškolský pedagóg a mím, Dušan Musil a spevácku skupinu si zobral pod patronát vynikajúci pedagóg Mgr.art. Róbert Tišťan, PhD. Výrobu a servis kostýmov má na starosti výtvarník Jaroslav Čech a skupinu uzatvárajú šikovné maskérky. Big Names produkuje a manažuje agentúra TopEventShows pod vedením Veroniky Dokupilovej.

Pri akých príležitostiach vaše umelecké zoskupenie vystupuje?

Skupina môže účinkovať na rôznych verejných mestských a športových podujatiach, festivaloch, v nákupných centrách, hotelových rezortoch alebo na firemných eventoch.

V čom takéto vystúpenie spočíva? Čo všetko si máme predstaviť pod „živými sochami“?

Naše vystúpenia rozdeľujeme do dvoch kategórií. Prvou je exhibičné indoorové, alebo outdoorové vystúpenie formou státia na podstavcoch. U čitateľov známe ako pouličné živé sochy. Druhou kategóriou je muzikálové a spevácke vystúpenie interpretov na javisku, ktoré je dramaturgicky a režijne upravené podľa požiadaviek organizátorov podujatia. Týmto spôsobom sme sa odprezentovali aj v televíznej talentovej súťaži v roku 2015.  

zdroj: archív Big Names

Kde všade ste už vystupovali?

Naše premiérové vystúpenie je datované na jar v roku 2015 a bolo to v krásnom, historickom Istanbule. Neskôr v lete to bol Paríž a na jeseň toho istého roku nasledovalo mesačné angažmá v Hong Kongu. Po ňom sme si to namierili priamo do finále Československo má talent a na pár dní do Pekingu. Záver roka sme trávili v Kuvajte. Na začiatku januára 2017 to bolo pre zmenu Bahrain, slovenské Vysoké Tatry, Londýn a v lete sme absolvovali medzinárodné festivaly v poľskom meste Szamotuly a v Bukurešti. Pokračovalo to cestami do Benátok, Dubaja, Batumi, Kodane, Hannoveru, Prahy, Singapuru, Viedne a Kuvajtu. V roku 2017 sme boli v katarskej Dohe, tureckej Antalyi a opäť Bukurešti.

zdroj: archív Big Names

Ako na vás ľudia reagujú? Kde ste zožali svoj najväčší úspech?

Najväčší úspech sme zaznamenali v Hong Kongu, kde sa za necelý mesiac prišlo pozrieť neskutočne veľa divákov najmä preto, lebo organizátor podujatia špeciálne pre živé sochy postavil v nákupnom centre nádherné malé divadlo s otočným pódiom. Úspech skupiny bola aj účasť na Veľkej cene F1 v Singapure, kde sme účinkovali po boku slávnych interpretov ako Kylie Minogue, Queen+,Adam Lambert alebo Imagine Dragons. Za spomenutie stojí aj účinkovanie v záverečnom ceremoniáli tenisového turnaja Qatar Exxonmobil Open 2017, kde víťaz turnaja, Novaj Djokovic, osobne poďakoval každej živej soche zo skupiny Big Names a podal im ruku, takže ju mal celú zafarbenú :-).

V úvode septembra sa v Spišskej Novej Vsi uskutoční festival živých sôch. Pôjde o vaše prvé vystúpenie na Slovensku?

V Spišskej Novej Vsi organizujeme prvý ročník festivalu živých sôch, ktorý na Slovensku bude mať svoju premiéru. Tento výnimočný druh festivalu môžete zažiť len v zopár miestach na svete, preto to môže byť do budúcnosti pre mesto a sponzorov veľmi atraktívna udalosť, ktorú nebude mať nikto na našom trhu.

zdroj: archív Big Names

Čo všetko budú môcť návštevníci v rámci tohto festivalu uvidieť?

Návštevníci mesta, ktorí prídu počas 1.-2. septembra 2017, budú môcť vidieť desiatky živých sôch slávnych osobností v patinovom prevedení. Centrum mesta sa premení na veľké stretnutie ľudí, ktorí v minulosti zaznamenali veľký úspech, ako napríklad slávny Steve Jobs, Henry Ford, Leonardo da Vinci, Coco Chanel alebo Albert Einstein. Na festivale sa okrem živých sôch ešte predstavia bubeníci Campana Batucada z Nitry, svetoznámy mím Juraj Benčík, Kráľovské slimáky, alebo Živé obrazy od belgického maliara Reneho Magritta. Pre deti bude pripravené interaktívne miesto, kde si budú môcť podľa seba namaľovať živú sochu.

Prečo sa festival koná práve v Spišskej Novej Vsi?

Toto miesto sme si vybrali z viacerých dôvodov. Prvý dôvod bol ten, že mesto má nádherné námestie, ktoré je vhodné na organizovanie takéhoto festivalu. Má veľa krásnych zákutí a historických budov. Druhým dôvodom je to, že časť autorského tímu tvoria ľudia, ktorí žijú, alebo sú rodáci zo Spišskej Novej Vsi. Ďalším dôvodom a zámerom je aj podpora východoslovenského regiónu Spiš, ktorého časť spadá pod Košický samosprávny kraj.

zdroj: archív Big Names

Dokážu podľa teba Slováci oceniť takýto druh umenia?

Tento druh umenia má vo svete už svoje miesto a vo veľkomestách je prirodzenou súčasťou námestí, kde vytvára pre ľudí nezabudnuteľnú atmosféru. V slovenských mestách je to, samozrejme, iné. Turistický ruch tu nikdy nebude taký veľký ako vo Viedni, Londýne alebo Florencii. Preto musíme vytvárať projekty, ktoré dopomôžu tento stav zmeniť. Na jednej strane to pomôže regiónu a na druhej strane dáme ľuďom v odľahlých, menších mestách to, čo im tu chýba. Živé sochy, ak sa dobre odprezentujú, budú mať priazeň a pochopenie u všetkých divákov bez obmedzenia veku či národnosti. Živé sochy sú veľkým vizuálnym lákadlom.

Ako dlho trvá príprava živých sôch na vystúpenie a v čom spočíva?

Umelec, ktorý vystupuje ako živá socha, musí byť pripravený na veľkú fyzickú záťaž. Počas účinkovania je jeho telo vystavené zmenám dýchania pokožky, ktorú ma prekrytú divadelnými farbami a niekedy, pri vyšších teplotách a veľkej záťaži, môže dôjsť ku kolapsu organizmu. Príprava na vystúpenie je individuálna a jeho dĺžka závisí od náročnosti kostýmu. Niekedy to trvá 30 minút a inokedy sú to aj dve hodiny.

zdroj: archív Big Names

Kde vidíš Big Names v budúcnosti? Plánuješ nejaké ďalšie projekty v súvislosti so živými sochami?

Rád by som pre Big Names vytvoril profesionálnejšie divadelné zázemie s podporou štátnych a európskych fondov. Rád by som videl Big Names, ako vytvára každý rok nové produkcie. Všetko je ale limitované financiami, ktoré sú veľmi dôležité pre budúcnosť a rozvoj našej slovenskej skupiny. Ja som však optimista a človek, ktorý ide za svojimi snami. Verím v Big Names, pretože je to moja srdcovka :-).

 

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech